İş Fikirleri

Yufkacı Dükkanı Açma Maliyeti 2022 Nedir? Karlı mı?

Yufkacı dükkanı açmak iş fikri ile ilgili tüm detayları ve bilinmeyenleri bu yazımızda sizinle paylaşıyoruz. Yufkacı dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar? Yufkacı dükkanı açmak karlı mıdır? Yufkacı dükkanı açmak için gerekenler nelerdir? 1 kg yufkanın maliyeti 2022 yılında nedir? Yufka kar marjı ne kadar? Yufka işinde para var mı? Yufkacı dükkanı dekorasyonu nasıl olmalıdır? Gerekli belgeler nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Yufkacı dükkanı açmak karlı mı? Kar marjı nedir?

Yufkacı dükkanı açmak karlı bir iş fikridir. Bu karlılık, hem perakende hem de toptan yufka dükkanı için geçerlidir. Ancak bu durumda özellikle dükkanının sürümüne bağlı olarak değişecektir. Sürümünüz ne kadar yüksek olursa bu oranda karlılığınız da artacaktır.

Genel itibariyle ortalama karlılık düzeyini ise 1 kg yufkanın maliyeti, toptan satış fiyatı ve perakende satış fiyatı üzerinden değerlendirebiliriz.

2022 yılı itibariyle 1 kg yufkanın maliyeti yaklaşık 5-8 TL olduğunu ifade edebiliriz. Bu maliyet bilgisi, ortalama bir bilgidir. Üç aşağı beş yukarı bu civarlardadır.

Şimdi 1 kg yufkanın toptan ve perakende satış fiyatına bir bakalım. 1 kg yufkanın toptan satış fiyatı ise 8-10 TL arasında değişmektedir. 1 kg yufkanın perakende satış fiyatı ise bölge ve muhite göre 12-20 TL arasında farklılık göstermektedir.

Bu maliyet bilgilerini sizinle paylaşırken özellikle fiyat aralığı şeklinde vermeye çalıştım. Çünkü ürün kalitesine ve muhite göre fiyat bilgisinde değişim söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, tek bir fiyat vermek bu konuda yanlış olacaktı. Ancak şunu ifade edebiliriz: Maliyet – Toptan – Perakende üçgeninde kg başına ortalama 2 TL fiyat farkı bulunmaktadır. Eğer yufka imalatı yaparak perakende satışı yapacaksanız, kg başına 4 TL karınız olacaktır.

Buna göre, imalatçı bir yufka dükkanı, günde 200 kg yufka satması durumunda yaklaşık 900 TL kar yapacaktır. İşlek caddelerdeki yufkacı dükkanlarında günlük 400 kg’ye kadar yufka satıldığını da biliyoruz. Bu da günlük 1.900 TL kar demektir. Yufka işinde para var mı? sorusuna da bu sayede yanıt vermiş olduk aslında. Ancak bu kar, her yufka dükkanı için geçerli olmayacaktır. İşletme yaşı, konsept, muhit, konum, ürün çeşitliliği, kalite, rakip yoğunluğu vb. unsurlara göre farklılık gösterecektir. Tüm bu unsurları yok sayarsanız, günde 20 kg yufka dahi satamayabilirsiniz!

Bir yufka dükkanı açtığınızda sadece yufka satmıyorsunuz. Mutlaka yan ürünler de oluyor. Peki ama bu yan ürünler nelerdir? Yufka dükkanlarında genellikle şu ürünlerin de satışının yapıldığını görüyoruz:

 • Organik yumurta
 • Erişte
 • Kadayıf
 • Mantı
 • Bazlama
 • Bal
 • Zeytin
 • Peynir

Bu ve benzeri ürünlerin de satışını yaparak ürün çeşitliliğinizi ve günlük cironuzu artırabilirsiniz. Her zaman A kalite ürün satışı yapmaya özen göstermelisiniz. Özellikle gelir seviyesi yüksek muhitlerde kalite her zaman ön plana çıkıyor.

Yufka kar marjı konusundan da bahsedip diğer kısma geçmek istiyorum. Yukarıda yer verdiğim bilgileri de dikkate alırsak yufka kar marjının %30-%50 oranında olduğunu ifade edebiliriz.

Tavsiye Makale: Ekmek fırını açmak karlı mı?

Yufka dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar?

Yufka dükkanı açmak iş fikrinin hem karlı hem de ”az sermaye isteyen” bir iş olduğunu ifade edebiliriz. Yufka dükkanı açmayı düşünüyorsanız, her zaman sermaye bulursunuz. Önemli olan aylık işletme giderlerini çıkartabilmektir. Çünkü personel istihdamı yapacak ve aylık personel giderleriniz olacaktır. Günde 200 kg yufka üretmek istiyorsanız, en az 3 kişiyi istihdam etmek zorundasınız. Bu da aylık bazda 10.000 TL maliyet anlamına geliyor. Bu 10.000 TL asla gözünüzde büyümemelidir. Doğru bir iş kurgusu yaparsanız, rahatlıkla bu ve diğer maliyetleri 10-15 günde çıkarır, geri kalan 15 günde işletme için kar elde edersiniz.

Yufka dükkanı açma maliyeti 2022 yılında yaklaşık 60.000 TL‘dir. Bunun içerisinde yufka dükkanı dekorasyonu, makine-teçhizat ve diğer giderler dahildir. Günümüz şartlarında 60.000 TL ile iş kurmak oldukça makul bir yatırımdır. Yukarıda da ifade ettiğim gibi önemli olan aylık giderlerini kurtarmak ve sonrasında kar elde etmektir.

Karlı iş fikirlerinden birisi de baklavacı ve tatlıcı dükkanı açmaktır. Baklava dükkanı iş fikrine ait yazımıza https://parahayali.com/baklavaci-dukkani-acma-maliyeti/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yufka dükkanı için gerekenler nelerdir?

Yufka dükkanı için gerekenler konusunda bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Bu tavsiyeleri göz önünde bulundurmanız yararınıza olacaktır.

 • İşletme kuruluşu için iyi ve güvenilir bir muhasebeci ile anlaşınız. İşletmeniz şahıs işletmesi olarak açın. Hem maliyeti az hem de idaresi kolaydır. Ortalama belge masraflarınız 2.000 TL civarında olacaktır.
 • Yufka dükkanınızı mümkünse imalatçı olarak açın, daha çok kazanırsınız. Hem toptan hem de perakende satış yaparsınız. İşlek olmayan caddelerde yufka imalatı yapan işletmeler, toptan satış sayesinde rahatlıkla ayakta kalabilmektedir.
 • Yufka işinden kesinlikle anlamalısınız. Yok ben anlamasam da olur diyorsanız, ilerleyen dönemlerde yarı yolda kalma ihtimaliniz olur. Hem ürün kalitesi hem istikralı bir iş temposu için mutlaka yufka imalatı işinden anlamalısınız. Personelleriniz sizi yarı yolda bırakabilir.
 • Toptan satış için mutlaka Doblo tarzı bir araca ihtiyacınız olacaktır. İşletme kurmadan önce toptan satış yapabileceğiniz perakendecilerle görüşebilir, nabız yoklayabilirsiniz.
 • Tanıtım ve reklamı asla es geçmeyin. İyi bir tanıtım planınız olsun.
 • Bu işte mutlaka ürün çeşitliliği sağlamalısınız. Özellikle mantı satışınız olsun. Kar anlamında yufkadan sonra mantı gelecektir. Yine erişte, kadayıf, bazlama ve yumurta satışlarınız da olmalıdır.
 • Ürün kalitenize, tazeliğe çok ama çok önem verin. 1 lira maliyet hesabı yapmayın. Yeter ki ürününüz kaliteli olsun. Orta ve uzun vadede kazanan siz olursunuz.
 • Dekorasyon ve hijyen şartlarına özen gösterin. Perakende satış yapacağınız için müşterilerinizin gözünde güvenilir bir imaj oluşturursunuz.
 • Organik ürün vurgusunu yapın. Organik ürün hassasiyeti toplum tarafından kabul edilmiş durumdadır. Organik üründe fiyat 2. plandadır. Ancak gerçekten organik ürün satın!

Kazançlı İş Fikri: Çorbacı Dükkanı Açmak

Yufka dükkanı devlet desteği var mı?

Yufka dükkanız için devlet desteği alabilirsiniz. Bu desteği, KOSGEB vermektedir. Yufka dükkanınızı açmadan önce mutlaka KOSGEB girişimcilik sertifikası alın. Desteğin tam size göre olduğunu söyleyebilirim.

Destek tutarı, 60.000 TL’ye kadar çıkıyor. İşletmeyi açmanız durumunda ilk olarak 5.000 TL alıyorsunuz. Daha sonra ise süreç şu şekilde işliyor:

 • Birinci yılın sonunda SGK’lı personel sayınıza daha doğrusu SGK prim gün sayınıza bakıyorlar. Prim gün sayınıza göre 5.000 TL ile 20.000 TL arasında nakit desteği yapıyorlar.
 • İkinci yılın sonunda da aynı süreç işliyor ve destek tamamlanıyor.

Yufka işi personel odaklı bir iştir. Bu nedenle, KOSGEB desteği almayı ihmal etmeyiniz.

Yufka dükkanı açma maliyeti ve daha fazlasıyla ilgili soru ve görüşlerinizi bize her zaman iletebilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Güzel insan,yeterince açık ve anlaşılabilir olmuş. Tüm detaylar var.Bu paylaşım ve emek için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu