Para Kazanma Yolları

Youtube Para Kazanma Şartları ve Yolları 2022

2005 yılında hayatımıza giren Youtube, günümüzde en popüler sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir video platformu olan Youtube, aynı zamanda video içerik üreticilerinin de reklamlar sayesinde bir kazanç aracı haline geldi. Hal böyle olunca birçok kişi Youtube para kazanma yollarını araştırmaya başladı. Öyle ki, ayda binlerce dolar gelir elde eden birçok Youtuber’dan bahsedebiliyoruz. Hal böyle olunca, internetten para kazanmak isteyen birçok kişi Youtube kanalı açarak gelir elde edebiliyor. Ancak Youtube’dan gelir elde edebilmek için izleyicilerin ilgisini çeken, kaliteli içerik olmazsa olmaz diyebilirim. Kalitesiz bir içerikle izleyici kitlesi elde edemezsiniz. Bu yazımızda, özellikle Youtube para kazanma konusunu ele alacağız. Bu sayede, Youtube para kazanma şartları ve yolları nelerdir, sorusuna da cevap aramaya çalışacağız.

Youtube için içerik üretmek çok kolay ancak kaliteli ve insanların ilgisini çeken içerik üretmek zaman ve yaratıcılık isteyen bir konu. Bununla ilgili kopya içerik olmayan, kendinize özgün bir tavır sergilemeniz gerekiyor. Eğlenceli, bilgilendirici, ilgi çekici videolar ile aylık çok güzel kazançlar elde edebilmeniz oldukça mümkündür. Sizler için hazırlamış olduğumuz Youtube para kazanma rehberini inceleyerek gerekli adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Youtube para kazanma nasıl olur?

Youtube, gerçekten üzerinde kafa patlatılması gereken bir sosyal medya platformu diyebilirim. Hem hobi amaçlı hem de iş amaçlı olarak Youtube’u ele alabiliriz aslında. Video içerik üretme konusuna biraz ilginiz varsa ve konu ve içerik üretme konusunda üretken bir anlayışa sahipseniz gelir elde konusunda başarıya ulaşmanız oldukça mümkün.

Youtube’dan para kazanma konusunda biraz sabır göstermeniz oldukça önemli. Her şey bir anda olmuyor. Öncelikle hemen para kazanmalıyım, anlayışına sahipseniz bu işte başarılı olma ihtimaliniz oldukça az. Çünkü böyle bir anlayışa sahip birisi, kısa süre içerisinde sonuç alamayacağı için hayal kırıklığına uğrayacak ve bu uğraşından vazgeçecektir. Sabırla Youtube’dan para kazanma konusunun üzerine gitmelisiniz. Çünkü Youtube kanalı açarak hemen para kazanmaya başlamıyorsunuz. Kuracağınız kanalın son 1.000 abonesi olması ve son 1 yılda toplam 4.000 saat izlenme almanız gerekiyor. Bu bir eşik. Bu eşiği geçtikten sonra Youtube’dan para kazanabilmeniz mümkün oluyor.

Son yıllarda Youtube’a olan ilgi ve alaka çok arttı. Bu da reklam vererek müşterilerine ulaşmak isteyen kişi, firma ve kuruluşların ilgisini çekti. Youtube’da her gün binlerce reklam çeşitli şekilde kendini gösteriyor. Video içerik üreticileri de bu reklamları, kendi videolarında yayınlanmasına izin vermesi durumda önemli gelirler elde ediyor. Öncelikle Youtube kanalınızda yer alan videoların izlenme sayısı, gelirinizi belirleyen en önemli husus olacaktır.

Youtube’da kanal açmak hiç zor değil. Sadece bir adet e-posta adresine ihtiyacınız olacak. Akabinde Youtube’a kayıt olduktan sonra video hazırlayarak kanalınızda yayımlamaya başlayabilirsiniz. Bir an önce kanalınızı açmalı ve ilgi çekici videolarınızı yüklemelisiniz. Çünkü kanalız üzerinden para kazanabilmeniz için 1.000 aboneye ulaşmanız ve son 1 yıl içerisinde 4.000 saat izlenme almanız gerekiyor. Bu eşiği, ancak kaliteli ve doyurucu video içerikleri ile aşabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, adım adım Youtube’dan nasıl para kazanılır, anlatmaya başlayalım.

Farklı bir kazanç yolu: Sermayesiz para kazandıran oyunlar

Youtube para kazanma adım 1: Öncelikle Youtube kanalınızı açın.

Youtube’da kanal açabilmeniz için bir e-posta hesabınız olması gerekiyor. Gmail hesabınızın olmasına özen gösterin. Gmail hesabınızı aldıktan sonra Youtube’a giriş yaparak kanal oluşturun bağlantısına tıklayınız. Sizden talep edilen adımları doğru bir şekilde geçtikten sonra kanalınız hazır hale gelecektir. Kanalınızı kurduktan sonra hem profil hem de kanal görseli eklemeyi unutmayınız. Bu aşamada artık hazırlayacağınız videoları kanalınıza yükleyebilirsiniz.

Youtube para kazanma adım 2: Video içeriklerinizi hazırlamaya başlayın.

Youtube için video içeriği hazırlarken kurallara ve şartlara uymanız gerekmektedir. Dilediğiniz videoyu Youtube’da yayınlayamazsınız. Şimdi dilerseniz, yayınlayamacağınız video özelliklerini sıralayalım.

 • Başkaları tarafından oluşturulmuş videoları düzenleme işlemi yapsanız dahi yayınlayamazsınız.
 • Şok edici ve dehşet verici videoları yayınlayamazsınız.
 • Çıplaklık ve cinsellik içeren videoları yayınlayamazsınız.
 • Videonuz telif haklarını zedeleyici müziğe ve görsel metne sahip olmamalıdır.

Bunun için olabildiğince video müziklerini kendiniz hazırlamaya çalışın. Telif haklarını zedelememeye özen gösterin. Gerekirse ilerleyen safhalarda bu konularda profesyonel hizmet alın.

Youtube para kazanma adım 3: Video izlenme sayınızı artırmaya odaklanın.

Youtube’dan para kazanmak için kaç izlenme gerekir sorusunu duymuşsunuzudur. Bu sorunun cevabını verelim. Youtube’dan gelir elde edebilmeniz için yüklediğiniz videoların toplamda son 1 yıl içinde en az 4.000 saat izlenme alması gerekiyor. Bu önemli bir sınır ancak bu sınırı geçebilmek çok zor değil. Böylesine bir sınırı kolayla geçebilmek ve Youtube para kazanma için video içeriklerinizin ilgi çekici olması şart diyebiliriz. Videolarınızı ilgi çekici bir şekilde oluşturarak Youtube para kazanma konusunda önemli bir adım atmış olursunuz. İçerik üretirken dikkat etmeniz gereken hususları madde madde sıralayalım.

 • İlgi çekici video resimleri kullanmaya dikkat ediniz.
 • Video başlıklarının dikkat çekici olmasına özen gösteriniz.
 • Gündemi takip ederek nelerin daha çok izleme aldığını tespit edebilir ve alanınızı seçebilirsiniz.
 • Bol bol içerik üretebileceğiniz bir alanı tercih edin.
 • Düzenli ve sürekli bir şekilde video eklemelisiniz.
 • İzlenme sayısı yüksek kanalları ve videoları analiz edin, neden bu denli izlendikleri hususunda analizler yapın.
 • İçeriklerinizle uyumlu müzikler tercih edin.
 • Yayınladığını videoları, diğer sosyal medya platformlarında paylaşmayı unutmayın.
 • Arkadaşlarınızı ve tanıdıklarınızı kanalınıza abone ettirin.
 • İçeriklerinizi, çevrenize izlettirin, fikirlerini alın.
 • İçerik hazırlarken ince eleyip sıkı dokuyun. Çok aceleye getirmeyin çalışmalarınızı.
 • Hangi türde iyi ve kaliteli videolar çekebileceğinizi düşünüyorsanız, o türe yoğunlaşın. Kalitesiz ve vasat içeriklerden uzak durun.

Youtube para kazanma adım 4: Youtube iş ortağı olun.

Video içeriklerinizi hazırladıktan sonra kanalınıza yükleyin. Kanalınızda yer alan videoların toplam 4.000 saat izleme almasından ve 1.000 aboneye ulaştıktan sonra Youtube ile iş ortağı olabilirsiniz. Akabinde videolarınızda reklam görünümü başlayacak ve izlemelerden para kazanmaya başlayacaksınız.

Youtube para kazanma adım 5: Youtube’dan ne kadar para kazanılır?

Birçok kişi, Youtube’dan izlenme sayısına göre gelir elde edildiğini sanmaktadır ancak bu bilgi, yanlıştır. Youtube’dan ancak izleyicilerin reklamları izlemesi veya reklamlara tıklaması sonucunda para kazanılabilir. Genel itibariyle, izlenme sayısına göre ne kadar reklamların izlendiği veya tıklandığı ortaya çıkmaktadır. Buna dair tahmini bir veri ifade edebiliriz.

Youtube’dan gelir elde etmeyi tahmini olarak şu şekilde formülüze edebiliriz:

 • Her 100.000 izlenme sayısında tahmini ortalama 70-80 TL kazanılmaktadır.
 • Her 1.000.000 izlenme sayısında ise tahmini ortalama 700-800 TL gelir elde edilmektedir.

Bunlar genel verileridir. Bazı video içeriklerinde 1.000.000 izlenme sayısında 2.000 – 3.000 TL kazanabilmek de mümkün olabilmektedir.

Youtube’dan para kazanmak istiyorum diyorsanız, bu şartlara ve koşullara uyum sağlamanız gerekiyor.

Tavsiye Makale: Sermayesiz internetten para kazanma yolları ve yöntemleri

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu