İş Fikirleri

Yetkili Teknik Servis Açmak: Gerekli Belgeler & Maliyeti & Şartları 2022

Yetkili teknik servis açmak istiyorum diyen girişimciler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda teknik servis açmak ve yetkili servis açmak olmak üzere iki farklı konu başlığını ele alacağız.

Bu konulardan ilki olan teknik servis açmak ile ifade edilmek istenen herhangi bir markanın hükmü altına girilmemesidir. Yetkili servis açmak ile herhangi bir markanın bayiliğini alarak o markanın teknik servis hizmetinin yapılabilmesi ifade edilmektedir.

Bu yazımızda her iki iş fikri için de gerekli bilgilendirmelerde bulunacağız. Ancak şunu da ifade etmek gerekiyor ki, özellikle yetkili servis açmak oldukça geniş bir konu. ”Yetkili” olmak istediğinizde her markanın kendine özgü şartları ve teminat talepleri söz konusu olabilmektedir. Konu başlıklarıyla ilgili tek bir bilgi paylaşımında bulunabilmek mümkün değildir. Bu nedenle, bazı konu başlıkları için doğrudan bilgi paylaşımından ziyade doğru yönlendirmeleri sizlere yapmaya çalışacağız.

Konuyla ilgili bir de sektör konusunu vurgulamak gerekiyor. Teknik servis ya da yetkili servis diyoruz ama hangi sektör için ifade ediyoruz? Otomotiv sektörü mü, beyaz eşya sektörü mü, cep telefonu sektörü mü ya da bilgisayar ve diğer elektronik cihazlar sektörü mü? Teknik servis alanında yatırım yapmayı düşünen girişimlerin öncelikle hangi sektör için hizmet vereceğini belirlemesi gerekmektedir. Çünkü sektörel farklılıklar nedeniyle gerekli sermaye ya da maliyet, kazanç, açma şartları vb. konular tamamen farklılık göstermektedir.

Özetlemek gerekirse;

 1. Öncelikle açacağınız teknik servisin yetkili olup olmayacağı kararını vermelisiniz.
 2. Hangi sektör, makine ya da cihazlar için teknik servis hizmeti vereceğinizi kararlaştırmalısınız.

Yukarıda ifade ettiğimiz bu iki husus netleşince iş fikrinizin sınırları daha iyi ve net olarak çizilmiş olacaktır.

Önemli Bilgi: Adından da anlaşılacağı üzere konumuz servis, yani hizmet vermek. Kaliteli bir hizmet için en önemli husus bilgi ve deneyim. Yetkili ya da yetkisiz bir teknik servis açmayı düşünüyorsanız, teknik bilgi ve deneyimin ne kadar önemli ve kritik bir konu olduğunu vurgulamamız gerekiyor. İlgili cihazı ya da cihazları A’dan Z’ye tanımanız, bilmeniz, muhtemel sorunları ve çözümleri hakkında kusursuz bilgi ve deneyime sahip olmanız bu iş fikrinin en önemli unsurudur. Teknik servis iş fikrinde bilgi ve deneyim, sermaye gücünün de önündedir. Nitelikli personel bulmak ve istihdam etmek, işin püf noktası.

Yetkili Servis mi Yoksa Teknik Servis mi?

Yetkili servis ile normal teknik servis arasında maliyet farkı bulunmaktadır. Bir teknik servisin bir marka tarafından yetkilendirilmesi için oldukça yüksek teminat talepleri söz konusu olabilmektedir. Eğer yetki söz konusu olmayacaksa sadece makine, cihaz, ekipman, dekorasyon maliyetleri ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, eğer yeterli sermaye varsa müşteri potansiyeli yüksek markalardan birinden yetki alınarak o markanın yetkili servisi olarak müşterilere hizmet verilebilmektedir.

Teminat miktarları, markadan markaya değişmektedir. Örneğin, Arçelik ile Vestel’in talep ettiği teminat tutarları tamamen birbirinden farklıdır ya da Volkswagen ile Renault’un talep ettiği teminat tutarı değişkenlik gösterebilmektedir. Bu teminat tutarlarını ilgili markaların temsilcileri ile görüşerek kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Yetkili teknik servisler, ürünlerin garanti kapsamı dışına çıkarılmaması adına zorunlu bir şekilde tercih edilebilmektedir. Hizmet fiyatları, yetkisi olmayan teknik servislere kıyasla çok daha yüksek olduğu için kar marjları çok daha yüksek olabilmektedir. Örneğin, 0 km bir araca sahipsiniz ve bu aracın rutin 15.000 km bakımı geldi, diyelim. Aracınızın garantisinin devam etmesini istiyorsanız, rutin bakımı için yetkili servisleri tercih etmelisiniz. Yetkisi olmayan servislerde bakım fiyatları 500 TL ise yetkili servislerde bu hizmetin fiyatı 2.000 TL olabilmektedir.

Sonuç olarak, yeterli sermaye gücüne sahipseniz, öncelikle yetkili servis açmayı düşünebilirsiniz. Yeterli sermaye gücünüz yoksa teknik servis açarak girişimde bulunabilirsiniz. Otomotiv, beyaz eşya, cep telefonu, bilgisayar ve diğer sektörlerde üç aşağı beş yukarı aynı prosedürler geçerlidir.

Teknik & Yetkili Servis Açma Maliyeti 2022

Sektörel farklılar nedeniyle tek bir maliyet hesabı yapabilmek mümkün değildir. Aynı zamanda servisin yetkili veya yetkisiz olup olmayacağına göre maliyet kalemleri doğrudan değişmektedir.

Otomotiv sektöründe yetkili servis açma maliyeti çok yüksek olup ciddi bir sermaye yatırımı gereklidir. Bu yapıdaki işletmelerde araç satışı için showroom da bulunmalıdır. Özellikle bina, makine ve personel maliyetleri çok yüksektir. Yetkisi olmayan normal teknik servis açma maliyeti ise oldukça makul düzeydedir. Otomotiv sektöründe teknik servislerde araç satışı yapılmamaktadır.

Beyaz eşya sektöründe yetkili servis açma maliyeti, teminat tutarları nedeniyle oldukça yüksektir. Örneğin, Arçelik‘in yetkilisi servisi olmak istiyorsanız, yüksek sermayeye sahip olmanız gerekmektedir. Yetki almayacağım, sadece tamir üzerine bir servis açacağım diyorsanız, makul düzeyde sermaye yeterli olacaktır.

Cep telefonu sektörü için Apple ya da Samsung’un yetkili servisi için başvurularınızı bölge temsilciliklerine yapabilirsiniz. Apple Premium Reseller için güçlü bir sermaye yapınızın olması gerekir. Samsung için ise hem cep telefonu, hem beyaz eşya hem de bilgisayar ve TV için yetkili teknik servis hizmeti verebilirsiniz.

Teknik Servis Açma Şartları 2022

Teknik servis açma şartları, eğer yetkili bir teknik servis olacaksanız söz konusu olabilmektedir. Eğer herhangi bir markanın yetkisini almayacaksanız, sağlamanız gereken açma şartları da söz konusu olmayacaktır.

Teknik servis açma şartları, faaliyet gösterilecek sektöre ve yetkisi alınacak markaya göre değişmektedir. Örneğin, Samsung ile Apple’ın şartları tamamen farklıdır. Arçelik ile Vestel’in yerine getirilmesi gereken şartları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle, hangi marka için teknik servis hizmeti verilecekse, ilgili marka ile doğrudan görüşülerek şartların ve sözleşme hükümlerinin öğrenilmesi en doğru yöntem olacaktır.

Yatırım tutarı, kapasite, personel ekibi ve nitelikleri, faaliyet gösterilecek şehir, girişimcinin sektörel bilgi ve tecrübesi değerlendirilme kriterleri arasında yer almaktadır.

Teknik Servis Açmak için Gerekli Belgeler

Teknik servis açmak için gerekli belgeler vergi kaydı, oda kaydı ve çalışma ve izin ruhsatı için gereklidir.

Vergi kaydı için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kira kontratı
 • İmza sirküleri
 • Fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • İşe başlama formu
 • Kimlik sureti

Oda kaydı için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kira kontratı
 • İmza sirküleri
 • Fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Vergi levhası
 • Kimlik sureti

Çalışma izin ve ruhsatı için belgeler, belediyeden belediyeye değiştiğinden bağlı bulunduğunuz belediyeye müracat ederek gerekli evraklar listesine ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu