Devlet Destekleri

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır 2022?

Yatırım Teşvik Belgesi alarak çeşitli avantajlardan faydalanmak isteyen yatırımcılar, Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır sorusunun yanıtını merak etmekte ve bu doğrultuda araştırmalar yapmaktadır. Ülkemizde uzun yıllar yatırımlara devlet desteği ve çeşitli teşvikler verilmektedir. Verilen bu destek ve teşvikler sayesinde yatırımcılar, harcamalarının bir bölümünü geri alabilmektedir. Yatırımcılar, Yatırım Teşvik Belgesi sayesinde vergisel muafiyetler, kredi faiz destekleri, yatırım yeri tahsisleri ve daha birçok avantajdan yararlanabilmektedir. Bu nedenle, yatırımcılar Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır sorusunun cevabını araştırmakta ve danışmanlık şirketlerinden ziyade kendileri Yatırım Teşvik Belgesi almak istemektedir.

Danışmanlık şirketleri, yatırımcılara Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır konusunda yardımcı olsa da talep ettikleri ücretler yapılan işe göre oldukça yüksektir. Danışmanlık şirketleri arasında yatırımcılardan 5.000 TL talep eden de 20.000 TL talep eden de bulunuyor. Halbuki Yatırım Teşvik Belgesi almak, bu kadar zor ve zahmetli bir iş değildir. Yatırımcılar, kendileri de başvuru yaparak rahatlıkla Yatırım Teşvik Belgesi alabilmektedir. Bunun için yardımcı kamu kurum ve kuruluşları da bulunmaktadır. Her ne kadar burada size Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır sorusunun yanıtını paylaşsak da aklınıza ve kafanıza takılan hususları, ilinizde bulunan Yatırım Destek Ofisi’ne herhangi bir ücret ödemeden danışabilirsiniz. Yatırım Destek Ofisi’nde görev yapan uzmanlar size ayrıca destek ve yardımcı olacaklardır.

Yatırım Teşvik Belgesi nedir ve nasıl alınır?

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır sorusunun yanıtını vermeden önceden Yatırım Teşvik Belgesi Nedir sorusunun yanıtını öncelikle vermek daha doğru olur.

Yatırım Teşvik Belgesi, ülkemizde yatırım yapacak olan yerli veya yabancı yatırımcıların yatırım yapmadan önce aldıkları ve yatırım yapmaları durumunda çeşitli muafiyet, indirim ve avantajlardan yararlanmalarına olanak sağlayan bir belgedir. Yatırım yapmadan önce Yatırım Teşvik Belgesi alınarak mevzuat kapsamında aşağıdaki teşviklerden faydalanılması mümkün hale gelmektedir. Yapılacak yatırımın türüne göre aşağıdaki teşviklerin birkaçından ya da tamamından faydalanmak mümkündür.

Yatırım Teşvik Belgesi avantajları nelerdir?

Yatırım Teşvik Belgesi alınarak yatırım yapılması durumunda aşağıdaki Yatırım Teşvik Belgesi avantajlarından yararlanılmaktadır.

  • KDV İstisnası
  • Gümrük Vergisi Muafiyeti
  • Vergi İndirimi
  • İstihdam Destekleri
  • Faiz & Kar Payı Desteği
  • Yatırım Yeri Tahsisi
  • KDV İadesi

Peki ama Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi alabilmek için usulüne uygun bir şekilde aşağıda da anlatacağımız üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuru yapmak gerekiyor. Başvuru sonrası Bakanlık başvuruyu incelemekte ve başvurunun uygun bulunması halinde Yatırım Teşvik Belgesi düzenlenerek yatırımcıya teslim edilmektedir. Çeşitli eksiklikler ya da noksanlıklar söz konusu olması durumunda Bakanlık, başvurunun sizden revize edilmesini talep edebilir.

Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu nasıl yapılır?

Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu, önceden fiziki belgeler ile ilgili Bakanlığa yapılıyordu. Ancak günümüzde artık fiziki başvuru yapılmıyor. Her şey elektronik ortam üzerinden gerçekleştiriliyor.

E-TUYS adı verilen Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Bilgi Sistemi üzerinden rahatlıkla Yatırım Teşvik Belgesi başvurusu yapılabilmektedir. Talep edilen evrakları taratıp E-TUYS üzerinden yükleyerek ilgili kısımların doldurulması ile başvuru işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Şimdi dilerseniz, başvuru sürecini biraz detaylandıralım.

Yatırım Teşvik Belgesi nasıl alınır 2022, başvuru süreci nedir?

Günümüzde Yatırım Teşvik Belgesi sadece E-TUYS sistemi üzerinden başvurularak alınabilmektedir. Herhangi bir fiziki evrak Bakanlığa verilmemektedir. E-TUYS sisteminde tüm ilgili kurumlar entegredir. Tüm başvuru, iş ve işlemler bu sistem üzerinden yapılır ve tamamlanır.

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Yatırım Teşvik Belgesi başvurusunun E-TUYS üzerinden yapıldığını belirtmiştik. Başvuru sürecinde ilk atılması gereken adım yetkilendirme işlemidir. Yatırımcının kendisi dahi bu yetkilendirme işlemini tamamlaması gerekiyor.

Yetkilendirme prosedürü ile ilgili size yardımcı olacak bilgiler, aşağıdaki görsellerde paylaşılmıştır.

Yetkilendirme işlemini tamamladıktan sonra E-TUYS sisteminde yatırım yapacak işletmenin bilgilerinin girilmesi gerekiyor. Firma bilgileri giriş ekranından firma ile ilgili bilgilerin girişini yaparak bu adımı da rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Firma bilgilerini girdikten sonra Yatırım Teşvik Belgesi Başvuru Ekranı açılacaktır. Bu ekranda sizden yatırım projesi ile ilgili bilgiler istenecektir. Bu bilgileri, sisteme girdikten sonra ek belgeleri PDF formatında sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Yatırım projenizi sisteme girdikten ve ek belgeleri yükledikten sonra onay butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu aşamadan sonra başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır. Eksik ve değişiklik talebi söz konusu olursa eksiklikleri veya değişikleri yaptıktan sonra tekrar başvuru yapmanız gerekebilir. Eğer eksiklik veya değişiklik talebi söz konusu olmazsa başvurunuz onaylanacak ve Yatırım Teşvik Belgenizi almış olacaksınız.

E-TUYS olmadan Yatırım Teşvik Belgesi nasıl alınır?

2021 yılında E-TUYS sistemine giriş yapmadan Yatırım Teşvik Belgesi alınamamaktadır. Tüm başvurular, E-TUYS üzerinden yapılmalıdır. 2018 yılına kadar gerekli başvuru işlemleri fiziki evraklar üzerinden yapılmaktaydı. Ancak 2018 yılında yapılan değişikliklerle tüm prosedürler elektronik ortama taşınmıştır. Elektronik Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Sistemi ile tüm başvurular elektronik ortamda yapılmaktadır.

E-TUYS sisteminden önce bir dilekçe yazılarak bu dilekçenin ekinde Yatırım Bilgi Formu, Yerli ve İthal Makine ve Teçhizat Listesi, İmza Sirküleri, Taahhütname, ÇED Raporu, SGK Borcu Yoktur Yazısı vb. evraklar eklenerek proje dosyası hazırlanmaktaydı. E-TUYS sisteminin devreye girmesiyle Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır sorusunun yanıtı da değişmiş oldu.

E-TUYS üzerinden rahatlıkla başvurunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Aklınıza takılan hususları gerek Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü uzmanlarına gerekse ilinizde bulunan Yatırım Destek Ofisi uzmanlarına danışabilirsiniz. Bu hizmet için 10.000 TL – 20.000 TL gibi ücretleri ödemek zorunda değilsiniz.

E-TUYS ile Yatırım Teşvik Belgesi nasıl alınır 2022?

E-TUYS sistemi gerçekten birçok kolaylık getirdi. Proje dosyası hazırlamadan sizden talep edilen belgeleri, E-TUYS sistemine yükleyerek başvurunuzu rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Üstelik bu sistemi kullanmaya yönelik Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı birçok yardımcı kılavuz, doküman ve sunum hazırlamıştır. Bu yardımcı kaynaklardan yararlanarak rahatlıkla başvurunuzu yapabilirsiniz. Hiç kuşkusuz, yatırım projenizi en iyi siz biliyorsunuz. Bu nedenle, başvurunuzu herhangi bir danışmanlık firmasına ihtiyaç olmadan yapabilirsiniz.

Size E-TUYS ve başvuru ile ilgili yardımcı kaynakları bulabileceğiniz internet sayfasının adresini paylaşıyorum: https://www.sanayi.gov.tr/destek-ve-tesvikler/yatirim-tesvik-sistemleri

Yukarıda yer alan linke tıklayarak yardımcı kaynakları inceleyebilirsiniz. Emin ol, hiç kimseden yardım almadan rahatlıkla bu başvurunuzu yapabilir ve onay alabilirsiniz.

Başvuru yaparken verdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olması çok önemli. Aksi takdirde, cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, hesabını veremeyeceğiniz hiç hususu yatırım projesinde bahsetmeyin. Verdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olduğundan emin olunuz. Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır sorusunu gözünüzde çok fazla büyütmeyin. Nitelikli Elektronik Sertifika temini yaptıktan sonra Yetkilendirme adımını tamamlıyorsunuz. Firma bilgilerini giriyor ve akabinde yatırım projenizi anlatıyorsunuz. Destekleyici belgeleri yükledikten sonra başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Adım adım gitmeniz durumunda herhangi bir sorun ya da sıkıntı ile karşılamanız gerçekten çok zor.

Hala Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır konusunda kendinizi eksik hissediyorsanız, ilgili kurum uzmanlarından ücretsiz bir şekilde destek alabilirsiniz.

Yatırım Teşvik Belgesi hangi kurumdan alınmaktadır?

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır sorusuna karşılık aklımıza getirmemiz gereken ilk ve tek kurum T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’dır. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü bu konuda tek hakim ve yetkili birimdir.

Sonuç olarak önceden yetkili bakanlık, Ekonomi Bakanlığı iken günümüzde Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır sorusunun muhattabı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmuştur. Aynı zamanda ilinizde bulunan Yatırım Destek Ofisi de Yatırım Teşvik Belgesi ile ilgili tüm sorularınızı doğru bir şekilde cevaplayacak ve sizleri doğru bir şekilde yönlendirecektir.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu