Para Kazanma Yolları

Wattpad ile Para Kazanmak Mümkün mü?

Dijital dünyada iş fikirleri sürekli değişiyor ve farklı bir hal alıyor. Daha önce hiç düşünmediğiniz fikirler, kazançlı iş fikirlerine dönüşebilmektedir. Sürekli değişen ve dönüşen bir dünyada fikirlerin de her açıdan değişmesi oldukça anlaşılır bir durum. Wattpad ile para kazanmak da bu fikirler arasında yer alıyor. Bu yazımızda Wattpad ile para kazanmak ne kadar mümkün, Wattpad yazarlar ne kadar kazanıyor vb. konuları ele alıyoruz.

Kitap okuma ve yazma konusunda kendinize gerçek manada güveniyorsanız, Wattpad ile para kazanmak mümkün hale gelebilmektedir.

Wattpad, günümüz dijital dünyasında edebiyat konusunda yeni bir soluk getiren bir platformdur. Wattpad, sosyal medya ağlarında karşınıza çıkan anlamlı hikayelerin, şiirlerin, özlü sözlerin yazıldığı bir platform aslında. Bir şeyler anlatmak isteyenlerin dijital mekanı haline gelen Wattpad sayesinde hatırı sayılır düzeyde hikaye birikimi söz konusu olmuştur. Gerçek hikayeler kadar kurgu hikayelerin de paylaşıldığı Wattpad’te siz de hikayelerinizi yayımlayarak para kazanma şansız elde edebilirsiniz.

Wattpad’te önemli olan anlatılarınızın beğenilmesi ve ilgi görmesidir. Bu sayede, sponsorluk anlaşmaları yapabilir, yayın evleriyle anlaşma yoluna giderek popüler bir yazar haline gelebilirsiniz. Ülkemizde Wattpad ile ün kazanmış birçok yazar bulunmaktadır. Bu kişilerden yazımızın ilerleyen kısımlarında bahsedeceğiz. Özetle, Wattpad ile popüler bir yazar haline gelmek ve para kazanmak hayal değil.

Wattpad Nedir?

Wattpad, okuyucu ile yazarların yer aldığı bir dijital platformdur. Bu platformda üyeler; makale, şiir ve hikaye paylaşımı yapabilmektedir. Daha önce keşfedilmemiş ve yayımlanmamış içerikler, Wattpad aracılığıyla okuyucular ile buluşmaktadır. Üyeler, aynı zamanda okudukları içerikleri yorumlayabilmekte ve oy kullanabilmektedir.

Wattpadd, dünyaca ünlü bir platformdur. Dünyada Wattpad’e en fazla ilgi gösteren ülkeler; ABD, Hindistan, Filipinler ve Türkiye’dir. Ülkemizdeki okuma ve yazmaya olan ilgi düşünüldüğünde, Wattpad’e ülkemizde bu denli ilgi gösterilmesi ise oldukça şaşırtıcıdır.

Wattpad’e Kayıt Nasıl Yapılır?

Wattpad’e üye olmak oldukça basit bir işlem gerektirmektedir. Facebook, Gmail ya da e-Posta adresinizle rahatlıkla Wattpad’e giriş yapabilirsiniz. Masaüstü, tablet ya da akıllı cep telefonlarınız ile giriş yapabilir, ”Okumaya Başla” ya da ”Yazmaya Başla” butonlarını kullanarak aksiyon alabilirsiniz.

Wattpad, tamamen ücretsiz bir platformdur. Herhangi bir ücret ödemeden Wattpad’i kullanabilirsiniz. Wattpad’i asla basiti ele almamak gerekiyor. Çünkü Wattpad’te milyonlarca okuyucu ve yazar faaliyet göstermektedir. Yazacağınız içeriği, birçok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Makale Yazarak Para Kazanma

Wattpad ile Para Kazanmak Nasıl Mümkün?

Wattpad, aslında bir hobi alanı. Okumayı ve yazmayı seviyorsanız, Wattpad’in tadını gerçek manada çıkarabilirsiniz. Orta ve uzun vadede paylaşacağınız içeriklerin ilgi çekmesi durumunda popüler bir yazar konumuna gelebilir, Wattpad ile para kazanabilirsiniz.

Wattpad’i bir gelir kapısı olarak düşünmek yanlış olacaktır. Wattpad ile yüksek bir kazanç elde edebilmek kısa vadede mümkün bir şey değildir. Ancak zamanla içeriklerinizin talep görmesi durumunda ilginç anlaşmalara imza atabilirsiniz.

Wattpad ile zengin olabilen kişi yoktur. Wattpad, sadece bir araçtır. Sizi hakkettiğiniz yere taşıyabilecek bir araç. Bu nedenle, sizin öncelikle oluşturacağınız içeriklere yoğunlaşmanızı ve insanların ilgisini çekebilecek paylaşımlarda bulunmanızı öneriyoruz.

Ülkemizde Wattpad sayesinde ün kazanmış birçok yazar bulunmaktadır. Okuma, beğenme ve takipçi açısından Öznur Yıldırım, bu yazarların başında geliyor. Ülkemizde Wattpad ile ün kazanmış yazarlar şunlardır: Büşra Küçük, Büşra Yılmaz, Alya Öztanyel, Emine Can, Sedef Nehir Erdem, Zeynep Nilay Keskin, Ezgi Bağcı, Lemariz Müjde Albayrak, Dilek Tarıncı, Berna Baki, Ayşe Ebru Tezcan, Sena Yavuz, Beyza Alkoç, Mihri Mavi ve Merve Akıncı (Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Wattpad)

Tavsiye Makale: Anketör Nasıl Olunur?

Wattpad Yazarlar Ne Kadar Kazanıyor?

Wattpad yazarlar ne kadar kazanıyor sorusunun net bir yanıtı yok. Wattpad, aslına bakarsanız bir süreç. Bu süreci başarıyla devam ettirmek ve yeni networkler ile tanışmak, bağlantı kurmak gerekiyor. Wattpad’te öncelikli amaç, oluşturacağınız içeriklerin okuyucuların tarafından ilgi çekici bulunması olmalıdır.

Wattpad için içerik oluştururken belirli başlı kurallar uyulması gerekmektedir. Aksi takdirde, istenilen başarıya ve tanınırlığa kavuşmak hayal olacaktır.

Öncelikle içeriklerinizin özgün olması gerekmektedir. Çalıntı, kopya gibi konulara bulaşmamalısınız. İçeriklerinizin tamamı, size ait ve daha önce hiç bir yerde tanınmamış olması önemlidir.

İçeriklerinizi oluştururken titiz olmalısınız. Yeteneğinizi okuyucuların farketmelerini sağlamalısınız. Okuyucu gözüyle içeriklerinize bakmalı, katma değer sağlayan bir yapı oluşturmalısınız. Dikkat çekmeyen, okuyucuyu yoran, onları hikayeye çekmeyen içerikleriniz, sizi başarısız bir yazar olmanıza neden olacaktır.

Wattpad’te genç okuyucuları hedeflemenizi öneririz. Onlara ilgi çekici ve heyecan verici hikayeler sunmalısınız. Korku, aşk, yalnızlık vb. konular mutlaka ilgililerini çekecektir. Yazdığınız içeriklerinizi sosyal medya ağları üzerinden pazarlayabilir, yeni okuyucuları içeriğinize çekebilirsiniz.

İçeriklerinizi oluştururken ilgi çekebilecek sözleri ve ifadeleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu sözler, sosyal medya ağlarında paylaşıldıkça adınız daha çok yayılacak ve duyulacaktır.

Wattpad, gerçekten ilginç bir platform. Sizi zengin de edebilir, Wattpad’te 1 TL dahi kazanamayabilirsiniz de. Başarı, tamamen size ve yeteneğinize bağlı bir konu burada.

Tavsiye Makale: Para Kazandıran Uygulamalar

Wattpad Hikayeleri Nasıl Para Kazandırır?

Wattpad ile para kazanmak elbette mümkündür. Ancak bu platforma para ya da gelir kapısı gözüyle bakmamalısınız. Daha çok içeriklerinize ve onların kalitesine odaklanmalısınız. Wattpad’te amacınız tanınmak, farkedilebilir olmak olmalıdır.

Wattpad’te oluşturacağınız içerikler, amatör ve profesyonel birçok yazar tarafından incelenecek ve okunacaktır. Bu yazarlardan bazıları adeta yetenek avcısı olarak içerikleri yaklaşmaktadır. Önemli olan bu yazarlara içeriklerinizle ”Ben buradayım.” demektir.

Sadece yetenek avcıları içeriklerinizi okumayacaktır. Aynı zamanda yayın evleri de Wattpad’teki yetenekleri araştırmakta ve içeriklerini yakından takip etmektedir. Çünkü ilgi çekici içerikler, okuyucular tarafından daha çok okunur ve satın alınır. Yayın evleri bunu bildikleri için kendilerine kazanç sağlayacak yazarları, daima aramaktadır.

İçeriklerinizin farkedilmesi ve beğeni ile karşılanması, Wattpad açısından ilk olumlu adım olacaktır. Bu doğrultuda, zamanla içeriklerinizi yayımlamak isteyen şirketler, mutlaka sizinle bağlantı kurmaya çalışacaklardır. Kabul etmeniz halinde bu yayımlar için belirli ücretler elde etme şansı yakalayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu