İş Fikirleri

Waffle Dükkanı Açmak & Açma Maliyeti 2022

Waffle dükkanı açmak ile ilgili tüm detaylara bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Geleneksel türk tatlılar diyince aklımıza baklava, tulumba, sütlaç, kazandibi gibi sütlü ve şerbetli bir çok tatlı geliyor. Oysa milenyumdan sonra özellikle ” WAFFLE” diye bir tatlı türü girdi mutfağımıza. Amerikan filmlerinde gördüğümüz ve 2000’li yıllardan sonra ülkemizde de oldukça popüler olan bu tatlıya ilginin gün geçtikçe artması ve waffle dükkanlarına her geçen
gün yenilerinin de ekleniyor olması özellikle genç girişimcileri, waffle dükkanı açmak konusunda teşvik ediyor. Haliyle girişimciler de wafflecılar ne kadar kazanıyor sorusunun cevabını da merak ediyor. Wafflecılar ne kadar kazanıyor sorunun cevabını merak ediyorsanız, mutlaka bu yazımızı okumalısınız.

Tabiki açılan yeni işletmeler olduğu kadar kapanan işletmenler de oldukça fazla. Özellikle girişimcilerin waffle dükkanı açma maliyeti konusunda kapsamlı bir araştırma yapması da şart gibi gözüküyor. Peki bu işin püf noktası nerede?

Tutan bir waffle işletmesi ile henüz ilk yılını tamamlayamayan waffle dükkanları arasındaki farklar nelerdir? Bu yazımızda, waffle dükkanı açmak ile ilgili tüm detaylara ulaşabileceksiniz. Aynı zamanda waffle dükkanı kar marjı ne kadar? Ne kazandırır? 1 waffle maliyeti ne olur? Waffle dükkanı açmak için gerekli malzemeler nelerdir? Waffle dükkanı tasarımları nasıl? Waffle dükkanı dekorasyonu nasıl olmalıdır? Waffle dükkanı kosgeb desteği var mı? gibi soruların cevaplarını sizler için anlatacağız.

Az sermayeli, çok karlı iş fikri: Yufkacı dükkanı açmak

Waffle dükkanı açmak için gerekli hususlar nelerdir?

İşletme kurulmadan önce mutlaka iyi bir iş planının hazırlanması çok önemlidir. Bu işletme sağlığı için oldukça kritik bir konudur. Bu nedenle, çok detaylı olmasa da bazı öne çıkan hususları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Waffle dükkanı açmak için hangi lokasyon tercih edilmelidir?

Evet tahmin ettiğiniz gibi ilk sırada lokasyon var. Şüphesiz ip dahi satacak olsanız lokasyon önemlidir. Bunu söylemeye ne gerek var dediğinizi duyar gibiyim. Lakin waffle için de lokasyonun ayrı bir önemi var. Bu durumu artı bir parantezle belirtmek zorundayım. Dikkat ettiyseniz konuya girişimde geleneksel türk tatlılarından başlayıp, waffle’ın daha çok genç kuşaklara hitap ettiği bir lezzet olduğunu vurguladım. İyi bir waffle dükkanı genç populasyonunun yoğun olduğu yerlerde alıcısına daha kolay ulaşır. Gezegenin en güzel tadını dahi yakalasanız, bunu hedef kitleyle buluşturamadığınız sürece işler sizin için bir hayli zor olacaktır.

Karlı İş Fikri: Pizza Dükkanı Açmak

Waffle lezzeti çok önemli mi?

Geçtiğimiz hafta tatlıya oldukça düşkün bir arkadaşımın zoruyla bebek civarında birer gün arayla iki wafflecıya gittim. İlk gün gittiğim wafflecı, standart bir wafflecıydı. Waffle, mevsim meyveleri ve siyah çikolata sosuyla servis edildi. Bir gün sonra gittiğimiz waffecı ise daha girişte masaların yoğunluğu ile dikkati mi çekti. Bu kalabalığı başlarda günün, haftasonuna denk gelmesiyle bağdaştırdım. Fakat waffle’ı yediğimde, yoğunluğun sebebinin hafta sonu olmadığına hemen kanaat getirdim. Malzeme bakımından bir gün önce yediğim waffle aynı olmasına karşın, lezzet bakımından oldukça farklıydı. Yemesi oldukça yumuşaktı. Hesabı isterken
kasadaki işletme sahibine bu farkı sorduğumda WAFFLE içinde en önemli kuralın Waffle hamuru olduğunu öğrendim. Hatta işletme sahibi waffle hamurunun bir sır olduğunu ve her wafflecının kendine ait bir formülü olduğunu anlattı. Demem o ki bu işin püf noktası: Hamuru.

Waffle dükkanı tasarımları ve dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Geçenlerde bir belgeselde izledim. İki kahveci mukayese ediliyordu. Biri oldukça lezzetli kahveleri ile meşhurken, diğer kahveci ise duvar yazıları, masa ve sandalyeleri, kısacası instagrama fotoğraf atmak için uygun koşulları ile meşhurdu. Ve hangi kahvecinin daha büyük ciro çektiği malum. Hal böyleyken, sosyal hayat böylesine günlük hayata entegre olmuşken bu fırsattan yararlanmamak olmaz. Wafflecınıza yapacağınız ufak dekoratif dokunuşlar, size yeni müşteriler kazandırabilir. Waffle dükkanı tasarımları ve dekorasyonu konusuna çok ama çok önem vermelisiniz. Vasat düzeydeki dekorasyon ve tasarımlar ile başarılı bir işletme modeli ortaya koyamazsınız. Şimdi sizlerle doğru waffle dükkanı tasarımları ve waffle dükkanı dekorasyonu konusunda görseller paylaşacağım.

Yukarıdaki görsel Eskişehir’de oldukça başarılı bir waffle işletmesine ait dekorasyon.

Waffle dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar?

Uygun lokasyon bulundu; tadilat işlemleri, totem, masa, sandalye derken oh şimdi gelsin paralar dediğinizi duyar gibiyim. Ama bir dakika, hevesinizi kırmak gibi olmasın fakat, yaşam her zaman toz pembe değildir. Bu tarz yeni işletmeler kurulurken, kendimizi her zaman en kötüye hazırlıklı olarak koşullamalıyız. Dükkan ilk günden para kazandıracak diye bir şey yok. İşletmenin gelecegi parlak dahi olsa ilk aşamada işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu nedenle, sermaye yapınızın güçlü olması, işletmenizin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir.

Günümüzde doğru bir konseptle açılan bir waffle dükkanı için gerekli sermaye miktarı en az 300.000 TL’dir. Bu maliyetin büyük bir bölümü dekorasyon harcamaları oluşturmaktadır. Bu nedenle, ortalama bir waffle dükkanı açma maliyeti 2022 yılı itibariyle 360.000 TL ile 620.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Waffle dükkanı tasarımları ve dekorasyonu için maliyet oldukça fazla olabilmektedir.

Waffle dükkanı için reklam önemli mi?

Gıda sektöründe en iyi reklam fısıltı gazetesidir. Bu nedenle, güleryüzünü asla eksik etmeyiniz. Gerekli reklam çalışmalarını da beraberinde götürünüz. El broşürleri, sosyal medya hesapları, totem ve led tabelalarınız gibi tanıtım materyallerinize odaklanmalısınız.

Tavsiye makale: Kırtasiye dükkanı açmak kazandırır mı?

Waffle dükkanı açmak karlı mı 2022?

Günümüzde waffle dükkanı açmak oldukça karlı bir iş fikri olabilir. Olabilir dedim çünkü karlı olabilmesi için yukarıdaki uyarılarımı dikkate almanız gerekmektedir. Kötü bir yere dükkan açarsanız, karlılığı bırakın, zarar dahi edebilirsiniz. Bu nedenle, karlılığınızı yani cironuzu alacağınız kararlar ve atacağınız adımlar doğrudan etkileyecektir.

Waffle maliyetinin 2 katı sizin fiyatınız olacaktır. Bu da %100 waffle dükkanı kar marjı demektir. 1 waffle maliyeti 2022 yılında 8 TL ile 15 TL arasında değişebilmektedir. Bu kullanacağınız malzemenin kalitesine ve miktarına göre değişecektir. Maliyetlerinizi hesaplarken sadece waffle malzemelerinin maliyetini hesaba katmayın. Personel, kira, elektrik ve benzeri masraflarınızı da hesaba katmalısınız. Fiyat politikanızı, rakiplerinize uygun bir şekilde belirleyiniz. Lezzetiniz oturdukça fiyatı ufak ufak artırmanız ise elinizde.

Tavsiye iş fikri: Market açmak karlı mı?

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu