İş Fikirleri

Waffle Dükkanı Açmak Karlı mı? Kar Marjı Ne Kadar?

Geleneksel türk tatlılar diyince aklımıza baklava, tulumba, sütlaç, kazandibi gibi sütlü ve şerbetli bir çok tatlı geliyor. Oysa milenyumdan sonra özellikle ” WAFFLE” diye bir tatlı türü girdi mutfağımıza. Amerikan filmlerinde gördüğümüz ve 2000’li yıllardan sonra ülkemizde de oldukça popüler olan bu tatlıya ilginin gün geçtikçe artması ve waffle dükkanlarına her geçen
gün yenilerinin de ekleniyor olması özellikle genç girişimcileri, waffle dükkanı açmak konusunda teşvik ediyor.

Tabiki açılan yeni işletmeler olduğu kadar kapanan işletmenler de oldukça fazla. Peki bu işin püf noktası nerede?

Tutan bir waffle işletmesi ile henüz ilk yılını tamamlayamayan waffle dükkanları arasındaki farklar nelerdir? Bu yazımızda, waffle dükkanı açmak ile ilgili tüm detaylara ulaşabileceksiniz. Aynı zamanda waffle dükkanı kar marjı ne kadar? Ne kazandırır? Maliyeti ne olur? gibi soruların cevaplarını sizler için anlatacağız.

Az sermayeli, çok karlı iş fikri: Yufkacı dükkanı açmak

Waffle dükkanı açmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

İşletme kurulmadan önce mutlaka iyi bir iş planının hazırlanması çok önemlidir. Bu işletme sağlığı için oldukça kritik bir konudur. Bu nedenle, çok detaylı olmasa da bazı öne çıkan hususları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Lokasyon

Evet tahmin ettiğiniz gibi ilk sırada lokasyon var. Şüphesiz ip dahi satacak olsanız lokasyon önemlidir. Bunu söylemeye ne gerek var dediğinizi duyar gibiyim. Lakin waffle için de lokasyonun ayrı bir önemi var. Bu durumu artı bir parantezle belirtmek zorundayım. Dikkat ettiyseniz konuya girişimde geleneksel türk tatlılarından başlayıp, waffle’ın daha çok genç kuşaklara hitap ettiği bir lezzet olduğunu vurguladım. İyi bir waffle dükkanı genç populasyonunun yoğun olduğu yerlerde alıcısına daha kolay ulaşır. Gezegenin en güzel tadını dahi yakalasanız, bunu hedef kitleyle buluşturamadığınız sürece işler sizin için bir hayli zor olacaktır.

Lezzet

Geçtiğimiz hafta tatlıya oldukça düşkün bir arkadaşımın zoruyla bebek civarında birer gün arayla iki wafflecıya gittim. İlk gün gittiğim wafflecı, standart bir wafflecıydı. Waffle, mevsim meyveleri ve siyah çikolata sosuyla servis edildi. Bir gün sonra gittiğimiz waffecı ise daha girişte masaların yoğunluğu ile dikkati mi çekti. Bu kalabalığı başlarda günün, haftasonuna denk gelmesiyle bağdaştırdım. Fakat waffle’ı yediğimde, yoğunluğun sebebinin hafta sonu olmadığına hemen kanaat getirdim. Malzeme bakımından bir gün önce yediğim waffle aynı olmasına karşın, lezzet bakımından oldukça farklıydı. Yemesi oldukça yumuşaktı. Hesabı isterken
kasadaki işletme sahibine bu farkı sorduğumda WAFFLE içinde en önemli kuralın Waffle hamuru olduğunu öğrendim. Hatta işletme sahibi waffle hamurunun bir sır olduğunu ve her wafflecının kendine ait bir formülü olduğunu anlattı. Demem o ki bu işin püf noktası: Hamuru.

Konsept

Geçenlerde bir belgeselde izledim. İki kahveci mukayese ediliyordu. Biri oldukça lezzetli kahveleri ile meşhurken, diğer kahveci ise duvar yazıları, masa ve sandalyeleri, kısacası instagrama fotoğraf atmak için uygun koşulları ile meşhurdu. Ve hangi kahvecinin daha büyük ciro çektiği malum. Hal böyleyken, sosyal hayat böylesine günlük hayata entegre olmuşken bu fırsattan yararlanmamak olmaz. Wafflecınıza yapacağınız ufak dekoratif dokunuşlar, size yeni müşteriler kazandırabilir.

Sermaye

Uygun lokasyon bulundu; tadilat işlemleri, totem, masa, sandalye derken oh şimdi gelsin paralar dediğinizi duyar gibiyim. Ama bir dakika, hevesinizi kırmak gibi olmasın fakat, yaşam her zaman toz pembe değildir. Bu tarz yeni işletmeler kurulurken, kendimizi her zaman en kötüye hazırlıklı olarak koşullamalıyız. Dükkan ilk günden para kazandıracak diye bir şey yok. İşletmenin gelecegi parlak dahi olsa ilk aşamada işler istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu nedenle, sermaye yapınızın güçlü olması, işletmenizin sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir.

Reklam

Gıda sektöründe en iyi reklam fısıltı gazetesidir. Bu nedenle, güleryüzünü asla eksik etmeyiniz. Gerekli reklam çalışmalarını da beraberinde götürünüz. El broşürleri, sosyal medya hesapları, totem ve led tabelalarınız gibi tanıtım materyallerinize odaklanmalısınız.

Tavsiye makale: Kırtasiye dükkanı açmak kazandırır mı?

Waffle dükkanı açmak karlı mı 2019?

Günümüzde waffle dükkanı açmak oldukça karlı bir iş fikri olabilir. Olabilir dedim çünkü karlı olabilmesi için yukarıdaki uyarılarımı dikkate almanız gerekmektedir. Kötü bir yere dükkan açarsanız, karlılığı bırakın, zarar dahi edebilirsiniz. Bu nedenle, karlılığınızı yani cironuzu alacağınız kararlar ve atacağınız adımlar doğrudan etkileyecektir.

Waffle maliyetinin 2 katı sizin fiyatınız olacaktır. Bu da %100 kar marjı demektir. Maliyetlerinizi hesaplarken sadece waffle malzemelerinin maliyetini hesaba katmayın. Personel, kira, elektrik ve benzeri masraflarınızı da hesaba katmalısınız. Fiyat politikanızı, rakiplerinize uygun bir şekilde belirleyiniz. Lezzetiniz oturdukça fiyatı ufak ufak artırmanız ise elinizde.

Tavsiye iş fikri: Market açmak karlı mı?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı