Krediler

Vadeli Mevduat Stopaj Oranları 2022

Yazımızda vadeli mevduat stopaj oranları 2022 yılında ne kadar oldu, öğrenmiş olacaksınız. T.C. Merkez Bankası tarafından 2021 yılında politika faizi %19’a kadar yükseltildi. Bunun temel nedeni ise döviz kurunu dizginlemekti. Ancak Merkez Bankası Başkanı değişikliği sonrası faiz oranı yükseltilmiş olsa da dolar kuru dizginlenmedi. Faiz oranlarının bu denli yükselmesi ise birikimlerin vadeli mevduat hesaplarında değerlendirmek isteyenler tarafından olumlu karşılandı. 2021 yılı itibariyle politika faizi %19’lara kadar yükseldi.

Vadeli mevduat üzerinden elde edilen faiz gelirlerinin tamamını tasarruf sahipleri alamamaktadır. Vadeli mevduat stopaj oranları üzerinden belirli bir oranda hesabın türüne göre vadeli mevduat devlet kesintisi dediğimiz vergi kesintisi ya da faiz kesintileri söz konusu olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere vadeli mevduat stopaj oranları 2022 bilgisini paylaşacağız. Yazımızı inceleyerek vadeli mevduattınız üzerinden elde edeceğiniz faiz getirisinin ne kadarının devlete vergi olarak ödeneceğini görecek ve hesaplama işlemi yapabileceksiniz.

Vadeli mevduat stopaj oranları 2022 yılında ne kadar oldu?

Vadeli mevduat stopaj oranları; döviz, TL ve altın mevduat hesaplarına göre farklılık göstermektedir. Vadeli mevduatınızda döviz olabilir, TL olabilir ya da vadeli mevduatınızda altın olabilir. Bu üçü için ülkemizde kesinti oranları farklılık göstermektedir. Burada kesintinin sadece faiz kazancı üzerinden hesaplandığını da ifade etmemiz gerekiyor.

2020 yılı Eylül ayında TL mevduatı için faiz kesintileri düşürülmüştür. Ancak 2021 yılı Haziran ayı itibariyle yeniden eski vadeli mevduat kesinti oranlarına geri dönülecektir. 31 Mayıs’a kadar kesinti indirimi uzatıldı.

Stopaj indirimi ne demek?

Kesinti indirimi demek şu: Mevduat hesabınız üzerinden elde ettiğiniz faiz geliri için devlet kesinti yapıyordu. Bu kesinti oranları düşürüldü. Bu sayede, devlet faiz geliri üzerinden daha az kesinti yapmaya başladı. Eğer 1 yıldan uzun vadeli mevduatınız varsa devlet 31 Mayıs’a kadar herhangi bir kesinti yapmayacağını açıkladı.

Şimdi dilerseniz; TL, döviz ve altın olmak üzere üç tür vadeli mevduat için vergi kesinti oranlarına bir göz atalım.

Vadeli mevduat stopaj oranları (TL cinsi için)

TL cinsi vadeli mevduat faizi kesinti oranları, vade süresine göre değişkenlik göstermektedir. Mevduatınızın vade süresi ne kadar uzun olursa o oranda daha az kesinti yapılacağını görüyoruz.

  • Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil): %5
  • 6 ay üzeri – 1 yıla kadar (1 yıl dahil): %3
  • 1 yıl üstü: %0

TL vadeli mevduatınızın vade süresi 6 ay veya daha az süreli ise faiz kazancınızın %5’i kadar kesinti yapılacaktır. Vade süresi, 6 ay üzeri ile 1 yıla kadar olacaksa bu durumda kesinti oranı %3 olacaktır. 1 yıl üstü TL cinsi vadeli mevduatlar için ise faiz kazancından kesinti yapılmayacaktır.

Vadeli mevduat stopaj oranları (Döviz cinsi için)

Döviz cinsi vadeli mevduat oranlarında ise kesinti oranının biraz daha yüksek olduğunu görüyoruz.

  • Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil): %20
  • 6 ay üzeri – 1 yıla kadar (1 yıl dahil): %20
  • 1 yıl üstü: %18

Döviz cinsi vadeli mevduat kesinti oranı, TL cinsi vadeli mevduata göre biraz daha yüksektir.

Vadeli mevduat stopaj oranları (Altın cinsi için)

Altın cinsi vadeli mevduat stopaj oranı ise vade süresine göre değişmemektedir. Vade süresi, her ne olursa olsun altın cinsi vadeli mevduatlar için kesinti oranı %15‘tir.

Vadeli mevduat faiz kesintisi hesaplama nasıl yapılır?

Kesinti hesaplama işlemi, oldukça kolay bir işlemdir. Hesaplama işlemini bir örnek ile sizlere açıklamak istiyorum.

Ana paranız 100.000 TL olsun ve A bankasının vadeli mevduat hesabına yatırdınız, diyelim.

Vade süresi 1 yıl olsun.

Vade süresi, 1 yıl ve TL cinsi olduğu için kesinti oranı, %3 olacaktır.

Vade süresi sonunda faiz kazancınız 20.000 TL olsun.

Bu durumda, kesinti tutarı 600 TL (20.000 * %3) olacaktır. Vade sonunda hesabınızda olacak toplam tutar 119.400 TL olacaktır.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu