Krediler

Vadeli Mevduat Stopaj Oranları 2020

T.C. Merkez Bankası tarafından 2018 yılı Eylül ayında politika faizi %24’e kadar yükseltildi. Bunun temel nedeni ise döviz kurunu dizginlemekti. Nitekim öyle de oldu. Politika faizinin yükseltilmesi ile döviz kuru geri çekildi. Faiz oranlarının bu denli yükselmesi ise birikimlerin vadeli mevduat hesaplarında değerlendirmek isteyenler tarafından olumlu karşılandı. 2020 yılı itibariyle politika faizi %10’lara kadar düştü.

Vadeli mevduat üzerinden elde edilen faiz gelirlerinin tamamını tasarruf sahipleri alamamaktadır. Vadeli mevduat stopaj oranları üzerinden belirli bir oranda hesabın türüne göre devlet kesintisi dediğimiz vergi kesintisi ya da faiz kesintileri söz konusu olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere vadeli mevduat stopaj oranları 2020 bilgisini paylaşacağız. Yazımızı inceleyerek vadeli mevduattınız üzerinden elde edeceğiniz faiz getirisinin ne kadarının devlete vergi olarak ödeneceğini görecek ve hesaplama işlemi yapabileceksiniz.

Vadeli mevduat stopaj oranları 2020 yılında ne kadar oldu?

Vadeli mevduat stopaj oranları; döviz, TL ve altın mevduat hesaplarına göre farklılık göstermektedir. Vadeli mevduatınızda döviz olabilir, TL olabilir ya da vadeli mevduatınızda altın olabilir. Bu üçü için ülkemizde kesinti oranları farklılık göstermektedir. Burada kesintinin sadece faiz kazancı üzerinden hesaplandığını da ifade etmemiz gerekiyor.

2018 yılı Ağustos ayında TL mevduatı için faiz kesintileri düşürülmüş, döviz mevduatı için ise yükseltilmişti. Ancak 2019 yılı itibariyle yeniden eski vadeli mevduat kesinti oranlarına geri dönülmüştür.

Şimdi dilerseniz; TL, döviz ve altın olmak üzere üç tür vadeli mevduat için vergi kesinti oranlarına bir göz atalım.

Vadeli mevduat stopaj oranı (TL cinsi için)

TL cinsi vadeli mevduat faizi kesinti oranları, vade süresine göre değişkenlik göstermektedir. Mevduatınızın vade süresi ne kadar uzun olursa o oranda daha az kesinti yapılacağını görüyoruz.

  • Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil): %15
  • 6 ay üzeri – 1 yıla kadar (1 yıl dahil): %12
  • 1 yıl üstü: %10

TL vadeli mevduatınızın vade süresi 6 ay veya daha az süreli ise faiz kazancınızın %15’i kadar kesinti yapılacaktır. Vade süresi, 6 ay üzeri ile 1 yıla kadar olacaksa bu durumda kesinti oranı %12 olacaktır. 1 yıl üstü TL cinsi vadeli mevduatlar için ise faiz kazancının %10’u kesintiye uğrayacaktır.

Vadeli mevduat stopaj oranı (Döviz cinsi için)

Döviz cinsi vadeli mevduat oranlarında ise kesinti oranının biraz daha yüksek olduğunu görüyoruz.

  • Vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil): %20
  • 6 ay üzeri – 1 yıla kadar (1 yıl dahil): %20
  • 1 yıl üstü: %18

Döviz cinsi vadeli mevduat kesinti oranı, TL cinsi vadeli mevduata göre biraz daha yüksektir.

Vadeli mevduat stopaj oranı (Altın cinsi için)

Altın cinsi vadeli mevduat stopaj oranı ise vade süresine göre değişmemektedir. Vade süresi, her ne olursa olsun altın cinsi vadeli mevduatlar için kesinti oranı %15‘tir.

Mutlaka Okumalısın: En yüksek faiz veren banka hangisi?

Vadeli mevduat faiz kesintisi hesaplama nasıl yapılır?

Kesinti hesaplama işlemi, oldukça kolay bir işlemdir. Hesaplama işlemini bir örnek ile sizlere açıklamak istiyorum.

Ana paranız 100.000 TL olsun ve A bankasının vadeli mevduat hesabına yatırdınız, diyelim.

Vade süresi 1 yıl olsun.

Vade süresi, 1 yıl ve TL cinsi olduğu için kesinti oranı, %15 olacaktır.

Vade süresi sonunda faiz kazancınız 20.000 TL olsun.

Bu durumda, kesinti tutarı 3.000 TL (20.000 * %15) olacaktır. Vade sonunda hesabınızda olacak toplam tutar 117.000 TL olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı