İş Fikirleri

Tuhafiye Dükkanı Açma Maliyeti ve Kar Marjı 2022

Tuhafiye dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, bu yazımız tam size göre. İçeriğimizde tuhafiye dükkanı açma maliyeti 2021 yılında ne kadar, tuhafiye dükkanı kar marjı nedir, gerekli malzemeler nelerdir, dekorasyonu ve dizaynı nasıl olmalıdır vb. sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Tuhafiye dükkanlarını genellikle bayan girişimciler açsalar da erkek girişimcilerin de bu iş fikrini hayata geçirdiklerini biliyoruz. Ancak çoğunlukla bu sektörde bayan girişimcilerin olduğunu ifade edebiliriz.

Doğru bir planla örgü ip dükkanı açarsanız, aylık bazda tatmin edici kazançlar elde edebilirsiniz. Bu kazanç için ise biraz sabıra ihtiyacınız olacaktır. Tüm yeni dükkanların belirli bir seviyede kazanç elde edebilmeleri için biraz sabırlı olmaları gerekiyor. Hemen dükkanımı açayım ve kazanayım derseniz, hayal kırıklığı yaşamanız olasıdır. Yeni bir işletmenin müşteriler tarafından tanınması ve bilinmesi zaman almaktadır. Ayrıca bu süreçte onları doğru bir şekilde hizmet vermeniz ve işletmenize kazandırmanız da çok önemlidir.

Tuhafiye dükkanı kar marjı 2022 nedir?

Tuhafiye dükkanı açmanız durumunda birçok ürünü müşterilerinize sunarsınız. Bu birçok ürünün kar marjları ise birbirinden tamamen farklıdır.

Aynı zamanda rekabet ettiğiniz firmalar nedeniyle de ürünlerinize dilediğiniz gibi kar marjı koyamazsınız. Fiyatları, rakiplerinize ve ürünlerinizin kalitesine göre belirlersiniz. Aksi takdirde, fiyatların yüksek olması nedeniyle müşterileriniz sizi tercih etmeyeceklerdir.

Maliyeti 1 TL – 2 TL gibi ürünlerde kar marjı genellikle %100 veya daha fazlası olabilmektedir. Toptan alış fiyatı daha yüksek olan ürünlerde ise kar marjı %30 ile %70 arasında değişebilmektedir. Bu nedenle, siz cironuz üzerinden karınızı hesaplarken ortalama bir kar marjı belirleyebilirsiniz.

Genel olarak tuhafiye dükkanı sahipleri, günlük cirolarının %25‘ini kar olarak ele almaktadır.

Günlük ciro, işletmeden işletmeye göre değişmektedir. Günlük ortalama 2.000 TL cirosu olan bir tuhafiye dükkanının günlük kazancı 500 TL‘yi bulabilmektedir. 30 günün sonunda ise kazancı 15.000 TL olacaktır.

Tuhafiye dükkanı için günlük ortalama 2.000 TL ciro oldukça tatmin edicidir. Ancak bu ciroları, ürün çeşitliliği oldukça fazla olan (yaklaşık 150.000 TL malı olan) ve en az 5-6 yıldır faal olarak işletilen tuhafiye dükkanları yapabilmektedir. Bu nedenle, bu kazancı görerek tuhafiye dükkanı açmaya karar vermemelisiniz.

Tavsiye Makale: İstanbul’da toptan giyim nereden alınır?

Tuhafiye dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar?

Tuhafiye dükkanı açmaya karar verdiyseniz, karşılacağınız başlıca maliyet kalemleriniz şunlar olacaktır:

  • Satışını yapacağınız tuhafiye ürünleri
  • İşletmenize yapacağınız raf, tezgah vb. harcamalar (dekorasyon ve dizayn)
  • İşletme kira, depozito giderleri ile elektrik, su, doğalgaz vb. abonelik giderleri
  • Muhasebe, işletme kuruluş belge masrafları

Beklemediğiniz giderler de elbette olacaktır ancak temel maliyet kalemleriniz bunlar olacaktır.

İşletmenizi, hedef kitlenize göre işlek bir konumda açmanızı öneririm. Bu durum, sirkülasyonunuzu olumlu bir şekilde etkileyecektir. Ancak sırf işlek bir konuma sahip diye aylık 3.000 TL ya da 4.000 TL gibi kiralar da sizin için riskli olacaktır.

İlk aşamada işletme giderleriniz ve masraflarınız oldukça optimum düzeyde olmalıdır. İş yapamasanız dahi düşük giderlerden dolayı epey zaman kazanırsınız. Bu nedenle, sizin için en makul kararları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Tuhafiye ürünlerinde sınır yoktur. Birçok çeşit, marka ve ürün vardır. Hedef kitlenize göre tuhafiyede en çok satılan ürünleri tespit etmelisiniz. Bunu ancak tuhafiye mağazalarını ziyaret ederek girişimci ve toptancılar ile birebir görüşerek tespit edebilirsiniz. Nihayetinde ürün çeşitliliğinizin çok olması, cirolarınızı en çok etkileyen faktör olacaktır.

Peki ama tuhafiye dükkanı açmak kaça mal olur?

Ürün çeşitliliği oldukça yüksek, en az 50 metrekare alana sahip bir işletme için tuhafiye açma maliyeti 2021 yılında 100.000 TL ile 150.000 TL arasında farklılık gösterecektir. Ürün çeşitliliğini kısıtlı tutarsanız, 50.000 TL‘ye dahi tuhafiye dükkanı açabilirsiniz.

İnternet sitelerinde yazan 10.000 TL vb. tutarları açıkcası çok gülünç karşıladım. 10.000 TL ile açılan bir tuhafiye dükkanında müşteriler, aradığı hiç bir markayı, modeli veya ürünü kolay kolay bulamaz. Sadece raf sistemleri ve tezgahların maliyeti 10.000 TL’den fazla olacaktır. Bir yazar kasa pos cihazı 1.000 TL iken 10.000 TL ile bir dükkan nasıl açılabilir?

Düşük Sermayeli Kazançlı İş Fikri: Çorbacı Dükkanı Açmak

Tuhafiye dükkanı dekorasyonu ve dizaynı nasıl olmalıdır?

Tuhafiye dükkanı dekorasyonu ve dizaynı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, dükkanınızın dolu dolu gözükmesini sağlamanızdır.

Tüm duvarların raf sistemi ile kapatılmasını ve en az 1 tezgah olacak şekilde dizayn edilmesini öneririm. Rafların asla boş kalmamasına özen göstermelisiniz. Aynı zamanda en çok rağbet gören ve talep edilen ürünleri ise müşterilerinizin kolay ulaşabileceği şekilde konumlandırmalısınız.

Tuhafiye dükkanınızı dizayn ederken rakiplerinizden faydalanabilirsiniz. İşleri iyi olan uzun yıllardır faal olan tuhafiye dükkanlarının dizaynını iyi analiz ederek kendi özgün dekorasyonunuzu yapabilirsiniz.

Tuhafiye dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Tuhafiye dükkanı açmaya karar verdiyseniz, ilk olarak güvenilir bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Bu konuda referans ile hareket edebilirsiniz.

Tuhafiye dükkanı açmanız için ek bir belge ihtiyacınız olmayacaktır. Bir işletme açmak için hangi belgeler gerekli ise o belgeleri temin etmeniz yeterli olacaktır. Herhangi bir ustalık belgesine de sahip olmanıza gerek yoktur.

Şahıs işletmesi açarak kolaylıkla ticari hayatınıza başlayabilirsiniz. Şahıs işletmesi nasıl açılır, merak ediyorsanız şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: https://parahayali.com/sahis-sirketi-kurma-maliyeti/

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu