İş Fikirleri

Temizlik Şirketi Açmak: Maliyeti ve Kazancı 2021

Temizlik şirketi açmak istiyorum diyorsanız, bu içeriğimizde birçok önemli bilgi ve püf noktayı bulabilirsiniz. İçeriğimizde temizlik şirketlerinin çalışma şekli, temizlik şirketi açma maliyeti ve ne kadar sermaye gerektirdiği, temizlik şirketi ne kadar kazanır, gerekli evraklar ve ekipmanlar nelerdir vb. birçok hususa dair bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca işin püf noktalarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları da sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Temizlik şirketlerinin çalışma şekli nasıldır?

Günümüzde birçok temizlik şirketinin çalışma şekli birbirine benzemektedir. Temizlik şirketlerinin tamamına yakını, randevu sistemiyle çalışmaktadır. Müşterilerinin geneli ise temizlik şirketlerine web siteleri ve çeşitli referanslar üzerinden ulaşmaktadır. Bu nedenle, özellikle ilk yıllarda müşteriye ulaşım kanalları arasında internet siteleri oldukça öne çıkmaktadır. İnternet sitenizle beraber Instagram hesabı açarak da hedef bölgenizdeki müşterilerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Sadece internet sitesi kurarak, potansiyel müşterilere ulaşılamamaktadır. Rakipler de söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, Google Adwords Reklamları, SEO, Google Business İşletme Kaydı gibi faaliyetleri de titizlikle yürütmelisiniz.

Aşağıda temizlik şirketlerinin Google’da üst sırada çıkmak için vermiş oldukları Google Adwords reklamları gösterilmiştir.

Eğer bulunduğunuz bölgede çevreniz varsa veya size müşteri bağlayacak kişileri gerçek manada tanıyorsanız, kulaktan kulağa yöntemler ve referans yöntemi de size potansiyel müşterilerinizi getirecektir. İşletmenin faal olduğu süre arttıkça ve müşteri memnuniyetini azami düzeyde tutarsanız, işlerinizin de katlanarak artacağını tahmin etmek güç olmayacaktır.

Temizlik hizmetlerinde müşteri memnuniyeti, diğer sektörlere nazaran çok ama çok iyi sağlanmalıdır. Gözle görülür bir iş olduğu için temizlik konusunda müşterilerinizi %100 oranında tatmin etmelisiniz. Temizlik öncesi ve sonrası gerekli bilgilendirmeleri doğru bir şekilde yapmalısınız.

Karlı İş Fikri: Oto Ekspertiz Açmak Mantıklı mı?

Temizlik şirketi ne kadar kazandırır?

Temizlik hizmetleri sektörünün oldukça karlı bir sektör olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Ancak sektörün karlı olması, her girişimcinin başarılı olacağı anlamına da gelmemektedir. Ancak doğru adımların atılması ve sabırla hareket edilmesi durumunda orta vadede temizlik hizmetleri sektöründen dikkate değer kazançlar elde edebilirsiniz.

Sektörde rekabet oldukça yüksektir. Bu da daha çok reklam ve daha titiz çalışma gerektirmektedir. Rakiplerinizin önüne geçebilmeniz için daha çok tanıtım ve reklam yapmalısınız. Müşterilerinize onlardan daha kaliteli hizmet sunmalısınız.

Temiz şirketinin ne kadar kazanacağı tamamen alacağını iş sayısına bağlıdır. Ne kadar iş alınacağı da birçok faktöre bağlıdır. Uzun yıllar faal olan bir temizlik şirketinin aylık net kazancı 5.000 TL ile 150.000 TL arasında değişmektedir. Bu kazanç farkını da müşteri memnuniyeti, işletme geçmişi, bağlantılar, reklam ve tanıtım faaliyetleri ve referanslar belirlemektedir.

Kolay Kazanç Sağlayan İş Fikri: Fatura Ödeme Merkezi Açmak

Temizlik şirketi açma maliyeti 2021 ne kadar?

Temizlik şirketi açmak için çok yüksek sermayeye ihtiyacınız olmayacaktır.

Temizlik hizmetlerini verebilmek adına makine ve ekipmana ihtiyacınız olacaktır. Gerekli ekipman ve makine maliyeti ise vereceğiniz hizmetin türüne göre değişecektir. Çünkü ne tür yerlerin temizliğini yapacaksanız, o yerlere uygun makine ve ekipmanlara ihtiyacınız olacak.

Temizlik şirketi açma maliyeti 2021 yılında hizmet vereceğiniz alana ve makine-ekipman sayınıza göre 50.000 TL ile 100.000 TL arasında değişecektir.

Şimdi dilerseniz, ne tür temizlik hizmetleri verebilirsiniz, bunlara bakalım.

Karlı iş fikri: Tuhafiye Dükkanı Ne Kadar Kazandırır?

İnşaat tamamlandıktan sonra yapılan temizlik hizmetleri

İnşaat tamamlandıktan sonra başta müteahhitler olmak üzere mimarlık ofisleri, emlakçılar ve bireysel müşterilere hizmet verebilirsiniz. Bu gibi kişilerden toplu ve müşterisi hazır iş alabilirsiniz. Bu nedenle, oldukça avantajlıdır.

İnşaat temizlik faaliyetleri, büyük ve küçük alan olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Büyük alan temizlik hizmetleri için kesinlikle yatırım maliyeti biraz daha yüksek makineleri tercih etmelisiniz. Küçük alan için mevcut makine ve ekipmanlarınız zaten yeterli olacaktır.

Konaklama sektörü ve açılış temizlik hizmetleri

Konaklama sektöründe faaliyet gösteren otellere, yurtlara ve pansiyonlara temizlik hizmeti verebilirsiniz. Devamlı bir hizmettir. Geliri süreklidir. Bu nedenle avantajlıdır. Diğer hizmet türlerine göre kar marjı biraz daha düşüktür.

Belirli periyotlarda olmak üzere ev, ofis ve iş yerlerine de sürekli temizlik hizmeti verebilirsiniz. Yine bazı devlet kurumları da ihale usulü özel şirketlerden temizlik hizmeti alabilmektedir.

Yine AVM’lerde lüks markalar, mağazalarını her sabah açılış temizliği yaptırabilmektedir. Bu alanda da hizmet verebilirsiniz.

Diğer temizlik hizmetleri

Yukarıda yer alan temel temizlik hizmetlerinin haricinde kar marjı oldukça yüksek olan aşağıdaki şu temizlik hizmetlerini de müşterilerinize verebilirsiniz.

 • Dış cephe temizlik hizmetleri (Vinç ile, çatıdan asma iskele ile)
 • Cam ve tabela temizlik hizmetleri
 • Dezenfeksiyon hizmetleri
 • Cila hizmetleri
 • Koltuk yıkama hizmetleri (Oldukça karlı hizmet türü, ancak reklam çok yapmalısınız.)

Temizlik hizmeti verebilmeniz için ihtiyacınız olacak makine ve ekipmanlar şunlar olacaktır:

 • Nakil aracı
 • Profesyonel elektrik süpürgeleri
 • Halı yıkama, koltuk yıkama ve kurutma makineleri
 • Vinçli sistem
 • Fırçalar ve eldiven
 • Çöp torbası
 • Deterjanlar ve sabunlar
 • Pas çıkartıcıları, leke ve kir çıkartıcıları
 • Parlatıcılar
 • Dezenfektanlar ve antiseptikler
 • Cila yenileme ürünleri
 • Tekstil temizleme ürünleri

Temizlik şirketi açmak ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu