İş Fikirleri

Tekel Bayi Açmak: Maliyeti 2021 & Ne Kadara Mal Olur?

Tekel bayi açmak, ülkemizde en karlı iş fikirlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sirkülasyonu yüksek oldukça karlı iş fikirlerinin birisi olan tekel bayi açmak, bu sektörde faaliyet gösteren girişimcilerin yüzünü güldürmektedir. Tekel bayi açma maliyeti 2021 konusunda yeterli sermayeye sahipseniz, siz de tekel bayi açmak iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Ancak her tekel bayi açan girişimcinin de başarılı bir şekilde işletmesini yönetemediğini vurgulamamız gerekiyor. Esnaf olmak oldukça yorucu ve sabır gerektirmektedir. Doğru kararlar alındığında ve doğru hamleler atıldığında başarılı olmak kaçınılmaz olmaktadır. Bunun için de doğru ve yeterli bilgi şarttır. Başarılı bir tekel bayi açmak konusunda da esnaf olmanın gerekliliklerini yerine getirmek gerekiyor.

Biz de bu yazımızda tekel bayi açma maliyeti, tekel bayi açmak için gerekli sermaye, tekel bayi açma ruhsatı nasıl alınır, tekel bayi açmak ne kadara mal olur 2021 ve daha birçok konuya ilişkin bilgilendirmelerde bulunacağız. Yazımızı incelediğinizde aklınızdaki birçok konuya ilişkin soru işaretini gidermeye çalışacağız.

Kazançlı İş Fikri: Şarküteri Açma Maliyeti

Tekel bayi açmak için gerekli şartlar nelerdir?

Öncelikle tekel bayi açmak için hangi şartların yerine getirilmesi gerektiğine vurgu yapmak gerekiyor. Daha sonrasında iş fikriyle ilgili gerekli tavsiyelerde ve bilgilendirmelerde bulunacağız.

Ülkemizde tekel bayi açacaksanız, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tütün ve Alkol Dairesi’nden şu iki belgeyi almanız gerekmektedir:

 • Tütün Mamulü Perakende Satış Belgesi
 • Alkol Mamulü Perakende Satış Belgesi

Her iki belge, birbirinden farklı belgelerdir. Tütün ve Alkol Dairesi’nin internet sitesinden ayrı ayrı belge başvurusu yapmanız gerekmektedir.

İlgili resmi sitenin bağlantısını paylaşıyorum: https://www.tarimorman.gov.tr/TADB

Başvuru formlarını doldurmanız halinde başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

Başvuru yaparken sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeleri temin etmeniz şarttır. Başvuru yapmadan önce belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olmalı, eksik belgeleri ise tamamlamalısınız.

Şimdi belge listesini sizinle paylaşıyorum.

Karlı İş Fikri: Meyhane Açmak

Tekel bayi açmak için gerekli belgeler listesi

 • Başvuru formu : Kurumun internet sitesinde (elektronik ortamda) doldurulacak ve çıktı alınacaktır.
 • T.C. Kimlik numarası yer alan nüfus cüzdanı fotokopisi : Başvuru sahibi gerçek kişiye ait olmalıdır.
 • İşyeri açma ve çalışma ruhsatı örneği : İşyeri açma ve çalışma ruhsatında ana faaliyet konusu bakkal, market, süpermarket, hipermarket, kuruyemişçi, büfe yada müstakil tütün mamulü ve/veya alkollü içki satışı olan ruhsatlara istinaden tütün mamulü perakende satış belgesi veya alkollü içki perakende satış belgesi başvurusunda bulunulabilmektedir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı başvuru sahibi adına düzenlenmiş olmalıdır.
 • Vergi mükellefiyet kaydına ilişkin yazılı beyan, (Başvuru formu içeriğinde beyan edilmektedir.)
 • Perakende alkollü içki satışı yapmak isteyenler için, mesafe şartına uygunluk yazısı.
 • Belge bedelinin ödendiğine ilişkin banka dekontu : Kurum hesabına yatırılması gereken belge bedeli başvuru formunda gösterilecektir. Belge bedeli ödemesi havale vs. isimler altında herhangi bir ücret ödemeksizin Ziraat Bankası şubelerinden TAPDK Kurumsal Tahsilat hesabına T.C. kimlik numarası beyan edilerek yatırılacaktır. Havale veya EFT ile yapılan ödemeler kabul edilmeyecektir.

* Belediye teşkilatı olmayan yerde ambalajında (kapalı) alkollü içki satışı yapacakların mülki amir tarafından düzenlenmiş uygun görüş yazısını haiz olmaları zorunludur.
* Başvurularda ibrazı gerekli evrakın suretleri (fotokopileri) ancak ilgili görevli tarafından asıl suretin görülmesi ve aslına uygunluğunun kontrolünün ardından isim ve unvan yazılarak tasdik edilmesi halinde kabul edilir. Aksi halde belgenin aslı veya noter onaylı sureti başvuru formuna eklenmek zorundadır.

Tavsiye İş Fikri: Çiğköfte Dükkanı Açmak

Tekel bayi açma maliyeti 2021 ne kadardır?

Tekel bayi açma maliyeti 2021 yılında işletmenizin büyüklüğüne, mal miktarına, dekorasyon yapısına göre değişkenlik gösterecektir. Tekel bayi açmak ne kadara mal olur sorusunun yanıtı da bu faktörlere bağlıdır. İlk aşamada çok fazla çeşit mal almayacağım, diyebilirsiniz. Bu durumda da maliyetiniz farklılık gösterecektir. Yine toptancılar ile yapacağınız sözleşmeler neticesinde depozito maliyetleriniz olacaktır.

Ortalama bir maliyet hesabı yapacak olursak bir tekel bayi açmak için minimum 200.000 TL’ye ihtiyacınız olacaktır. 1.000.000 TL ile tekel bayisi açanlar olduğu gibi 200.000 TL’ye de mütevazi bir tekel bayi açabilmeniz mümkündür.

Tekel bayi kar marjı ne kadardır? Ne kazandırır?

Tekel bayi işletmesinde kar marjı, satılan ürüne ve ürünün türüne göre değişebilmektedir. Çeşitliliğin fazla olması bazı ürünlerde kar marjını artırabilmenize olanak sağlayacaktır.

Tütün ürünlerinde kar marjı %6 oranındadır. Alkol ürünlerinde kar marjı ise %17 civarındadır. Ürüne göre kar marjının değişebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Tekel bayi açmak için neleri dikkate almak gerekir?

Tekel bayi açmadan önce dikkat edilmesi gereken hususları sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Lokasyon oldukça önemli bir konu. Ancak tekel bayi açarken çok işlek ya da kör bir noktada olması çok önemli değil. Önemli olan hedef kitlenize uygun bir lokasyonda işletme açmanızdır. Bazen kör bir noktadaki tekel bayileri çok iyi cirolar elde edebilirken işlek bir caddede açılan tekel bayi, yeterli cirolar yapamamaktadır. Bu nedenle, lokasyon konusunu gözardı etmemelisiniz.
 • Tekel bayi açmak oldukça yorucu bir iş süreci gerektirmektedir. Gecenin geç saatlerine kadar çalışmak zorunda kalırsınız.
 • Tütün ürünlerinin satışına sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde yapılamayacağını ifade etmemiz gerekiyor.
 • Tekel bayi ile eğitim kurumları, dersaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler ile arasındaki mesafenin en az 100 metre olmasını gerektiğini ifade edelim.
 • Alkollü ürünlerin satışı, 22.00 ile 06.00 saatleri arasında yapılamamaktadır. Bu yasağı delmeniz halinde ciddi para cezaları ile karşı karşıya kalırsınız. (47.000 TL cezası bulunmaktadır.)

Karlı İş Fikri: Midye Dükkanı Açmak

Sonuç

Tekel bayi açmak, çok fazla sermaye gerektirmeyen ve oldukça karlı bir iş fikridir. Tekel bayi açarken lokasyon hususuna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Hedef kitlenize uygun bir işletme kiralayarak yeterli sermaye ile zamanla hatırı sayılır kazançlar elde edebilirsiniz. Günümüzde ortalama bir tekel bayisi, 10.000 TL ile 50.000 TL arasında değişen aylık kazançlar elde edebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu