İş Fikirleri

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti 2022 ve Kar Marjı

Tavuk çiftliği kurmak istiyorum maliyeti 2022 yılında ne kadar, diye merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre! Yazımızda tavuk çiftliği kurmak iş fikri hakkında tüm bilinmeyenleri açıklıyoruz. Tavuk çiftliği açmak mantıklı ve karlı mı? Kar marjı ve aylık getirisi ne olur? Tavuk çiftliği kurma maliyeti 2022 yılında ne kadar oldu? 20.000 ve 30.000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti ne kadar? Bu iş fikrini hayata geçirmek için ne gerekir? Tavuk çiftliği kredisi ve devlet desteği 2022 yılında var mı? Tüm bu soruların yanıtlarını kolaylıkla bu makalemizde bulabilirsiniz.

Tavuk çiftliği açmak mantıklı mı?

Hangi iş fikri üzerinde yoğunlaşırsanız yoğunlaşın, aklınıza gelen ilk sorulardan birisi, o iş fikrinin mantıklı olup olmamasına yönelik olacaktır. İş fikirlerinde mantık ise hiç kuşkusuz kardır. Eğer bir iş fikri karlı ise ya da aylık getirisi, maliyetleri kurtarıp kar bırakıyorsa bu iş fikrinin mantıklı olduğunu ifade edebiliriz.

Rasyonel bir yatırımcı, kar elde edemeyeceğini düşündüğü bir iş fikri için yatırım yapmaz. Ancak karlılığın da birçok değişkene bağlı olarak farklı olabileceğinden bahsedebiliriz. Bu durum, tavuk çiftlikleri için de geçerlidir. Siz şuanda tavuk çiftliği iş fikri üzerine bu yazıyı okurken bazı tavuk çiftliği sahipleri de çiftliklerini satmak ve elden çıkarmak istiyordur. Hatta bu konuda tavuk çiftlikleri neden satılıyor diye araştırma bile yapıyor olabilirsiniz. Her sektörde buna benzer sonuçlar her zaman vardır. Birileri kapatmak, birileri ise açmak ister. Başarılı ve başarısız girişimler, her sektör için geçerlidir. Başarısız girişimler, ilgili sektörü mantıksız yapmaz. Sizi başarıya ulaştıracak faktörleri hiç bir zaman göz ardı etmemelisiniz.

Tavuk çiftliği kurmak, siz önemli hatalar yapmadıkça mantıklıdır. Mantıksız olsa zaten böyle bir sektör söz konusu olmaz. Ancak bu alanda doğruları yapmak zorundasınız.

Nedir doğrular? Kısaca sıralayalım.

 • Öncelikle sektörde deneyim sahibi olmalısınız. Adeta ”tavuk”dan anlıyor olmanız gerekiyor.
 • Sermayeniz zayıf olmamalıdır. Aşağıdaki verileri inceleyerek sermayenizin yeterli olup olmayacağını analiz edebilirsiniz.
 • Süreç yönetiminiz harika olmalıdır. Çiftliğin kuruluş aşamasında satış aşamasına kadar her şeyi iyi planlamalı ve bu planınıza sadık kalmalısınız.
 • Nitelikli ve deneyimli personelle çalışmalısınız.
 • Pazarlama ve tanıtım konusunu es geçmemelisiniz.
 • Beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmalısınız.

Doğruları yaptıkça başarı şansınız daha da artacaktır. Kimse tavuk çiftliği iş fikrinin karlı olmadığını iddia edemez. Elbette, tavuk çiftliği kurmak karlıdır. Ancak bu karlılık size bağlıdır.

Ayrıca tavuk çiftliği kurmanın bazı avantajlarından da bahsetmek gerekiyor. Şimdi bu avantajlara bir göz atalım.

 • Tavuklar, diğer hayvan türlerine göre daha hızlı büyür. Bu da yatırım maliyetinizi daha kısa sürede amorti edebileceğinizi gösterir.
 • Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine göre tavuk çiftliği daha az uğraştırır.
 • Kırmızı et fiyatlarının oldukça pahalı olması nedeniyle tavuk etine olan talep daha da yükselmiştir.
Başka bir karlı iş fikri: Kaz yetiştiriciliği 

Tavuk çiftliği kurma maliyeti 2022 ne kadar?

Tavuk çiftliği kurma maliyeti 2022 yılında enflasyon nedeniyle biraz daha arttı. Tavuk çiftliği kurma maliyetinin nasıl bir çiftlik kuracağınızla doğrudan bağlantılı olduğunu ifade edebiliriz.

 • Tavuk çiftliğinizin kapasitesi ne olacak?
 • Nasıl bir çiftlik inşaa edeceksiniz?
 • Çiftliği kurmayı düşündüğünüz yerde altyapı ne durumda?

Bu üç soru, sizin maliyetlerinizi doğrudan etkileyecektir. Biz genel itibariyle ortalama tavuk çiftliği kurma maliyeti konusunda fikir yürütmeye çalışacağız.

Çadır tipi tavuk çiftliği kuruluş maliyeti 2022

Tavuk çiftliğinizi çadır tipinde kuracaksınız, maliyetleriniz daha uygun olacaktır. Ancak çadır tipi, prefabrik tipine göre her anlamda bir adım geridedir. Eğer sermaye yapınız yeterliyse kesinlikle prefabrik tipini tercih etmelisiniz.

500 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti: 30.000 TL

1000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti: 50.000 TL

2000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti: 90.000 TL

Tavuk çiftliğinizin kapasitesi ne kadar yüksek olacaksa maliyeti de o orana yüksek olacaktır. Bu tutarlar, anahtar teslim kurulum maliyetlerini yansıtmaktadır. 25.000-35.000 kapasiteli tavuk çiftliği kurma maliyeti, 500.000 TL ile 1.000.000 TL arasında olacaktır.

Prefabrik tipi tavuk çiftliği açma maliyeti 2022

Prefabrik tipi tavuk çiftliği kurma maliyeti, çadır tipine göre çok daha yüksektir.

500 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti: 60.000 TL

1000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti: 250.000 TL

2000 kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti: 350.000 TL

Bu fiyatlara, tavuk maliyetinin de dahil olduğu unutulmamalıdır. Anahtar teslim maliyetleri bize göstermektedir. Ancak bazı ek giderlerinizin de kuruluş aşamasında olacağını unutmamalısınız.

Tavuk çiftliği aylık getirisi nedir? Ne kadar kazandırır?

Sektöre giriyorsanız ve sermayeniz yeterliyse yüksek kapasiteli tavuk çiftliği kurmanızı öneririm. Çünkü aylık getirisi, daha fazla olacaktır.

Tavuk çiftliğinin aylık getirisi, tamamen kapasiteye bağlıdır. Kapasite ne kadar yüksek olursa aylık kazancınız da bu doğrultuda yüksek olacaktır. 60.000 kapasiteli bir tavuk çiftliğinin yıllık net karı 200.000 TL ile 300.000 TL arasında değişkenlik gösterecektir. Ancak hiç bir işin %100 garantisi yoktur. Bu tutarlar dikkate alındığında 60.000 kapasiteli bir tavuk çiftliği yatırımı kendisini 5 yıl içerisinde amorti edecektir.

Düşük kapasiteli tavuk çiftlikleri üzerinden yüksek kar elde edebilmeniz ilk aşamada mümkün değildir.

Size düşük sermaye ile kurabileceğiniz bir iş fikri öneriyorum: Arıcılık. Arıcılık karlı mı, kazancı ne kadar? isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Tavuk çiftliği için ne gerekir?

Tavuk çiftliği kurma konusunda kesin kararlıysanız, ilk olarak güvenilir bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Muhasebeciniz size gerekli evraklar listesini verecektir. Bu evraklar, klasik işletme kuruluşu için geçerli olan belgelerdir. Ayrıca sektör deneyimine sahip kişilerden fikir alarak ilerleyebilirsiniz. Bu konuda danışmanlık yapan firmalarla iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlık firması, sizin için öncelikle iş planı modeli oluşturacaktır. İş planınızın gerçekçi ve uygulanabilir olmasına dikkat ediniz.

Tavuk çiftliği kredisi almak mümkün mü? KOSGEB tavuk çiftliği desteği var mı?

Tavuk çiftliği kredisi almak istiyorsanız, ilk tercihiniz Ziraat Bankası olmalıdır. Ziraat Bankası tavuk kredisi vermektedir. Ancak belirli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartları sağlamanız durumunda Ziraat Bankası’ndan düşük faizli tavuk kredisi kullanmanız mümkün olacaktır. Diğer bankalar da tavuk çiftlikleri için kredi verebilmektedir. Tavuk çiftliği kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi
 • QNB Finansbank
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası

KOSGEB tavuk çiftliği desteği ise yoktur. KOSGEB, tavuk çiftliği sektörünü desteklememektedir. İlinizde bulunan KOSGEB İl Müdürlüğü’ne giderek bu bilgiyi her zaman teyit ettirebilirsiniz. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı ve TKDK hibe desteklerini takip etmenizi öneririm.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu