Para Kazanma Yolları

Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları 2022 & Nereye Satılır?

Tarihi eser paralar, birçok kişinin ilgilendiği ancak hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir konu olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle ülkemizin ve yaşadığımız toprakların geçmişi düşünüldüğünde, coğrafyamızda birbirinden farklı eski paraların mevcudiyetini tahmin etmek zor olmayacaktır.

Yaşadığımız topraklarda yüzlerce farklı devlet ve topluluk farklı eski paraları kullanmışlardır. Bu tarihi eser paraların bir değerinin olduğu ortadadır. Yazımızda tarihi eser paralar ve fiyatları konusunda da kapsamlı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları

Ülkemiz eski tarihi eser paralar bakımından adeta çok zengin bir bölgedir. Öyle ki, parayı ilk bulan medeniyet olan Lidyalılar dahi ülkemizde yaşamıştır. Hal böyle olunca, farklı medeniyetlere ait birçok tarihi eser paralar, ülkemiz topraklarında bulunabilmektedir. Başta Osmanlı altın sikkesi olmak üzere Bizans parası, Lidya parası, Yunan parası, Selçuklular parası, farklı beyliklere ait eski demir paralar ülkemizde tespit edilip bulunabilmektedir.

Yazımızda hem bu eski tarihi eser paralar konusunda hem de tarihi eser paralar fiyatları konusunda bilgiler veriyoruz. Bu paraların satışı konusunda herhangi bir yönlendirme yapmamız doğru olmayacaktır. Bu paraların satışının yasal olup olmadığı konusunda yazımızın sonunda yasal uyarımızı yapıyoruz. Yasal olmayan herhangi bir konuda Para Hayali ekibi olarak yönlendirme yapabilmemiz mümkün değildir.

Eski tarihi eser paraları inceleyen uzman kişilere Nümismat denilmektedir. Özellikle elinizde tarihi eser paralar varsa bu konuda Nümismatik biliminden yararlanarak yasal mercilere başvurabilirsiniz.

Bizans Altın Sikkeleri

Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları

Tarihi eser paralar ve fiyatları, elinde tarihi eser paralar bulunan kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Elinizde bulunan tarihi eser paraları yasal olarak satmak istiyor ve nereye satacağınızı bilmiyorsanız, bu yazımızda doğru tavsiyelerde bulunmaya çalışıyoruz.

Tarihi eser paralar ve fiyatları ile ilgili herkesin konu hakkında bir görüşü olduğunu görmüşsünüzdür. Bu görüşlerin ise tamamına yakını hiç bir bilgi ve deneyime dayanmadığını söyleyebiliriz. Eğer elinizdeki tarihi eser paralar, altın ya da gümüş değilse bu paraların değeri konusunda çok fazla umut beslememelisiniz. Çünkü genel olarak altın veya gümüş tarihi eser paraların talep edildiğini ifade edebiliriz. Aynı zamanda tarihi eser paraların sağlam ve temiz olması da oldukça önemli bir mevzu. Tarihi eser paralar, sağlıklı bir görünüme sahipse ve gümüş ya da altınsa bu durumda ancak satış işlemine konu olabileceğini söylemeliyiz.

Bazı tarihi eser paraları, altın ya da gümüş olmasa dahi satışını yapabilirsiniz. Her demir para için geçerli değil bu durum. Lidyalılardan kalma bazı demir paraların talep gördüğünü de söylememiz gerekiyor. Üzerindeki yazıların okunabildiği eski demir paraları, koleksiyoncular satın alabilmektedir.

Altın veya gümüş olan tarihi eser paraları bulmak gerçekten kolay bir iş değil. Birçok kişi eski demir paralara ulaşabilse de Osmanlı, Selçuklu ve Bizans dönemine ait altın sikkelere ulaşabilmek çok zor. Bu paraların her zaman değerinin olduğunu ve talep gördüğünü ifade edebiliriz.

Cumhuriyet dönemine ait demir paraları, eski kağıt paraları bulmak oldukça kolay. Zaten bu paraların değeri yok denecek kadar az diyebiliriz. LetGo uygulamasında bu paraların satışının yapıldığını görmek mümkün. Bu değerlerin kimseyi zengin etmeyeceği de ortadadır.

Bazı Roma ve Pontus paralarının değerleri 200 TL ile 1.000 TL arasında alıcı bulabilmektedir. Ülkemizde bu ve benzeri paralar için oldukça düşük değer biçilmektedir. Bu nedenle, tarihi eski paraları, yurt dışı sitelerinde araştırmanızı ve alıcı bulmanızı öneriyorum. Eski paraları, yurt dışı sitelerinde 1.000 TL ile 10.000 TL arasında satışını yapabilmeniz mümkün.

Elimdeki eski parayı ne kadara satabilirim diyorsanız, bu paranın fotoğrafını çekerek arama motorunda arattırabilirsiniz. Bu sayede elinizdeki parayı kıyaslayabilir, değerini ortalama olarak tespit edebilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Yeni İş Fikirleri

Eski Para Değerleri 2022

Hangi tür eski para olursa olsun, ilgili paranın yıpranmamış bir görünüme sahip olması, değeri açısından oldukça önemli bir konudur. Koleksiyoncuların yıpranmış ve sağlıklı görünüme sahip olmayan paraları satın almadıklarını ifade edebiliriz.

Cumhuriyet dönemine ait paralarda ise seri no, hatalı basım olup olmaması gibi etkenler eski para değerlerini etkilemektedir. Cumhuriyet dönemine ait paraların satışını yapıyorsanız, bu paraları Darphane ve Merkez Bankası internet sayfalarında sorgulatabilirsiniz.

Tarihi eser paralar konusunda bilgi ve deneyim sahibi değilseniz, sahip olduğunuz eski paraların değerini tespit edememiş olmanız gayet doğal bir durumdur. Bu durumda, eski paralardan anlayan uzmanlardan yardım isteyebilirsiniz.

İnternet araştırması yaparak define sitelerini takip ederek forum sayfalarından yine yardım isteyebilirsiniz. Bu konuda çok fazla dolandırıcının olduğunu da unutmadan hareket etmenizi öneririz.

Sahip olduğunuz eski paraları, kısa bir internet araştırması yaparak kendiniz de tespit edebilirsiniz. Günümüzde birçok eski paraların görselleri Google’da mevcut. Bu görselleri, sahip olduğunuz paralar ile rahatlıkla kıyaslayabilirsiniz. Google’da antika paralar, Roma ve Yunan paraları, Osmanlı paraları yazarak araştırma yapabilirsiniz.

Eski parala değerlerinin 200 TL ile 10.000 TL arasında değişebildiğini vurgulayalım. Bazı altın sikkelerin 30.000 TL’ye kadar alıcı bulduğunu da eklemekte fayda var.

Tarihi eser paraların değerlerini Vcoins üzerinden inceleyebilirsiniz.

Tarihi Eser Paralar ve Fiyatları

Ülkemizde Bulunan Tarihi Eser Paralar

Ülkemizin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını yukarıda belirtmiştik. Bu nedenle, ülkemizde bulunan tarihi eser paralar çeşitlilik göstermektedir. Birçok antika paralar ile ülkemizde yüzleşmek mümkün hale gelebilmektedir. Hala keşfedilmeyi ve bulunmayı bekleyen birçok antika paranın ülkemizdeki varlığından söz edebiliriz.

Ülkemizde bulunan başlıca tarihi eser paralar şunlardır:

 • Osmanlı İmparatorluğu’na ait altın ve gümüş sikkeleri
 • Yunan gümüş sikkeleri
 • Antik Roma paraları
 • Bizans sikkeleri
 • Lidya paraları
 • Bakır paralar
 • Makedon paraları

Ülkemiz, aynı zamanda bir geçiş güzergahı olduğu için yukarıda saydığımız paralar haricinde tarihi eser paralar bulmak da mümkündür. Farklı türde, farklı devletlere ait antik paraları bulmanız halinde mutlaka bir nümismata danışmanızı öneriyoruz.

Tarihi eser paralar ile ilgili Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu bir yazı var. Bu yazıyı inceleyerek sikkeler hakkında daha net bilgilere ulaşabilirsiniz. Sahte sikkelerin fotoğraflarını yayınlayan KVKM, bu konuda vatandaşları uyarmaktadır. Ayrıca elinizdeki tarihi eser paraları da bu yazıda yer alan görseller ile kıyaslayabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Dükkan Açmak İstiyorum Diyenlere İş Fikirleri

Osmanlı Altın ve Gümüş Sikkeleri

Ülkemiz topraklarında Osmanlı İmparatorluğu, 600 yıldan fazla yaşamış ve bu dönemde birçok Osmanlı parası kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda kullanılan çeşitli demir paralar ve Saray için basılan altın sikkeler söz konusu olmuştur. Bu dönemde kullanılan başlıca para ve sikkeler şunlardır:

 • Adli Altın
 • Akçe
 • Mangır
 • Kara Kuruş
 • Hayriye Altını
 • Yazılı Mahmudiye
 • Yirmilik Altın
 • Surre Altını
 • Cedit İslambol
 • İrsaliye Akçesi
 • Rumi Altın
 • Firade
 • Kesik
 • Yazılı Mahmudiye

Diğer Osmanlı Paraları için Wikipedia’nın https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Osmanl%C4%B1_paralar%C4%B1 bağlantısında yer alan makaleyi inceleyebilirsiniz. Padişahtan padişaha Osmanlı paraları değişmiştir. Bu nedenle, birden fazla Osmanlı Sikkesinin varlığından bahsedebiliriz. Bazı padişahlar, kendi isimlerine paralar dahi bastırmışlardır. Hamit Altın, Reşat Altın vb. paralar bu duruma örnektir.

Osmanlı Paraları, Tarihi Eser Paralar, Osmanlı Liraları

Antik Yunan Paraları

Türk tarihinin ne kadar eskilere dayandığını hepimiz biliyoruz. Tıpkı Türklerde olduğu gibi Yunanlıların geçmişinin de çok eskilere gittiğini ifade edebiliriz. Yunanların Antik Çağa uzanan geçmişi ve ülkemizde özellikle Ege kıyılarında yaşadıkları düşünüldüğünde, ülkemizde Antik Yunan’a ait antika paraların varlığından bahsetmemiz gerekiyor.

Yunanlıların paralarına baktığımızda genellikle gümüş sikkeler göze çarpmaktadır. Genel itibariyle Yunanlıların gümüş sikkeleri ön plana çıkmaktadır. Atina, Aegina ve Corinth, ilk basımı yapılan Yunan Sikkeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu paraların çoğunun kabartmalı olarak üretildiğini söyleyebiliriz.

Antik Yunan Paraları ve Sikkeleri

Yunan sikkeleri için şunu diyebiliriz ki, özellikle Büyük İskender zamanına ait sikkeler oldukça değerli. Bu döneme ait sikkeler, 3.000 TL ile 5.000 TL arasında bir fiyatla müşteri bulabilmektedir.

Bu döneme ait para bulabilmek oldukça zor. Birçoğu çeşitli müzelerde sergilenmektedir. Antik Yunan Paralarının çok fazla sahtesi elden ele dolaşabilmektedir. Bu konuda uyarılarımızı dikkate almanızı öneririm.

Lidya Parası

İlk parayı bulan ve kullanan topluluk olarak bilinen Lidyalılar, genellikle gümüş ve altın parayı kullanmışlardır. Takas ekonomisinin geçerli olduğu bu dönemlerde tahıl ürünleri, gümüş ile değiştirilirdi. Lidyalılar, Uşak ve Manisa illeri ile çevre bölgelerinde yaşamışlardır. Bu dönemde, madeni parayı bulan Lidyalılar, ticari hayatlarına madeni sikkeleri dahil etmişlerdir.

Lidya Paraları

Lidya paraları, günümüze kadar gelmiştir. Çeşitli müzelerde bu paraları incelemek mümkün. Lidya paraları, sadece altın ve gümüşten oluşturulmamıştır. Aynı zamanda tunç, nikel, alüminyum ve bakır gibi metaller ile de üretilen Lidya paraları mevcuttur. Bu paraların günümüzdeki değerleri birçok faktöre göre değişebilmektedir. Paraların yıpranıp yıpranmaması, metal değerleri vb. hususlar değerini etkilemektedir.

Bizans Sikkeleri

Bizans Sikkeleri, ülkemizde bulunan tarihi eser paralar arasındadır. Bizans Sikkelerinde tarih boyunca çeşitli değişikler yapılmıştır. İlk zamanlarda sikke üzerine harfler yazılarak sikkelerinde değerleri belirlenmiştir. Farklı krallar, kendi isimlerine altından sikkeler çıkartmışlardır.

Bizans Sikkeleri

Genel itibariyle Bizans Sikkelerinin altın ve bakırdan oldukları görülmektedir. Gümüş Bizans Sikkeleri çok fazla yoktur. Bizans İmparatorluğu’nun son zamanlarında sikkelerde daha çok bakır metali kullanılmıştır. Bunun temel nedeni ise Bizans İmparatorluğu’nun yıkılmaya yakın ekonomisinin oldukça fazla bozulması olmuştur.

Altın paralar, daha çok kral isimleriyle çıkarılmıştır. Bakır paralar ise alışverişlerde kullanılmak üzere çıkarılmıştır.

Cumhuriyet Dönemi Eski Demir Paralar

Cumhuriyet dönemi eski demir paralar, tarihi eser paralar kategorisinde yer almamaktadır. Bu nedenle, değerleri oldukça düşük olup çoğu zaman koleksiyoncular tarafından talep edilmektedir. Eski demir paralar, eğer yıpranmamış ve sağlıklıysa koleksiyoncular tarafından satın alınabilmektedir.

Eski demir paralara olan talep, antika paralara nazaran çok azdır. Sadece koleksiyoncular, Cumhuriyet dönemi eski demir ve kağıt paralara talep göstermektedir. Bu nedenle, çok yüksek fiyatlarla bu paraları satmak çok zordur. Uygun fiyatlarla koleksiyonculara eski demir ve kağıt paraları satabilirsiniz.

Tarihi Eser Paralar Nereye Satılır?

Tarihi eser paralar nereye satılır sorusunun cevabı çok fazla merak edilmektedir. Öncelikle elinize tarihi eser paralar bir şekilde geçtiyse bu paraların sahte olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade etmeliyiz. Bununla ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nün verileri ve açıklamaları ortadadır. Eğer bu tarihi eser paraları doğrudan siz bulduysanız, bu paraların gerçek olma ihtimali yüksektir. Dolandırıcılığın en fazla olduğu konulardan birisi de tarihi eser paralar olmaktadır.

Tarihi eser paraları satabilmek için bu paraların satışını yapmanın yasal olması gerekmektedir. Bunun için Bakanlık yetkilileri ya da nümismat ile görüşmelisiniz. Satışı yasal tarihi eser paraları satabilmeniz için alıcılar ile görüşmelisiniz. Alıcı fiyat tekliflerinin çok farklı olduğunu göreceksiniz.

Tarihi eser paraları, gerek internet ortamında gerekse sosyal hayatta satabilirsiniz. Sahip olduğunuz paraların altın ya da gümüş olması durumunda daha rahat alıcı bulabilirsiniz. Bu tür paralar, daha yüksek fiyatlara satılabilmektedir.

Tarihi eser paralarınızı şu yöntemlerle satabilirsiniz:

 • Define forumlarında satabilirsiniz.
 • Yurtdışı sitelerde satabilirsiniz. (Amazon, Ebay, ETSY vb.)
 • Nümismata satabilirsiniz.
 • Müzayede satabilirsiniz.
 • Bireysel koleksiyonculara satabilirsiniz.

Tarihi Eser Paralar İle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Herhangi bir şahıstan asla tarihi eser para satın almayın. Dolandırıcılığın en yaygın olduğu alan. Sahte sikkeler, çok fazla piyasada dolaşıyor. Bizzat define bulduğunuz sikkelere güvenin.
 • Sahip olduğunuz tarih eser paraların satışını yaparken bu işlemin yasal olup olmadığını mutlaka araştırın.
 • Tarihi eser paralar, uzmanlık gerektiren bir konu. Bu nedenle, sahip olduğunuz paralar ile ilgili mutlaka nümismata danışmanızı öneriyoruz.
 • Aşağıda tarihi eser paralar ile ilgili mevzuatta yer alan ifadeleri mutlaka okuyunuz.

Tarihi eser buldum ne yapmalıyım ?

Taşınır ve taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarını bulanlar, malik oldukları veya kullandıkları arazinin içinde kültür ve tabiat varlığı bulunduğunu bilenler veya yeni haberdar olan malik ve zilyetler, bunu en geç üç gün içinde, en yakın müze müdürlüğüne veya köyde muhtara veya diğer yerlerde mülki idare amirlerine bildirmeye mecburdurlar.

Kültür ve tabiat varlıklarıyla ilgili olarak bildirim yükümlülüğüne mazereti olmaksızın ve bilerek aykırı hareket eden kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bildirimi yapılmamış olan kültür ve tabiat varlığını satışa arz eden, satan, veren, satın alan, kabul eden kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.”

Kaynak: https://kvmgm.ktb.gov.tr/TR-110024/s-s-s.html

Tarihi eser paralar ve fiyatları konulu yazımız ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu