İş Fikirleri

Tantuni Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Tantuni dükkanı açmak iş fikrini sizler için ele aldık. Bayilik sisteminden maliyetine, ne kadar kazandırdığından gerekli evraklara kadar açıkladık. Siz de tantuni dükkanı açarak kazançlı bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz. Makalemizde tantuni dükkanı açmak iş modeli ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilir ve aklınıza takılan soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Makalemiz size tantuni sektöründe doğru ve emin adımlarla nasıl harekete geçilmesi husunda yol gösterecektir. İşletmenizi açmadan önce doğru bir iş planı hazırlama konusunda makalemizden faydalanabilirsiniz. Tantuni konusunda kendinize veya ustanıza güveniyorsanız, hiç düşünmeden bu karlı sektöre adım atabilirsiniz.

Hangi iş fikri olursa olsun, eğer yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilseniz, işletmenizi faal hale getirmeden önce sahada ve piyasada sektörünüzle ilgili doğru kişilerle iletişime geçmelisiniz. Bayilik ve tedarikçi konusunu iyi analiz etmelisiniz. Bazı sektörlerde bayilik sistemi çok mantıklı iken bazı sektörlerde maliyetten öteye gitmiyor. İş yeri seçimi konusunda etkili ve araştırmacı çalışmalar yürütmelisiniz. Personel ekibi oluşturacaksanız, kılı kırk yarmalısınız. Ortada bırakabiliyorlar. Pazarlama ve reklam gibi konuları atlamamalısınız. Sermayenizin yeterli düzeyde olduğundan emin olmalısınız.

Tantuni Dükkanı Açmak

Bu yazımız, size sadece kağıt üzerinden yer alan bilgileri verecektir. Uygulamada işler ve hesaplar değişmektedir. Bu nedenle, yazımızda yer alan tantuni dükkanı ne kadar kazandırır, tantuni dükkanı açma maliyeti, tantuni dükkanı dekorasyonu, tantuni dükkanı açmak için gerekli belgeler ve benzeri konu başlıklarını iyi incelemeli ve sahada bu sorular ve konular hakkında ek araştırmalar yürütmelisiniz. Birbir görüşmeler yapmalı, her konu başlığını titizlikle ele almalısınız.

Kazançlı İş Fikri: Midye Dükkanı Açmak

Tantuni dükkanı açmak karlı mı?

Tantuni, ülkemizde beğenilen ve çokça tüketilen lezzetler arasında yer alıyor. Gerek tantuni kar marjı olsun gerekse tantuniye olan talep olsun, bu iki faktör bir araya gelince yatırımcılar da tantuni dükkanı açmak ile ilgili araştırmalarını sıklaştırıyor. Bu nedenle, tantuni dükkanı açmak iş fikri, 2021 yılında da en çok merak edilen ve araştırılan iş fikirlerinde başı çekiyor.

Tantuni Kar Marjı

Günümüzde birim başı tantuni maliyeti şu şekilde:

  • Tavuk tantuni ekmek maliyeti: 4-7 TL
  • Et tantuni ekmek maliyeti: 7-12 TL

Satış fiyatları ise tavuk tantuni 12-15 TL, et tantuni 20-25 TL aralığındadır. Satış rakamları düşünüldüğünde ise tantuni kar marjı, ortalama %100’lere kadar çıkabilmektedir.

Bu fiyatlar, marka büyüklüğüne ve konsepte göre değişecektir. Yine iş yeri konumu da fiyatları doğrudan etkileyebilmektedir. Lüks bir muhitte açılan tantunici ile düşük gelirli insanların yaşadığı bir bölgede açılan tantunicide fiyatlar farklılık göstermektedir.

Fiyatlar güzel, kar marjı güzel ama her tantuni dükkanı başarılı olur mu? 

Elbette hayır. 

Her sektörde olduğu gibi tantuni sektöründe de başarılı işletmeler olduğu kadar başarısız ve yeterli kazanç düzeyine ulaşamayan işletmeler ortaya çıkabilmektedir. Bunun doğal sonucu olarak da kapanan tantunici sayısı azımsanmayacak düzeyde olabiliyor. Bu nedenle, tantuni dükkanı açarken dikkatli ve planlı olmakta fayda var.

Tantuni sektörünün karlılığı konusunda ve kar marjlarının yeterliliği konusunda herhangi bir sorun yok. Günümüzde tantuni satışı kar marjı %100’lerde geziyor. Daha marka yerlerde kar marjı çok daha yüksek olabilmektedir.

Tantuni dükkanı açarken aşağıdaki hususlara mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Tantuni dükkanı konumu

Tantunici açacaksanız iş yerinin konumu çok iyi bir yerde olmalıdır. Özellikle iş yeri tercihinde bulunacakken aşağıdaki hususları dikkate almalısınız.

  • Hedef kitlenin yoğun olduğu bir yerde olmalıdır.
  • İşlek olmalıdır.
  • Rakiplerin az olması ya da hiç olmaması gerekir.
  • Bölgede tantuniye olan talebin olması gerekir.

İş yeri seçimi yaparken yukarıda yer alan hususları ayrı ayrı ele almak gerekiyor. İş yeri seçiminde girişimcilerin yaptığı en büyük hata, kira gideri düşük olsun diye tantuni sektörüyle tamamen alakasız bir bölgede iş yeri seçimi yapmasıdır. Bu durumda beklenilen cirolar elde edilememektedir.

Düşük Sermayeli, Bol Kazançlı İş Fikri: Kokoreç Dükkanı Açmak

Yeterli sermaye yapısı

Başarılı işletmelerde yeterli sermaye her zaman hazırdır. Güçlü sermaye yapısı, ilerleyen zamanlarda işletmenin zora girmesini engeller. Girişimci, daha güvenli bir şekilde karar alır. Dengesiz sermaye yapısı ile açılan işletmeler, işler beklenildiği gibi gitmediğinde dağılabilmektedir. Tantuni dükkanı açarken gerekli sermaye miktarının en az %70’ine sahip olmanız gerekir. Geri kalan kısmı kredi ve borçlar ile yönetebilirsiniz.

Deneyim ve personel ekibi

Tantuni sektörü bir lezzet ve hizmet işidir. Bu ikisi tam olmalıdır. İşi, önce girişimci bilmelidir. A’dan Z’ye tüm hizmet sürecini daha öncesinden bilmeli ve yaşamış olmalısınız. Tantuni ile ilgili gerekli tüm bilgiye sahip olmanız, daha doğru kararlar almanıza neden olacaktır. Kaliteli hizmet için personel ekibinizin sağlam olması şart. Yine tantuni ustanız çok iyi olmalı ve etler, kaliteli olmalıdır. Usta sıkıntısı yaşayabilirsiniz. İşletme açmadan önce organizasyon yapınız belli olmalı.

Reklam ve tanıtım

Hangimiz ışıltılı, dikkat çekici bir dükkana bakmaz? Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun. İşletmenizi cazip ve ilgi çekici bir şekilde dekore etmelisiniz. İşletmenizin temiz, şık ve ilgi çekici olması, elinizi güçlendirecektir. 

Tantuni dükkanı açarken gerekli tanıtıcı tabela, görsel ve tasarımları eksiksiz bir şekilde yaptırmalısınız. Reklam harcamalarından kaçınmamalısınız. Bütçeniz ve sermayeniz oranında en harika görünümü işletmenizi kazandırmalısınız. Kısa zamanda daha hızlı müşteri çektiğinizi göreceksiniz.

Tantuni dükkanı bayiliği

Tantuni dükkanı bayiliği alarak da tantuni dükkanı açabilirsiniz. Piyasada tantuni dükkanı bayiliği veren birçok marka ve firma bulunmaktadır. Ancak franchise bedelleri oldukça yüksek. Her birisinin talep ettiği franchise bedelleri değişebilmektedir. Yine elde ettiğiniz cirodan aylık %5 alan firmalar da bulunmaktadır.

Bayilik almanız durumunda kuruluş işlemlerinde de bayilik veren firmalar destek olabilmektedir. Bu konuda iyi düşünmenizi tavsiye ederim.

Mutlaka Okumalısın! Balıkçı Dükkanı Açmak

Tantuni dükkanı açma maliyeti 2021 ne kadar?

Tantuni dükkanı açma maliyeti, açacağınız dükkanın konseptine göre değişecektir. Yine bayilik alıp almayacağınıza göre maliyetler farklılık göstermektedir. Bu nedenle, tek ve kesin bir maliyet hesabından bahsetmemiz mümkün değildir. Genel ifade edecek olursak, bir tantuni dükkanı açabilmek için 2021 yılında en az 100.000 TL sermayeye ihtiyaç duyulacaktır. Bayilik alınması durumunda 500.000 TL sermayeye kadar çıkacaktır.

Tantuni dükkanı dekorasyonu, tadilat işlemleri, ekipmanlar vb. harcama kalemleri başlıca maliyetlerinizi oluşturacaktır.

Kazançlı İş Fikri: Çorbacı Dükkanı Açmak

Tantuni dükkanı açmak için gerekli evraklar nelerdir?

Tantuni dükkanı açabilmek için herhangi bir işletme nasıl açılıyorsa o şartlara tabi olursunuz. Ekstra şartı bulunmamaktadır. Bunun için öncelikle bir muhasebeci ile anlaşmanızı öneriyoruz. Muhasebeciniz sizin adınıza iş yeri adresi belliyse vergi kaydınızı yapacaktır. Ardından esnaf ve sanatkarlar odası ile ilgili oda kaydınızı yapacaktır. Belediyeden çalışma izin ve ruhsatı aldıktan sonra faal olarak işinizin başına geçebilirsiniz. Baca vb. durumlar söz konusu olacaksa binadan izin almanı gerekebilir.

Tantuni dükkanı devlet desteği var mı?

Tantuni dükkanı açacaksanız ilinizde bulunan KOSGEB il müdürlüğüne müracaat ederek destek başvurusu yapabilirsiniz. Yine kamu bankalarına başvuru yaparak kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Düşük sermayeyle kurulan tantuni dükkanı açmak iş fikriyle ilgili bize her zaman sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tantuni dükkanı açarken ustalık belgesi gerekli midir? Gerekli ise bu kişinin tantuni ustası olması şart mıdır yoksa herhangi bir aşçılık belgesi de yeterli midir? Teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu