Kripto Paralar

Solana SOL Coin Geleceği 2021-2022-2025 & Fiyat Tahmini

Solana coin (SOL), yakın dönemde adından oldukça söz ettirdi ve söz ettirmeye devam ediyor. 2021 yılının Ağustos ayında yaptığı çıkışla birçok kripto para yatırımcısının dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Öyle ki, piyasa değeri açısından SOL coin, coinmarketcap verilerine göre 7. sıraya kadar yükseldi.

Peki ama Solana SOL coin geleceği için ne deniliyor? Uzmanlar SOL coin geleceği için umutlu mu konuşuyor? SOL coin fiyat tahmini ne yönde? Bu yazımızda tüm bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Solana SOL Coin Nedir?

Solana coin, Solana Vakfı aracılığıyla piyasaya sürülmüştür. Solana Vakfı, İsviçre merkezlidir. Solana coinin arkasındaki isim ise Anatoly Yakovenko’dur. Piyasaya sürülme tarihi, 2020 yılı Mart ayıdır. Oldukça yeni bir kripto para birimi olup Solana’nın madenciliği yapılabilmektedir.

Solana coin’nin kısa adı SOL’dur. SOL coin, Solana ağına bağlıdır. Diğer birçok kripto para biriminde olduğu gibi merkezi olmayan bir yapıya sahip blok zinciri platformu üzerinden işlem görmektedir.

SOL coin, Bitcoin’den ziyade Ethereum’a rakip olarak değerlendirilmektedir. Bunun sebebi ise aynı Ethereum’da olduğu gibi akıllı sözleşmeleri işleyen bir blok zinciri platformudur. Bu nedenle, Bitcoin’den ziyade yapı itibariyle Ethereum’a benzerlik göstermektedir.

SOL coin, amaç olarak finansal işlemleri global düzeyde demokratik bir hale getirmeyi belirlemiştir. Birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü kısa sürede en değerli ilk on kripto para birimi arasına girmeyi başarmıştır.

Solana coin nedir sorusuna cevap verilebilecek en güzel yanıt, Solana Whitepaper’ı olacaktır. Solana ağının amacı, hedefleri, yapısı, işleyişi Solana Whitepaper’da çok iyi bir şekilde tanımlanmıştır. Whitepaper, teknik bilgiler içerdiğinden sizlere biraz karışık gelebilir, ancak en doğru bilgiler Whitepaper’da verildiği için bu belgeyi sizlerle paylaşmak oldukça doğru bir paylaşım olacaktır.

Solana için resmi Whitepaper’a buradan ulaşabilirsiniz. (Whitepaper, İngilizcedir. Bu nedenle, İngilizcesi olan okurlarımız için uygundur.)

Solana Coin’i Diğer Coinlerden Ayıran Nedir?

Solana’yı diğer coinlerden ayıran en önemli özelliği algoritmasıdır. Bu algoritma, Anatoly Yakovenko’nun geliştirmiş olduğu ”Geçmiş Kanıtı” konsensüs algoritmasıdır. Bu algoritma sayesinde protokol ölçeklenebilirliliği ve kullanılabilirliliği daha yüksektir.

Solana’nın diğer öne çıkan özelliği ise çok ama çok kısa işlem süresidir. Bu özelliği ile kripto para dünyasına damga vurmuştur. Solana, melez protokolü sayesinde işlem sürelerini inanılmaz düzeyde kısaltmaktadır. Öyle ki, Solana’daki işlem süresi adeta gerçek zamanlı haldedir.

Solana’yı farklı kılan diğer bir özellik de hiç umulmadık zamanlarda ortaya çıkan artan ücret tarifesinin ve herhangi bir verginin olmamasıdır. Solana, kullanıcılarına şunları garanti ediyor: Ölçeklenebilirlik, hızlı işlem ve düşük işlem maliyeti.

Solana Coin Fiyatı Nedir?

Solana coin fiyatı, sürekli ve anlık olmak üzere değişmektedir. Bu nedenle, bu kısımda sabit bir Solana coin fiyatı paylaşmak yanlış olacaktır. Güncel Solana coin fiyatlarını kripto para borsalarından an ve an takip edebilirsiniz.

Solana coin toplam arz miktarı, 505 milyondur. Dolaşan arz miktarı ise yaklaşık 300 milyondur.

Kaynak: https://tr.tradingview.com/

Solana, oldukça yeni bir kripto para birimidir. 2020 yılı Eylül ayı itibariyle 1 SOL, sadece 3 dolar idi. En yüksek fiyatı 213 dolar olduğu düşünüldüğünde Solana 1 yılda tam 70 kat artış göstermiştir. Birçok kripto para yatırımcısı, Solana sayesinde çok yüksek kazançlar elde etmişlerdir.

Peki ama bundan sonrası için ne olacak? Gelin, SOL coin geleceği hakkında uzman ve platform görüşlerine bir göz atalım.

SOL Coin Geleceği İçin Ne Diyorlar?

Kripto para tahmini konusunda birçok yabancı kaynak var. Bu yabancı kaynakların SOL coin geleceği hakkındaki tahminleri elbette herhangi bir kesinlik ifade etmiyor. Ancak belirli bir algoritmaya göre tahminde bulundukları için yine de bir göz atmakta fayda var.

Solana coin geleceği hakkında merak sahibi olabilirsiniz. Ancak hiç bir tahmini, kesin ve doğru olarak değerlendirmemek gerektiğini belirtmek gerekiyor.

SOL coin fiyat tahmini konusuna geçmeden önce genel itibariyle SOL coin geleceği konusunda fiyatın yukarı yönlü olacağı düşünülüyor. Bu değerlendirme asla anlık ve kısa vadeli bir değerlendirme değil. Orta ve uzun vadede SOL coinin yatırımcısını üzmeyeceği konusunda bir fikir birliği söz konusu olduğunu belirtelim.

SOL Coin Fiyat Tahmini 2021-2022-2023-2025-2030

Global düzeyde platform ve uzmanlar tarafından SOL coin fiyat tahmini, yıllar itibariyle sürekli yapılmakta ve dönem dönem güncellenmektedir. Şimdi dilerseniz, SOL coin fiyat tahminlerine geçelim.

Wallet Investor‘a göre SOL coin, 1 yıl içerisinde 350 dolar seviyesine gelmiş olacak, 5 yıl içerisinde ise 1.000 doları geçmiş olacaktır. Wallet Investor’a göre SOL coin, yatırım için doğru bir kripto para birimidir.

Digitalcoinprice‘a göre SOL coin, 2021 yılı için 230 dolar tahmininde bulunuyor. 2022 yılı tahmini ise 285 dolar seviyesidir. 2025 yılı için 468 dolar seviyesini tahmin etmektedir.

Coinpriceforecast‘in Solana coin fiyat tahmini gerçekten inanılmaz. Coinpriceforecast’e göre Solana fiyat tahmini aşağıdaki görselde paylaşılmıştır.

Solana SOL coin geleceği

Longforecast‘e göre Solana SOL coin fiyatı, 2021 yılında 200 dolara, 2022 yılında 519 dolara, 2023 yılında 740 dolara, 2025 yılında ise 700 dolara yükselecektir. Longforecast’e göre fiyat seviyesi oldukça dalgalı olacaktır.

Gov.Capital‘e göre Solana, 1 yıl içerisinde 365 dolara, 5 yıl içerisinde ise 2579 dolara yükselmiş olacaktır.

Solana coin ile ilgili tahminler genel itibariyle olumlu. Sert yükselişler, beraberinde sert düşüşleri de getirebilmektedir. Bu nedenle, hangi coin olursa olsun dikkatli olmakta ve piyasayı iyi takip etmekte fayda var.

Önemli Uyarı: Platformların fiyat tahminleri, güncel fiyat seviyesine göre sürekli değişkenlik göstermekte ve güncellenmektedir. Bu nedenle, ilgili platformların tahminde bulundukları bağlantıları sizlerle paylaştık. Bu yazıda yer alan tahminler, dönem dönem güncellenmektedir.

Tavsiye Makale: Win Coin Geleceği ve Fiyat Tahmini

Solana SOL Coin Anlaşmaları

Kripto para piyasasında kurumsal şirketler ile olan anlaşmalar oldukça önemli gelişme ve haberlerdir. Bu gelişme ve haberlere göre ilgili coinin fiyatı olumlu ya da olumsuz etkilenebilmektedir. Bir tweet dahi fiyatları doğrudan değiştirmektedir. Kripto para piyasasının spekülatif hareket ettiğini unutmamak gerekiyor.

Solana, 2020 yılı Mart ayından itibaren piyasaya sürüldü. Günümüze kadar farklı şirketler ile belirli anlaşmalar imzalandı. Solana, son dönemde Polychain Capital Alameda Research, CMS Holdings, Jump Trading gibi şirketlerden yatırımlar aldı. Bu yatırım tutarı ise yaklaşık 300 milyon dolar seviyesindeydi.

Solana’nın son dönemde yaptığı sükse, Cardano (ADA)’nın kurucusu tarafından takdirle karşılandı. Ancak şu an için ADA ile herhangi bir anlaşma söz konusu değil.

Şu an için Solana için ciddi bir anlaşma ve yatırım haberi yok. Ancak bu olmayacağı anlamına da gelmiyor. Dönem dönem yaşanan gelişmeleri bu bölümde sizlerle paylaşacağız.

Tavsiye Makale: Shiba Coin Fiyat Tahmini

SOL Coin Alınır mı?

Böylesine net bir sorunun ne yazık ki net bir cevabı yok. Alınır ya da alınmaz demek yanlış bir ifade olacaktır. Tamamıyla tüm sermayeyi tek bir coine yatırmaktan ziyade sermayenizin belirli bir kısmını, SOL coine yatırmak daha doğru bir yatırım olacaktır.

Yukarıda da paylaştığımız üzere tahminlere bakılacak olursa SOL coin geleceği umut vaadediyor. Bu nedenle, kripto para sepetinizde belirli bir oranda SOL coin bulundurmak çok yanlış bir yatırım olmayacaktır.

Uyarı: Bu yazıda yer alan tahminler ve ifadeler, herhangi bir gerçekliği yansıtmamaktadır. Kripto para piyasası oldukça spekülatif ve kaygan bir piyasadır. Para Hayali platformu olarak herhangi bir sorumluluk kabul edilmemektedir.

Solana SOL coin geleceği hakkında soru ve görüşlerinizi bizimle aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Binance Coin Fiyat Tahminleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu