İş Fikirleri

Sanal Kredi Kartı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Teknolojinin ilerlemesi ve online alışverişe talebin artması ile dolandırıcılar, kredi kartlarını hedefi haline getirmişlerdir. Bu nedenle, bankalar müşterilerine sanal kredi kartı oluşturma hizmeti sunmaya başlamışlardır. Peki ama sanal kredi kartı nedir? Nasıl oluşturulur? Nasıl kullanılmalıdır? Tüm bu soruların cevaplarını içeren yazımızı sizler için düzenledik.

Sanal kredi kartı nedir, ne değildir?

Sanal kredi kartı, kredi kartınıza bağlı olarak açabileceğiniz, fiziki olarak herhangi bir kartın söz konusu olmadığı alışverişlerde kullanabileceğiniz, asıl kredi kartı özelliklerini taşıyan bir kredi kartı numarası olarak ifade edilmektedir. Sanal kartınızı başvuru sonrası hemen alabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Sanal kart, ücretsiz bir uygulamadır. Herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Sanal kartınızı kullanabilmeniz için herhangi bir hesabınızdan para transferi yapmanız gerekmektedir.

Sanal kredi kartı nasıl oluşturulur?

Sanal kredi kartı bankanızın size verdiği asıl kredi kartına bağlanır ancak asıl kredi kartını kullanmadan yani bankanızın verdiği fiziki kartı ile irtibatlandırılarak yeni bir kredi kartının meydana getirilmesi sonucu ortaya çıkarılır.

Peki sanal kredi kartı nasıl oluşturulur?

Sanal kredi kartını bankanızdan herhangi bir yardım almadan online bankacılık kanalı ile oluşturabilirsiniz bunun için bankanızın internet veya mobil şubesine giriş yapmanız ve ilgili başvuruyu yapmanız yeterli olacaktır.

Sanal kredi kartı nasıl çalışır?

Sanal kredi kartınız tıpkı normal kredi kartı gibi üzerinde son kullanma tarihi, limiti, kart numarası, CVV2 gibi özelliklerin tümünü taşımaktadır. Kendiniz her ay alışveriş yapacağınız tutar kadar bir limit belirleyip dolandırıcılık riskine karşı asıl kartınızı korumaya alabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra kartınızı silebilir, ihtiyacınız olduğunda yeniden kart oluşturabilirsiniz.

Sanal kredi kartı, dolandırıcılığa karşı bir bariyerdir. Fiziki kredi kartınıza ait bilgiler çalındığında yapmadığınız bir alışverişten dolayı mali olarak sorumlu olabilirsiniz. Aynı risk, sanal kredi kartı için de geçerli olsa da dolandırıcılar en fazla sizin belirlediğiniz limitler dahilinde kartınızı kullanabilirler. Bu yüzden ancak yapacağınız alışveriş kadar bir limit belirlemek ve hemen ardından bu sanal kartı silmek, sizi online alışverişte güvende tutacaktır.

Sanal kredi kartının bir diğer avantajı da sizi kredi kartı bekleme süresinden ve işlemelerinden uzak tutmaktır. Asıl kartınızı iptal ettiğinizde yeni bir kart beklemek zamanınızı alırken sanal kredi kartını kısa süre içerisinde oluşturabilir ve iptal edebilirsiniz.

https://parahayali.com/kredi-karti-kac-gunde-gelir-cikar/adlı makalemize bir göz atabilirsiniz.

Sanal kredi kartının dezavantajları nelerdir?

Sanal kredi kartının artıları, eksilerinden çok fazla olmasına karşın yine de uygulamada bazı sorunlar gözlemlenmektedir. Bunların ilki, yaptığınız alışverişten dolayı para iadesi söz konusu olmuşsa ve sanal kartınızı iptal etmişseniz yahut geçerlilik süresi dolmuş ise satıcı para iadesi hususunda sorun yaşayabilir. Bunu aşmak için aldığınız ürünün elinize geçmesini beklemek yeterli olacaktır. Yahut satıcı ile irtibata geçerek başka bir kartınıza iade isteyebilirsiniz.

Para iadesinden başka eğer sanal kredi kartınıza düzenli ödeme talimatı vermişseniz, sanal kredi kartınızı güncellemeniz gerekecektir. Bu yüzden düzenli ödeme talimatları olan sanal kartınızın geçerlilik süresini uzun tutmak bu sorunu çözecektir.

Sanal kart ücretsiz mi?

İlk olarak Avrupa menşeli banklarda başlayan sanal kart uygulamasını artık hemen hemen tüm bankalar, müşterilerine ücretsiz olarak sunmaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı