İş Fikirleri

Romanov Koyun Yetiştiriciliği ve Fiyatları 2022

Romanov koyun ırkı, son zamanların en fazla merak edilen ve araştırılan koyun ırklarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayvancılık yatırımı yapmayı düşünen birçok girişimci, mutlaka romanov koyununu da göz önünde bulundurmakta ve romanov koyun yetiştiriciliği konusunda gerekli bilgileri toplamaktadır.

Peki ama romanov koyun cinsi hangi özelliklere sahip de bu kadar araştırılıyor? Romanov koyun özellikleri neler? Romanov koyun yetiştiriciliği karlı bir iş fikri midir? Yeterli sermayem varsa romanov koyun çiftliği kurmalı mıyım? Romanov koyunu zararları var mıdır? Romanov koyunu fiyatları 2022 yılında ne oldu?

Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Bu konuda yetkililerle dahi görüştük. Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca detaylı bilgi almak Romanov Koyun Yetiştiriciliği Derneği ile de iletişime geçebilirsiniz.

Romanov koyun cinsi/ırkı nedir?

Romanov koyunu, koyun yetiştiriciliğinde öne çıkan kuzu makinesi olarak ifade edilen bir koyun cinsidir. Neden kuzu makinesi deniliyor, buna bir açıklama getirelim. Romanov koyunu, yılda 2 kez yavrulayabilmektedir. Her doğumda koyun başı 2 veya 3 yavru söz konusu olabilmektedir. Hatta bazı romanov koyunlarında doğum başı 4 ya da 5 yavru romanov koyunu alınabilmektedir. Bu koyun ırkı, oldukça hızlı çoğalabilmekte ve yatırımcısının yüzünü güldürmektedir.

Romanov koyunun tanınırlığı ve bilinirliği gün geçtikçe ülkemizde artmaktadır. -50 derecelere kadar dayanabilen ve soğuk iklim hayvanı olarak bilinen bu koyun cinsinin ülkemizin iklim şartlarına da rahatlıkla uyum gösterdiğini gözlemlenmektedir. 10-20 gün içerisinde çevre iklim şartların uyum göstermeye başlayan bu cinsi, daha da yakından tanımanızı tavsiye ediyoruz.

Romanov koyununun anavatanı, Rusya bölgesidir. Özellikle Volga bölgesinde yaygın olarak yetiştiriciliğinin yapıldığını ifade edebiliriz. İlk olarak 1700’lü yıllarda Rusya’da farkedilen bu koyun ırkının daha sonra Fransa, Almanya, Kanada ve ABD tarafından hızla ithal edildiğini söyleyebiliriz. Son yıllarda ülkemizde de gittikçe yaygınlaşan romanov koyunu özellikleri de dikkat çekiyor. Şimdi dilerseniz, romanov koyun özellikleri nelerdir, bu özelliklere bir göz atalım.

Romanov koyunu özellikleri nelerdir?

Romanov koyunu ile ilgili özellikleri özetlemeye çalışacak olursak şunları sıralayabiliriz:

 • Karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır. Iğdır gibi mikro klima özelliği gösteren illerde de uyum gösterebilmektedir.
 • Kısa kuyruklu olup yağ oranı, diğer koyun türlerine göre çok daha azdır.
 • Çiftlik hayatına uyumludur. Eti için yetiştiriciliği yapılmaktadır.
 • Derisi oldukça kıymetlidir. Derisi, birçok deri fuarında ödül almıştır.
 • Oniki yaşına kadar damızlık olarak yetiştirilmesi mümkündür.
 • Doğumundan kısa bir süre sonra gebe kalabilmektedir.
 • Yılda 2 kez doğurabilmektedir.
 • Doğumdan sonra renkleri genellikle siyah olup yetiştikçe renkleri griye dönebilmektedir.
 • Etleri oldukça lezzetli olup kokusu bulunmamaktadır.
 • Dengeli vücut yapısına sahiptir.
 • Strese oldukça dayanıklıdır.

Romanov koyun yetiştiriciliği nasıl yapılmalıdır?

Romanov koyun yetiştiriciliğinin diğer koyun yetiştiriciliğinden çok fazla bir farkı yoktur. Romanov koyun çiftliği kuracaksanız, aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

 • Romanov koyunlarını günde 2 kez otlamaya çıkarmalısınız. Hem sabah hem de akşam saatleri otlatma için ideal zamanlardır. Romanov koyunları, soğuk iklim hayvanlarıdır. İlk zamanlarda biraz yabani davranabilirler. Ancak 15-20 gün sonra ortama uyum göstereceklerdir.
 • Romanov koyunlarını yaz aylarında 3-4 kez banyo yaptırmaya özen göstermenizi öneriyorum.
 • Koyunların sağlığı ve takibi açısından iyi bir veterinerle anlaşmanızı öneriyorum. Göz ve burun akıntılarını yakından takip ediniz.
 • Rahatsız koyunları, diğer koyunlardan ayırmalı, karantina gibi tedbirleri devreye sokmalısınız.
 • Romanov koyunlarının verimli ve sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesi için çiftleşme öncesi ve sonrası beslenmesine dikkat etmelisiniz. Koça verilmesinden 1 ay öncesine kadar 1 kilo ot ve 500 gram yem takviyesi yapmanızı öneriyorum. Doğumdan sonrası için de beslenmesine dikkat etmelisiniz. Özellikle doğumdan sonraki 3 gün beslenme açısından oldukça kritiktir.
 • Yaş zeminde yatmalarına izin vermeyin. Doğurganlık ve verim için romanov koyunlarına gözünüz gibi bakmanız oldukça önemlidir.
 • Paslı suluklardan su içmelerine izin vermeyin.
Mutlaka Okumalısın! Kaz yetiştiriciliği ne kadar karlı?

Romanov koyunu fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu?

2022 yılında romanov koyun fiyatları, Ukranya ve Rusya’da 150 Dolar ile 250 Dolar arasında değişmektedir. Ülkemizde ise yavru romanov koyun fiyatları 2.000 TL ile 3.300 TL arasında değişebilmektedir.

Yetişkin (2-3 yaş grubu) romanov koyunu fiyatları ise 2.500 TL ile 4.000 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Romanov koyunu satın almak istiyorsanız oldukça dikkatli davranmanızı öneriyoruz. Özellikle Ukrayna ve Rusya gibi ülkelerde romanov koyun dolandırıcılıkları artmış durumdadır. Romanov koyun ithalatı düşünüyorsanız, gerekli araştırmaları ve referansları dikkate alarak hareket etmelisiniz.

Ülkemizde birçok kişi romanov koyun satışı yapmaktadır. Bu kişi ve kurumları, gerek online satış platformlarından gerekse romanov koyun çiftliklerinden bulabilirsiniz. Bu konuda doğrudan yönlendirme yapmak yanlış olacaktır.

Farklı bir iş fikri: Salma tavukçuluk karlı mıdır?

Romanov koyun yetiştiriciliği karlı mı?

Romanov koyun yetiştiriciliğinin karlı bir iş fikri olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle sermayeniz var ve hayvan yetiştiriciliği konusunda tecrübe sahibiyseniz, bu sektörden kar elde edilebileceğini ifade edebiliriz. Uygun maliyetle alacağınız romanov koyunları kısa süre içerisinde yavrulayarak çoğalması oldukça olası bir durumdur.

1 yılda 100 romanov koyunun ortalama 300 yavru vereceği düşünüldüğünde romanov koyun yetiştiriciliğinin kısa sürede yatırımcısını kara geçireceğini ifade edebiliriz.

Yatırımınızı yapmadan önce doğru bir iş planı hazırlayarak adımlarınızı bu iş planına göre atmanızı öneriyoruz. Özellikle koyunları nereye ve hangi fiyatla satabileceğinizi, pazarı ve rakiplerinizi doğru bir şekilde analiz etmelisiniz.

KOSGEB romanov koyunu devlet desteği var mı?

KOSGEB romanov koyunu devlet desteği bulunmamaktadır. Eğer çiftlik kuracaksanız, ilinizde ya da ilçenizde bulunan Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüğü’nü ziyaret etmenizi öneririz. Yine ilinizde varsa TKDK İl Koordinatörlüğü’ne giderek yatırımınız hakkında bilgi verebilir, devlet destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu