İş Fikirleri

Rent a Car Açmak Ne Kadara Mal Olur 2021?

Rent a car açmak istiyorum ne yapmalıyım, diye soruyorsanız bu yazımız tam size göre. Bu yazımızda rent a car açmak için yapılması ve bilinmesi gereken tüm unsurları sizinle paylaşacağız. Rent a car açmak mantıklı mı? Rent a car açmak için gerekli belgeler nelerdir? Ne kadara mal olur? Rent a car açmak için sermaye ne kadar gerekli? Rent a car açmak için kaç araba gerekli? Rent a car açma şartları nelerdir? Karlı bir iş fikri mi? İşte tüm bu soruların cevabı içeren bu makale, incemeniz için sizi bekliyor!

Rent a car ifadesi İngilizce bir ifadedir. Bu ifadenin Türkçe karşılığı araç kiralamadır. Araç kiralama işletmesi açmak, günümüzün en karlı iş fikirleri arasında yer alsa da son yıllarda irili ufaklı birçok işletmenin bu sektörde kendini göstermesi oldukça rekabetçi bir ortam oluşturmuştur. Eski yıllara nazaran karlılığını yitirmiştir. Ancak rent a car işletmesi açmadan önce gerekli fizibilite çalışmasını yapar ve işinizi doğru bir şekilde kurgularsanız, bu işten önemli kazançlar elde edebilirsiniz.

Araç kiralama iş fikri, çok olmasa da orta düzeyde bir sermaye de gerektirmektedir. Düşük, orta ve üst segmentteki araçlarınızla sektörde hazır olmak, oldukça avantaj yaratacaktır. Bu araçlara sahip olmak ise tamamen sermayenizin güçlü olup olmamasına bağlıdır.

Karlı İş Fikri: Döviz Bürosu Açmak Maliyeti

Rent a car açmak mantıklı mı? Karlı mı?

Araç kiralama işinde son yıllarda gözle görülür bir şekilde canlılık söz konusu oldu. Küçük, büyük demeden birçok kişi, bu sektöre ilgi göstermiş durumda. Bu da rekabeti oldukça artıran bir durum oldu. Ancak, araç kiralama işi, hala karlılığını sürdürüyor. İşin açıkcası, sermayenizin ne kadar olduğu, işletmeyi açmayı düşündüğünüz bölge, rakipleriniz bu işin karlılığını doğrudan etkileyecek faktörlerdir. Bu faktörler, bu işi yapıp yapamayacağını gösterecek en önemli kıstaslardır. Kendi kişisel durumunuzu göz önünde bulundurarak bu işin sizin için mantıklı olup olmayacağını tespit edebilirsiniz.

Şuan için büyük araç kiralama firmaları, küçük araç kiralama işletmeleri için dezavantaj oluşturuyor, diyebiliriz. Çünkü bu büyük firmaların networkü daha gelişmiş oluyor. Öncelikle büyük firmaların marka farkındalıkları yüksek oluyor, müşteriler güven veriyor. İkincisi, sürekli araç bakımı ve araç yenileme yapabilme güçleri bulunuyor. Üçüncüsü, havayolu şirketleri ve otellerle işbirliği yaparak anlaşma sağlayabiliyorlar. Tüm bunlar, büyük araç kiralama firmaları için en önemli avantajlardır. Ancak, bu durum tamamen gözünüzü korkutmasın. Nokta atışı, gerçekten araç kiralama hizmeti sunulabilecek güzel ve etkili yerler hala var. Önemli olan bu bölgeleri keşfetmek ve güçlü sermaye ile bu büyük firmalardan önce bu keşfedilmemiş bölgelerde rent a car açmaktır.

Karlı iş fikri: Oto kurtarıcı çekici işi ne kadar kazandırır?

Rent a car açmak ne kadara mal olur? Gerekli sermaye nedir?

Nasıl bir rent a car işletmesi açacağınıza bağlı olarak gerekli olan sermaye tutarı değişir. Araçlarınızın kaç model olacak? İş yeriniz nasıl bir yerde olacak? Kaç kişi istihdam edeceksiniz? Ve daha birçok sorunun cevabı araç kiralama işletmesi için gerekli sermaye tutarını bize verecektir.

Biz genel itibariyle bir tahmin ve hesaplama yapacağız. Ancak bu hesaplamanın herkes için geçerli olmadığını da ifade etmeliyiz. Ortalama 10 araçlık bir araç filosuna sahip olmanız durumunda en az 1.000.000 TL‘lik bir sermaye şarttır, diyebiliriz. Aksi halde kredi ve borçla açılacak olan araç kiralama işletmelerinin çok sağlıklı olmayacağını düşünüyoruz.

Yine araç kiralama işletmesi açtıktan sonra araç bakımı, araç sigortası ve kaskosu, kira ve personel giderleri gibi masraflarınızla da karşı karşıya kalacaksınız. Bu masraflar, iş yapsanız da yapmasanız da yapmanız gereken sabit maliyetlerdir. Bu nedenle, işlek bir bölgede açacağınız 10 araçlık bir araç kiralama şirketinde gelir-gider dengesinin çok iyi yapılması gerekmektedir.

Daha düşük sayıda araç ile bu işi yapmanızda mümkündür. Bazı kişiler, rent a car açmak için kaç araba gerekli sorusunu sorabilmektedir. Bu konuda, herhangi bir sayı sınırı yoktur. Ancak bizce sirkülasyonu fazla olan bir bölgede en az 10 araçlık bir filoya sahip olmalısınız. Bu iş hacminizi ve dolayısıyla cironuzu oldukça artıran bir durum olacaktır.

Farklı bir iş fikri: Sürücü kursu açmak

Rent a car açma şartları 2021 nelerdir?

Rent a car açabilmeniz için bazı şartları yerine getirebilmeniz gerekiyor. Bu şartlar ışığında işletmenizi açabilirsiniz.

 • En az 80 m2’lik bir kapalı alana sahip olmalısınız.
 • Detaylı bir iş yeri yerleşim krokisi hazırlatmanız gerekiyor. Hazırlanan bu krokiyi ise asla izinsiz bir şekilde değiştirmemelisiniz.
 • Yanıcı ve patlayıcı maddeler, araç kiralama faaliyet alanında bulunmamalıdır.
 • Kapalı bölgede asla LPG’li araç bulundurulmaması gerekiyor.

Gördüğünüz üzere çok fazla şart yok. Bu şartlara uyarak rahatlıkla araç kiralama şirketi açabilirsiniz.

Tavsiye iş fikri: Oto yıkama dükkanı ne kadar kazandırır?

Araç kiralama şirketi için gerekli belgeler nelerdir?

Şirket kurulumu için işinde yetkin bir muhasebeci ile anlaşırsanız, birçok işi rahatlıkla tamamlarsınız. Bu süreçte bazı belgelere ihtiyacınız olacaktır. Bu gerekli belgeleri sizinle paylaşalım.

 • Nüfus cüzdanı sureti
 • İkametgah belgesi (e-Devletten alınabilir.)
 • Tapu fotokopisi
 • Yapı kullanım izni belgesi
 • Kira kontratı aslı ya da noter tasdikli sureti
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Vergi levhası
 • Esnaf Sanatkarlar Odası veya Ticaret Odası kayıt belgesi
 • Yangın önlemi alınmıştır, raporu
 • Belediye çalışma izin ruhsatı
 • İmza sirküleri
 • Sabıka kaydı (e-Devletten alınabilir.)

Bu belgelerin haricinde farklı belgeler de söz konusu olabilir. Süreç işledikçe bu belge ve bilgiler sizden talep edilebilir.

Rent a car işletmesi ile ilgili bilinmesi gereken hususlar nelerdir?

 • İş yerinizi açacağınız bölgeyi iyi seçmelisiniz. Bölgede gerçekten araç kiralama ihtiyacı ve talebi her zaman olmalıdır. Bu bölgeler, turistlerin, gezginlerin, tatilcilerin yoğunluklu olduğu bölgeler olmalıdır.
 • Araçlarınız olabildiğince yeni olmalıdır. Eski araçlarınızı hiç bir müşteri kiralamak istemez. Bu durum, müşterilerinizin gözünde bir risk olarak algılanır. Ayrıca, yeni araçlardan oluşan bir filo, size daha az masraf çıkartır.
 • Araç kiralama işinde en önemli konular, sigorta ve kasko prosedürleridir. Oldukça önemsemeniz gereken bu konuları, asla atlamayınız. Bu işte; kazalar, eskimeler, vurmalar, çarpmalar, ölümlü ve yaralı kazalar olacaktır. Bu nedenle, işinizi garantici bir şekilde yapmalısınız.
 • Fiyat stratejinizi iyi yapın. Fiyatlarınız belirgin ve net olsun. Rekabetçi piyasayı göz ardı etmeyin.
 • Araçlarınızın bakımlarını asla aksatmayın. Temiz ve sağlam bir araç filonuzun olmasına özen gösterin.
 • Doğru bir personel takımı ile çalışın. Olabildiğince profesyonel durun ve müşterilerinize güven verin.
 • İşletmenizi kurduktan sonra müşteri bekleyin, doğru ve etkili bir pazarlama stratejisi ile siz müşterilerinize gidin. İşletmenizi, özellikle dijital dünyada görünür kılın ve dijital pazarlamaya önem verin.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhabalar.
  Vergi levhasında “arac kiralama” faaliyeti yazan şahıs firması,firmaya kayıtlıı fakat kullanım şekli “hususi-yolcu nakli”olan aracını kiraya verebilir mi?Yani kanuni olarak “KİRALIK ARAÇ” ibaresi ruhsatında olmalı mıdır?Vergilendirme nasıl olacaktır bu durumda?
  “..plakalı aracın kira bedeli” şeklinde faturalanması yeterli midir ?
  Bilgisi olan var mıdır ?
  Tesekkürler

 2. zaten ruhsatında rent a car aracı yazan bır araç yok tum araçlarda hususi yazar..faturaya şu plakalı racın şu atrihlerde şu sürücü ye ait kiralama bedelidir diye açıklamaya yazmanız yeterlidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu