İş Fikirleri

Playstation Cafe Açmak Mantıklı mı 2023? Karlı mı?

Son dönemlerin en popüler iş fikirlerinden birisi olan playstation cafe açmak ile ilgili bu yazımızda kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Yazımızda playstation cafe açmak 2023 ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Aynı zamanda sektörle ilgili ufak ufak tüyoları da sizlerle paylaşmaya gayret göstereceğiz.

Yazımızda belli başlı en önemli soruların cevapları yer alıyor. Playstation cafe açmak mantıklı mı? Playstation cafe açma şartları 2023 nelerdir? Playstation cafe açmak için gerekenler nelerdir? Playstation cafe aylık gideri ne kadar? Ne kadar kazandırır? Açma maliyeti ne kadar? Tüm bu soruların cevaplarını detaylı bir şekilde yazımızda analiz edebilirsiniz.

Playstation cafe açmak mantıklı mı 2023?

İnsanlar, 08.00-18.00 mesai kavramı ile çalışmayı sevmeyen bir karaktere sahipse, genellikle kendi işinin sahibi olmayı tercih ediyorlar. Bunun için de çeşitli iş fikirlerini araştırarak kendilerine en uygun alanı ve sektörü seçmek istiyorlar. Bu sektörlerden birisi de playstation cafe açmaktır.

Peki ama hizmet sektörü sınıfında yer alan playstation cafe açmak mantıklı mı? 

Bu sorunun cevaplarını argümanlarıyla cevaplandırmaya çalışalım. Mantıklı olup olmaması, sizin nasıl bir girişimde bulunacağınıza doğrudan bağlıdır.

 • Öncelikle bu iş fikrine sahipseniz, işletmenizi iyi bir konumda açmanız gerekmektedir. Uygun konum ise genç nüfusun olduğu bölgeler olacaktır. Genç nüfustan uzakta bir bölgede asla playstation cafe açmamalısınız. 15-35 yaş aralığında yer alan erkekler, potansiyel müşterileriniz olacaktır.
 • Dekorasyona önem vermelisiniz. Rahat koltuklar, geniş inçli ekranlar, hijyenik koşullar her zaman sizi bir adım öne geçirecektir. Bölgenin potansiyeline uygun nezih bir atmosfer oluşturmalısınız.
 • Ekipmanlarınız sağlam ve çalışır olmalıdır. Oyun konsollarını sürekli takip etmelisiniz. İşi takip etmeniz, sizin için önemli bir avantaj olacaktır.
 • Playstation cafe açarken kapasitenizle aylık giderlerinizi kıyaslamalısınız. 8 ekran varsa aylık elde edebileceğiniz maksimum ciro bellidir. Bu nedenle, öncelikle aylık giderinizi hesaplayın ve doluluk oranını göz önünde bulundurarak işletme kapasitenizi belirleyin. 8 masa kapasiteli bir işletme için aylık 5.000 TL kira ödemek, sadece kiraya çalışacağınızı bize gösterir.
 • Sektör, canlılığını koruyor. Ancak teknoloji tabanlı bir sektör içerisinde olduğunuzu unutmayın. Yeni gelişmeleri sürekli takip edin. Yeni oyunlar satın alın.
 • İşletmenize ufak çaplı yiyecek ve içecek bölümü oluşturabilirsiniz. Bu işletmeniz için ek gelir imkanı olacaktır.
 • Sermayeniz sağlamsa işletme içerisine bilardo masası kurabilirsiniz. Bu sayede işletmenizde güçlü bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Eğer aylık giderlerinizi iyi bir şekilde analiz edip doğru bir konumda iyi dekorasyonlu bir playstation cafe açarsanız, bu günümüz şartlarında mantıklı bir girişim olacaktır.

Şimdi dilerseniz, sizi başarıya ulaştırabilecek konulara tek tek ele almaya başlayım.

Tavsiye İş Fikri: Rent a Car Açmak Mantıklı mı?

Playstation cafe açma maliyeti 2023 ne kadar?

Playstation cafe açma maliyeti, belirlenecek konsepte göre değişecektir. Bazı girişimciler, dekorasyona önem verirken bazıları standart dekorasyon ve tadilat ile süreci tamamlamaktadır.

Yine işletme kapasitesinin ne büyüklükte olacağı maliyet açısından oldukça önemlidir. 10 ekranlı bir yer ile 20 ekranlı bir yerin kurulma maliyeti farklı olacaktır.

Satın alacağınız ekranların markaları veya büyüklükleri dahi maliyeti doğrudan etkilemektedir. Biz genel itibariyle ortalama bir maliyetten söz etmek istiyoruz.

Playstation cafe açma maliyeti, 2022 yılı şartlarında en az 150.000 TL‘dir. 250.000 TL’nin altında bir sermayeniz söz konusu ise bu işe girmemeniz gerektiğini, bir şeylerin eksik kalacağını düşünüyoruz.

Maliyetlerinizi biraz daha azaltabilmek adına temiz 2. el cihazları satın alabilirsiniz. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var. Bunun için 0 ve 2.el fiyatlarını kıyaslayabilirsiniz.

Tavsiye İş Fikri: Cep Telefonu Dükkanı Açmak Kazandırıyor!

Playstation cafe aylık gideri ne olur?

Kira

Öncelikle nasıl bir yerde playstation cafe açacaksanız, bunu belirlemelisiniz. Çünkü en önemli gider kaleminiz, kira olacaktır. Aylık kiranızın 2.000 TL’den fazla olmamasına özen gösterin. Eğer çok işlek bir bölgede müşteri profilinize oldukça uygun bir yer bulursanız ve sermayeniz güçlüyse aylık kiranız için 4.000 – 5.000 TL’ye katlanabilirsiniz. Aksi takdirde, bu tutarlar, bu sektör için oldukça yüksek olacaktır.

Personel

Aylık gideriniz personel çalıştırıp çalıştırmayacağına göre değişir. 2022 yılında asgari ücretli bir personelin işverene maliyeti 4.000 TL’dir. Kendim idare ederim diyorsanız, aylık gideriniz değişir.

Vergi

Normal gelir vergisi dışında eğlence vergisi ödeyeceğinizi unutayın. Muhasebecinizden ne kadar eğlence vergisi ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Elektrik, Su, Doğalgaz

Elektrik faturanız yüksek olabilir. Su ve doğalgaz faturalarınız ise işletmenizin alanına göre değişebilir. Bu gider kalemin, aylık 1.000 TL olarak düşünebilirsiniz.

Diğer Aylık Giderler

Beklenmeyen aylık giderleriniz de çıkacaktır. Oyun konsollarının tamiri, yeni oyun satın almaları vb. konularda farklı giderlerinizle karşılaşabilirsiniz.

Aylık giderleriniz 5.000 TL ile 15.000 TL arasında değişecektir.

Tavsiye İş Fikri: Spotçu Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Playstation cafe açmak karlı mı? Ne kazandırır?

Bu iş fikrinden ne kazanacağınız, aylık cironuzla doğrudan ilgilidir. Yine saat/hizmet ücretinizin ne olacağı, doluluk oranınız da cironuzu ve karlılığınızı etkileyecektir.

Genel itibariyle, aylık 5.000 TL ile 15.000 TL arasında karınız farklılık gösterecektir. İşletmenizin açılacağı ilk zamanlarda karlılığınız belirli bir süre düşük kalabilir. Ancak müşteri kitleniz sizi tanıdıkça cironuz ve karlılığınız da artacaktır. Bu konuda az da olsa biraz sabırlı olmanız gerekiyor.

Popüler İş Fikri: Tütüncü Dükkanı Açarak Ayda 20.000 TL Kazanabilirsin!

Playstation cafe açmak için gerekenler ve gerekli belgeler nelerdir?

Playstation cafe açmanız için ek olarak yapmanız gereken bir husus yoktur. Diğer işletmeleri açar gibi playstation cafe de açılmaktadır. Tek farkı, sizin ekstra eğlence vergisi vermeniz olacaktır.

Bu süreçte iyi bir muhasebeci ile çalışmanızı öneririm. Zaten daha sonraki süreçte de aylık işlemlerinizi yapacaktır.

Gerekli belgeler:

 • Dilekçe
 • Çalışma izin ve ruhsatı
 • İmza sirküleri
 • İtfaiye raporu
 • Nüfus kayıt örneği
 • Bağkur veya SSK Kayıt belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • 1 adet fotograf
 • Vergi levhası
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Esnaf üye belgesi
 • Tapu ya da kira kontratı
 • Yapı kullanım izin belgesi
 • Sabıka kaydı

Bu belgelere ek olarak, farklı belgelere de ihtiyacınız olabilir. Süreç içerisinde muhasebeciniz sizi yönlendirecektir. Bu iş fikri için şirket kurmanıza gerek yoktur. Şahıs işletmesi, fazlasıyla işinizi görecektir.

Playstation cafe işletmeleri için bazı önemli bilgiler

Bu kısımda son olarak playstation cafeler için bazı önemli bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

 • İşletme alanınız en az 100 metrekare olmalıdır. Yoksa oldukça basık bir hava olacaktır.
 • İki katlı bir dükkan kiralayacaksanız, bir katını PS’ye, diğer kısmı ise farklı hizmet türlerine ayırabilirsiniz. Okey salonu, cafe, bilardo, langırt vb.
 • 1 TL ile çalışan makineleri işletmenize koyabilirsiniz. Faydası olacaktır.
 • PS için koltukları IKEA’dan almayı düşünebilirsiniz. Birçok alternatif rahat koltuk türleri bulunmaktadır. En azından bir araştırın, derim.
 • PS’lerin multimanlı olmasına dikkat ediniz.
 • Dual Shock’ların tam board olmasına özen gösteriniz. Tamiri basittir. Uğraştırmaz.
 • Letsgo’dan temiz ürünlerin mutlaka takibini yapın. Maliyet konusunda size faydası olacaktır.
 • Cihazların çalınmaması konusunda gerekli tedbirleri alın.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu