İş Fikirleri

Pizza Dükkanı Açmak: Maliyeti & Kar Marjı 2022

Son dönemlerin en popüler ve en çok araştırılan iş fikirlerinden birisi de pizza dükkanı açmaktır. Sayıları son yıllarda oldukça artan pizza dükkanları, dikkate değer bir şekilde rağbet görmekte ve kazanç elde etmektedir. Bu durum, girişimcilerin iştahını kabartmaktadır. Pizza dükkanı açmak iş fikrinin oldukça mantıklı ve karlı bir iş fikri olduğunu belirtmekte fayda var. Pizzanın ülkemizde oldukça talep edilen bir ürün olduğu bir gerçek. Yazımızda A’dan Z’ye pizza dükkanı açmak iş fikrini sizin için ele aldık. Aklınıza takılan birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Pizza dükkanı açmak istiyorsanız, dikkatli ve planlı bir şekilde hareket etmenizi öneririz. Bunun temel nedeni ise markalaşmış pizza işletmeleri ile yapacağınız rekabettir. Eğer marka pizza şirketlerinden bayilik almayacaksanız, planlı bir iş modeline ihtiyacınız olacaktır. Personel ekibi, lokasyon, konsept, dekorasyon, pizza kalitesi, menünüzde bulunacak diğer ürünler ve daha birçok konuyu tek tek ele almak gerekiyor. Aksi takdirde, yapılacak hatalar silsilesi, yatırımınızı hüsranla sonuçlandırabilir.

Pizza dükkanı ile hizmet sektörüne adım atmış olursunuz. Hizmet sektöründe en önemli konuların başında ise nitelikli personel gelmektedir. Pizza konusunda usta en az iki ustaya ihtiyacınız olacaktır. Eğer açacağınız pizza işletmesinin masa kapasitesi yüksek olacaksa istihdam edeceğiniz usta sayısı da daha fazla olmalıdır. Pizza sektöründe en önemli husus kesinlikle bu konudur. İşletme açmadan önce kafanızda bu konuyu çözmüş olmanız gerekiyor. Nitekim lezzetli ve kaliteli pizza sunumu ile çok kısa sürede önemli bir müşteri kitlesi yaratmış olursunuz.

https://www.youtube.com/watch?v=48_zZ_lYKqo

Pizza dükkanı açmak karlı ve mantıklı mı?

Konseptinizi ve iş planınızı doğru hazırlamalısınız. Bildiğiniz üzere pizza sektöründe faaliyet gösteren şubeleşmiş ve marka algısı yüksek firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar ile rekabet edebilmek için doğru bir konsept ve doğru bir strateji belirlemek gerekiyor. Fiyat, lezzet, konum, dekorasyon vb. faktörlere göre doğru bir strateji belirlemeniz durumunda hata payı minimuma indirilmiş olunacaktır. Doğru bir iş planı modeli ile kazanç azami düzeyde tutulacaktır. Pizza dükkanı açmak, maliyet ve gelir dengesi doğru sağlandığında oldukça karlı ve mantıklı bir iş fikri olarak karşımızda durmaktadır.

Ülkemizde pizza kültürü oldukça gelişmiş ve yaygın bir hale gelmiştir. Bunu şubeleşmiş pizza şirketlerinden de anlayabiliyoruz. Eğer bayilik almayacaksanız ve cafe tarzında bir konsept ile sektöre girecekseniz, menülerinizde pizza harici ürünlerin de hizmetini verebilir, menü genişliği sağlayabilirsiniz.

İş Fikri: Cafe Dükkanı Açmak

Pizza dükkanı açmak için gerçekçi bir iş planı hazırlayın.

Hangi sektörde faaliyet gösterecek olursanız olun, öncesinde doğru bir analiz ve araştırma şart. Çünkü girişimlerde rastgele ve gelişigüzel hareket etmek, sonrasında geri dönüşü olmayan hatalara neden olabilmektedir.

İş planınızı hazırlarken şu başlıklara mutlaka dikkat etmelisiniz:

  • Pizza dükkanının konumu, işlek bir yerde ve ihtiyaçlara uygun bir lokasyonda olmalıdır. Pizza kültürüne sahip hedef kitleye yakın bir lokasyon oldukça mantıklı olacaktır.
  • Rakip analizi çok önemli. Markalaşmış pizza şubelerinden olabildiğince uzak durmanız avantajınıza olacaktır. Pizza sektörü anlamında bakir ve işlek bölgeler hali hazırda bulunmaktadır. Bu bölgeleri keşfetmelisiniz. Rakiplerinizin fiyatlarını ve hizmet kalitesini gözardı etmemelisiniz.
  • İşletme maliyetlerinizi ve işletme hizmet kapasitesini karşılaştırmalısınız. Bazı girişimcilerde bu denge, gözardı edildiğinden iş işten geçmiş olunmaktadır. İşletme hizmet kapasitenize uygun bir maliyet yapısı olmalıdır. Yüksek maliyetler ile düşük kapasitede çalışamazsınız. Bu durumda zarar durumu kaçınılmazdır. Dükkan kirası ve personel giderleri en büyük maliyet kalemlerinizi oluşturacaktır. Bu ikisini, iş potansiyelinize göre doğru ayarlamalısınız.
  • Yeterli sermaye yapınız yoksa sadece borç, kredi vb. araçlarla yatırım yapacaksınız, uzak durmanızı öneririm. Yeterli sermaye, her iş fikri için olmazsa olmaz bir şart haline gelmiştir.
  • Nitelikli personel ekibinizi oluşturmalısınız. Kalifiye olmayan personeller ile hizmet sektöründe başarı elde edebilmek mümkün değildir. Pizza sektörü gibi lezzetin ön plana çıkarılması gereken bir sektörde nitelikli personele çok önem vermelisiniz.
  • Evlere paket servis yapmalısınız. Bunun için en az iki motorlu kuryeniz olmalıdır. Öyle ki ülkemizde bazı dükkanların sadece paket servis yaparak gelir elde ettiklerini unutmamalısınız.

Çok karlı iş fikri tavsiyesi: Kargo şubesi açmak

Pizza dükkanı kar marjı ne kadardır?

Pizza kar marjı, fiyat politikanıza göre değişkenlik gösterecektir. Yüksek lezzet, yüksek kar marjı stratejisi ile çalışmanız mümkündür. Pizza kar marjının %75 ile %100 arasında değiştiğini ifade edebiliriz. Ortalama 7,5 TL maliyeti olan bir pizzanın ücreti, 15 TL olarak fiyatlanabilmektedir. Yüksek kazanç elde edebilmek için satış sirkülasyonunuzun yüksek olması gerekiyor. Bunun için de yukarıda sıraladığımız faktörleri dikkate alarak hareket etmeniz ve girişimde bulunmanız gerekmektedir.

Pizzacılar ne kadar kazanır?

Pizza dükkanı ne kadar kazandırır sorusunun yanıtını merak ediyorsunuzdur. Kazanç durumu, işletmeden işletmeye değişkenlik gösterse de ufak çaplı bir pizza dükkanı aylık 15.000 TL ile 30.000 TL arası net kazanç elde edebilmektedir.

Pizza dükkanı açmak maliyeti 2022 ne kadar?

Pizza dükkanı açmak maliyeti 2021 yılında açacağınız konsepte göre değişecektir. Cafe tarzında açılacak pizza dükkanı maliyeti 500.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ufak, paket servis odaklı bir pizza dükkanı açmak ise 100.000 TL sermaye ile mümkün hale gelebilmektedir.

Pizza dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Pizza dükkanı açarken diğer sektörlerden farklı olarak herhangi bir izin veya ruhsat işlemi yoktur. Belediyeden çalışma izin ruhsatı almanız gerekiyor. Ayrıca vergi ve oda kaydı yaptırmanız yeterli olacaktır.

Tavsiye İş Fikri: Tantuni Dükkanı Açmak Maliyeti

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. maliyet baslıgı altında acmıs oldugunuz bu konuda acık olarak ortalama kullanılan en azından temel malzeme fiyatlarını arac gerec fiyatları ve listesi paylasmalısınız. yapmıs olmak için yaptgınız bu konuya tesekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu