Krediler

Peşinatsız Taksitle Araba Satın Alma Rehberi 2020

Peşinatsız taksitle araba almak istiyorum, mümkün mü? Taksitle araba almak mümkün ancak biraz uğraşmanız gerekiyor. Genel kural olarak peşinat ödemeden senetli ya da senetsiz araba alabilmeniz oldukça zor. Birçok galeri ve satıcı, peşinat ödemeden taksitle araç satmamaktadır. Ancak bazı yöntemler de yok değil. Özellikle kredi siciliniz temizse ya da kredi puanınız yüksekse hiç bir şekilde peşinat ödemeden araba satın alabileceğiniz yöntemler bulunuyor. Ancak kredi puanınız düşükse, peşinatsız taksitle araba almanız oldukça zor diyebilirim.

Bu yazımızda, sizlere peşinatsız taksitle nasıl araba alabileceğinizin yöntemlerinden bahsedeceğim. Az peşinatla taksitle araba alabileceğiniz kişi ve kurumlar hakkında bilgiler paylaşacağım. Gerisi sizin kararınıza kalmış bir durum.

Öncelikle peşinatsız taksitle taşıt kredisi veren bankalar, ülkemizde bulunmamaktadır. Taşıt kredisi kullanacaksanız, bankalar aracın kasko değerinin 120.000 TL’sine kadar %70 oranında kredi vermektedir. 120.000 TL’yi aşan kısım için ise %50’si kadar kredi vermektedir. Bu da şu demek oluyor ki, peşinat ödemeden banka kredisi ile araç satın alabilmeniz mümkün olmuyor. Bu nedenle, taşıt kredisi kullanarak peşinatsız araba alabilmeniz mümkün değildir.

Peşinatsız taksitle araba almak istiyorum, ne yapmalıyım?

Hiç peşinat ödemeden araba almak istiyorsanız, tek bir yöntemi bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu yöntemi kullanabilmeniz için de kredi puanınızın 1.500’ün üzerinde olması gerekiyor.

Örnekle açıklamak gerekirse,

100.000 TL’lik bir araba almak istediğinizi düşünelim ve kredi notunuz çok yüksek.

Bu durumda, 70.000 TL’ye kadar taşıt kredisini bir banka üzerinden kullanabilirsiniz.

Geriye kalan 30.000 TL’yi ise ihtiyaç kredisi kullanarak satıcıya peşinat olarak ödeyebilirsiniz.

Bu sayede, peşinatsız taksitle araba satın alabilirsiniz. Bu yöntem haricindeki tüm yöntemlerde mutlaka peşinat ödemek durumunda kalırsınız. Tüm galericiler, araç satarken sizden peşinat isteyeceklerdir.

İnternet ortamında yer alan bazı firmalar, hiç peşinat ödemeden araba satabileceklerini ifade etmektedir. Bu gibi firmalarla da iletişime geçebilirsiniz ancak fayda-maliyet analizinizi iyi bir şekilde yapmalısınız. Nitekim, çok uç fiyatlarla karşılaşmanız olasıdır.

Faydalı Makale: Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Az peşinatlı taksitle araba satan yerler nerelerdir?

Az da olsa araba için peşinat ödeyebilirim diyorsanız, bazı yerlerin senet karşılığında düşük peşinatla araç sattıklarını ifade edebiliriz. Bu yerlere rahatlıkla internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak senetle araç satın alırken aracın piyasa değerinin çok üzerinde para ödeyeceğinizi de bilmelisiniz.

Örneğin, peşin satış fiyatı 77.000 TL olan bir aracın ilanını inceleyelim.

Bu araç için firma, 23.000 TL peşinat talep etmektedir. Geri kalan tutarı ise 36 ay vadeye bölmektedir.

3 yılın sonunda peşinat dahil toplam ödeyeceğiniz tutar, 115.000 TL olacaktır. 3 yıl için peşin fiyatı ile taksitli fiyatı arasında yaklaşık 40.000 TL’lik bir fark olacaktır. Bunu bilerek taksitli araba satışına yaklaşmalısınız.

Az peşinatlı taksitle araba satan yerler:

 • Wowwo
 • Sahibinden
 • Otovadeli
 • Letsgo

Yukarıdaki platformlar aracılığıyla senetle araba satan kişi ve şirketleri bulabilirsiniz. Güvenilirlik konusuna da özellikle dikkat etmelisiniz. Araç satın alırken mutlaka güvendiğiniz bir test merkezinden ekspertiz raporu almayı ihmal etmeyiniz.

Ayrıca, internet üzerinden sizin bulunduğunuz yere en yakın taksitle araç satan galericileri de bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

 • Öncelikle Google’a ”Google Haritalar” ifadesini yazınız ve arama işaretine tıklayınız.
 • En yukarıda çıkan Google Haritalar linkine tıklayınız.
 • Üst tarafta yer alan arama kısmına ”taksitle araba, senetli araba, galeri vb” ifadeleri yazarak aratın.
 • Bu sayede, size en yakın senetle araba satan galerileri inceleyebilirsiniz.

Mutlaka OKUMALISIN! Araç Kredisi Kaç Yaşındaki Arabaya Verilir?

Senetle araba alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Senet karşılığı peşinatsız ya da az peşinatlı taksitle araba alırken bir takım hususlara dikkat etmelisiniz. Bu hususları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Mutlaka güvenilir kurumsal firmalardan taksitle araba satın alın. Firmayı ya da ilgili kişiyi olabildiğince araştırın.
 • Mutlaka peşin fiyatı ile taksitli satış fiyatını kıyaslayın. Arasında uçurum olmamasına dikkat edin. Aracın piyasa fiyatını da göz önünde bulundurarak hareket edin.
 • Senetli işlemlerinizi banka ya da noter aracılığıyla gerçekleştirin.
 • Taksit ödemelerinizden sonra mutlaka senetlerinizi teslim alın.
 • Satış karşılığında mutlaka faturanızı teslim alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı