İş Fikirleri

Özel Okul Açmak: Maliyeti & Şartları 2022

Özel okul açmak, yüksek sermaye gerektiren karlı iş fikirlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle özel okul açma iş fikrine yoğunlaşmadan önce özel okul açma maliyetini göz önünde bulundurmanızı önermekteyiz.

Peki ama özel okul açma maliyeti ne kadar?

Özel okul açma maliyeti 2022 yılında açacağınız özel okulun sınıf kapasitesine, muhite, personel sayınıza, tadilat ihtiyacına göre değişecektir. Yazımızda özel okul açma maliyeti konusuna da değinerek özel okul açmak için ne kadar para gerekli soru ile özel okul açma şartları nelerdir sorusuna da yanıt vermiş olacağız.

Maliyetlerin yanı sıra özel okul açmanın karlı olup olmayacağı, özel okulun açılması için gerekli belgelerin ve şartların neler olduğu konusuna da yazımızda değinmiş olacağız. Bu konudaki yönlendirmelerimizi mutlaka dikkate almanızı öneriyoruz.

Yine özel okul açmak için devlet desteği 2022 yılında var mı, varsa hangi destekler söz konusu, bu konuda da bilgilendirmelerde bulunacağız.

Özel okul açmak iş fikriyle ilgili adeta rehber niteliğindeki bu yazımızı inceleyerek iş fikrinizi daha da olgunlaştırabilirsiniz.

Özel okul açma maliyeti 2022 ne kadar?

Özel okul açmak istiyorsanız, bu iş fikrinin yüksek sermaye gerektirdiğini zaten biliyorsunuzdur.

Peki ama özel okul açmak için ne kadar para gerekli?

Öncelikle açacağınız özel okulun kapasitesi, maliyetinizi etkileyecek en önemli etken olacaktır. Kaç sınıflı bir özel okul açacaksınız? Personel giderleriniz ne olacak? Özel okul için harcayacağınız bina-tadilat masraflarınız ne olacak? Bina, sizin mi yoksa kiralayacak mısınız?

Tüm bu soruların cevabı, maliyetinizi ortaya çıkaracak en önemli hususlar olacaktır.

Genel itibariyle 2021 yılı için en az 4.000.000 TL sermaye ihtiyacınızın olmasını gerektiğini ifade edebiliriz. Kapasiteye göre bu maliyet, 10.000.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Tavsiye Makale: Kreş Açma Devlet Desteği

Özel okul açmak için devlet desteği 2022 var mı?

Maliyet konusuyla ilgili olsun, genel olarak sektörle ilgili olsun, daha önce hazırlanmış bir fizibilite raporunu da sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu fizibilite raporunda ayrıca özel okul açmak için devlet desteği 2021 konusunu da inceleyebilirsiniz. Yatırım teşvik belgesi aldıktan sonra yatırım faaliyetlerinize başlamanızı öneriyoruz. Bu konuda ilinizde bulunan Yatırım Destek Ofisi’nden destek ve bilgi alabilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak özel okul yatırımı ile ilgili fizibilite raporunu A’dan Z’ye incelemenizi öneriyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=IVbDpfQ7xtw

Özel okul açmayla ilgili fizibilite raporu için tıklayınız.

Karlı bir iş fikri: Özel huzur evi açmak

Özel okul açma şartları 2022 nelerdir?

Özel okul açabilmeniz için kanunen bazı şartlara harfiyen uymanız gerekmektedir. Bu şartlara, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği aracılıyla ulaşabilirsiniz. Bu yönetmelikte, özel okul açarken uymanız gereken şartlar belirtilmiştir.

Mevzuata göre tüm gerekli izin, belge, ruhsat vb. hususların yerine getirilmesi gerekiliyor.

Gerekli belgelerin listesini, bu yönetmeliğin 5. maddesi 2. fıkrasında bulabilirsiniz.

Yine özel okul açmak için bina şartları konusu da bu yönetmeliğin 11. maddesinde tüm detaylarıyla anlatılmıştır. 11. maddede geçen hususların yerine getirildiğinden emin olmalısınız. Aksi takdirde, izin ve ruhsat ile ilgili sıkıntı yaşamanız olasıdır.

Kısaca, eğer özel okul açmak istiyorsanız, mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ni A’dan Z’ye çok iyi bir şekilde okumalısınız. Eğer ben özel okul açma konusunda danışmanlık almak istiyorum diyorsanız, bu konuda da bazı masraflardan kaçınmamanız gerekecektir. Danışmanlık almadan özel okul açmak istiyorum diyorsanız, bu yönetmeliği çok ama çok incelemeli ve gerekli resmi kurumlardan destek ve yönlendirme almalısınız.

Karlı bir iş fikri: Kreş açmak ve detayları

Özel okul açarken nelere dikkat edilmelidir?

Özel okul açacak olan yatırımcıların mutlaka dikkat etmesi gereken hususlar söz konusu olacaktır. Bu hususlar, yapacağınız yatırımın başarısını önemli ölçüde etkileyecektir.

  • Öncelikle özel okul açacak bölgenizi doğru bir şekilde belirlemeli ve rakiplerinizi önceden tanımalısınız. Bölgenizin güvenlikli bir muhitte açmanız oldukça yararınıza olacaktır.
  • Bölgenizdeki okul ihtiyacını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Bölgenizde kreş, ilkokul, ortaokul ve lise ihtiyacı mı var, bu konuda araştırma yapmanızı öneriyoruz.
  • Okulunuzda istihdam edeceğiniz öğretmenlerin seçkin ve kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Okulunuzda eğitim kalitesini öne çıkarmak istiyorsanız, eğitimcilerinizin seçkin olmasını dikkate almalısınız.
  • Okul binanızın sağlam, güvenli ve temiz olmasına özen göstermelisiniz.
  • Bölgenizin çok fazla merkeze uzak olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Özel okul kurma işi, zahmetli iştir. Fazlasıyla detay bulunmaktadır. Bu nedenle eğer işin içinden çıkamayacağınızı düşünüyorsanız, mutlaka bu konudaki profesyonel danışmanlık firmalarından hizmet almalısınız.

Özel okul açmak ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize her zaman yazabilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu