İş Fikirleri

Oto Ekspertiz Açmak Mantıklı mı? Maliyeti 2022 Nedir?

Oto ekspertiz açmak, özellikle araç alım satımı piyasasına hizmet veren oldukça kazançlı bir iş fikridir. Gün geçtikçe araç alım satım işlemlerinin artması sonucu, oto ekspertizlere olan ihtiyaç da artmıştır. Siz de oto ekspertiz dükkanı açarak kazançlı bir iş fikrini hayata geçirebilirsiniz.

Makalemizde oto ekspertiz açmak iş fikri ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilir ve cevabını merak ettiğiniz soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Makalemiz,  oto ekspertiz konusunda size güvenli ve emin adımlarla nasıl harekete geçilmesi husunda yol gösterecektir. Oto ekspertiz dükkanınızı açmadan önce iyi plan yapmalısınız. Makalemiz ile doğru bir iş planı hazırlama konusunda yardım alabilirsiniz. Makalemiz, sizi bu yönde teşvik edecektir.

Oto ekspertiz konusunda mutlaka sahada ve piyasada sektörünüzle alakalı doğru kişilerle iletişime geçmelisiniz. Hizmet konusunu iyi analiz etmelisiniz. İş yeri seçimi konusunda doğru strateji geliştirmelisiniz. Personel ekibi oluşturacaksanız, buna kafa yormalısınız. Pazarlama ve reklam gibi konuları es geçmemelisiniz.

Makalemizde oto ekspertiz açmak istiyorum diyenlerin merak ettiği konulara değinmeye çalıştık. Oto ekspertiz açmak için gerekli evraklar, oto ekspertiz kaça mal olur, oto ekspertiz açmak mantıklı mı, oto ekspertiz açmak için gerekli malzemeler, oto ekspertiz açma maliyeti, oto ekspertiz açmak için gerekenler, oto ekspertiz açmak ne kadar vb. konulara dair makalemizde en kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yüksek Kazançlı İş Fikri: Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto ekspertiz açmak mantıklı mı?

Araç piyasası, belki de en fazla yanlış bilginin kullanıldığı piyasaların başında geliyor. İktisatta bu duruma asimetrik bilgi deniliyor. Yani araç sahipleri yalan yanlış bilgileri kullanarak araçlarını satabiliyor. Tam da burada oto ekspertiz işletmeleri devreye giriyor. Araçları A’dan Z’ye raporlayan bu işletmeler, geçmişten günümüze her zaman çalınan kapı olmuştur.

Oto ekspertiz açmak, girişimcilerin merakla araştırdıkları en popüler iş fikirlerinin başında geliyor. Güzel kazançlar elde edilmesi, iş fikrini popüler yapan en büyük etmen. Peki ama oto ekspertiz ne kadar kazanır? 2021 yılı itibariyle bir oto ekspertiz dükkanı, aylık 50.000 TL ve üzeri kazanç elde edebilmektedir. Tabi ki bu kazancı çok altında kalan firmalar da olabilmektedir. Bu kazancı yakalayabilmek için iyi ekipmanlara sahip olmak ve iyi ustaların istihdam edilmesi şart.

Her oto ekspertiz dükkanı başarılı olur mu? 

Elbette hayır. 

Oto ekspertiz alanında da başarılı işletmeler olduğu kadar başarısız ve yeterli kazanç düzeyine ulaşamayan firmalar olabilmektedir. Yeterli kazancı bir türlü elde edemeyen oto ekspertiz firmaları kapanabilmektedir. Bu durumu yaşamamanız adına aşağıda yer vereceğimiz konularda oldukça araştırmacı ve analizci olmanız gerekmektedir. İş modelinizin temelini araştırma ve analizleriniz oluşturmalıdır. Başarının ufak ayrıntılarda gizli olduğunu unutmamak şart.

Oto ekspertiz sektöründe karlılık konusunda hiç bir sorun ve sıkıntı yok. Bu durumu, günümüzde faal olan oto ekspertiz dükkanlarından zaten görüyoruz. Hiç bir girişimci kazanç elde etmediği sektörde durmaz ve ayakta kalmaya çalışmaz. Tüm giderleri çıkardığınızda kar marjının %40 ile %60 arasında değiştiğini belirtelim.

Başarılı bir oto ekspertiz işletmesi için aşağıdaki konulara dikkat etmek gerekiyor.

Yüksek Kazançlı İş Fikri: Sigorta Acentesi Açmak

Oto ekspertizi nereye açmalıyım?

Oto ekspertiz dükkanlarının konumu, kazanç için önemlidir. En uygun konumu seçmek zorundasınız. Aşağıdaki hususları dikkate alarak yer seçimi için alternatif dükkanlar bakmaya başlayabilirsiniz.

  • Hedef kitlenin yoğun olduğu bölge seçimi
  • İşlek ve cadde üzerinde olması
  • Rakiplerin olabildiğince az olması ya da hiç olmaması
  • Bölgenin oto ekspertiz firmasına gerçekten ihtiyaç duyması

Oto ekspertiz işletmeniz için yer seçimi yaparken bu hususları tek tek ele almalısınız. Dükkan seçiminde girişimcilerin yaptığı en büyük hata, kira gideri düşük olsun diye sektörle tamamen alakasız bir bölgede iş yeri seçimi yapmasıdır. Bu durumda, hayal kırıklıkları yaşanmaktadır. Kira giderleri sizi korkutmamalı. İş yapacağınızı düşündüğünüz iş yerini asla kaçırmayın. 

Alternatif iş yerleri belirlemelisiniz. Bu alternatif yerler arasından en uygun olanı tercih etmeye çalışmalısınız.

Düşük Sermayeli İş Fikri: Kokoreç Dükkanı Açmak

Oto ekspertiz açmak için gerekli sermaye ne kadar?

Başarılı işletmelerin temelinde sermaye gücü yatmaktadır. Güçlü sermaye ile işletmelerin ilk yıllarındaki kırılganlığını ortadan kaldırmak mümkündür. Zayıf sermaye yapısı ile açılan işletmeler, işler yolunda gitmediğinde çabuk kırılabilmektedir. Kural şu aslında: Gerekli sermayenin en az %70’inin öz kaynaktan oluşması, geri kalan %30’luk kısmın ise kredi ve borçlardan oluşmasıdır. %100 öz kaynak ile oluşturulan bir sermaye yapısı en güçlü model olacaktır. Öz kaynaktan kasıt ise girişimcinin kendisine ait sermayesidir.

Oto ekspertiz açmak için gerekli sermayenin en az %70’ine sahip olmanız gerekmektedir. Aksi durumda işler beklenildiği gibi gitmediğinde sıkışma riski ile karşı karşıya kalırsınız. Gerekli sermaye yapınız oluşuncaya kadar iş fikrinizi olgunlaştırabilir, bilgi ve deneyiminizi artırmaya odaklanabilirsiniz. Acele ile alınan kararlar, hata yapma ihtimalinizi artıracaktır. 

Oto ekspertiz işinde makine ve ekipmanlar çok önemlidir. Bu makine ve ekipmanların kusursuz ve en iyi modeller olmasına özen göstermelisiniz.
Oto ekspertiz işinde kullanacağınız başlıca makine ve ekipmanlar şunlar olacaktır:

  • Boya cihazı
  • Yanal kayma
  • Fren ve amortisör cihazları
  • Lift
  • Dynomemetre

Bu makineleri, tek tek tüm ayrıntılarıyla araştırıp adım atmalısınız. Acele karar vermemeye çalışın.

Elektronik aksamların da raporlama işini yapacaksanız, makine ve ekipman ağınızı genişletmelisiniz. Ancak elektronik aksamlarda %100 kesin sonuç verilememektedir. Bu nedenle, elektronik aksam raporlamaları sorun olabilmektedir.

Farklı İş Fikri: Lavanta Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Oto ekspertiz işinde bilgi ve deneyimin önemi nedir?

Oto ekspertiz açmak, hiç kuşkusuz yeterli bilgi ve deneyimi gerektirmektedir. İşi, önce girişimci bilmelidir. En azından hizmet sürecinden anlaması beklenir. A’dan Z’ye tüm hizmet sürecini daha öncesinden bilmeli ve yaşamış olmalısınız. Oto ekspertiz ile ilgili gerekli bilgilere sahip olmanız, daha doğru kararlar almanıza neden olacaktır.

Yukarıda oto ekspertiz işinde makine ve cihazların öneminden bahsetmiştik. İkinci en önemli husus da ustadır. Oto ekspertiz işinde her şeyi makine ve cihazlar yapamıyor. İyi ustalara da ihtiyacınız olacaktır. Belki de makinelerden daha önemli diyebiliriz. Boya ve kaporta ustanız çok iyi olmalı. Mekanik ustanız çok iyi olmalı. Bu ustaların iyi olması demek, müşterilerin güvenini kazanmanız anlamına gelir. Ustalar iyiyse en ufak ayrıntıları dahi yakalar. İyi kulağa sahip olurlar ve böylece bölgenin en güvenilir oto ekspertizi olursunuz.

Oto ekspertiz açarken personel ekibinizi doğru bir şekilde oluşturmalısınız. Ülkemizde birçok sektörde nitelikli personel sıkıntısı yaşanmaktadır. Personeller, ani kararlar ile işten ayrılabilmektedir. Deneyimsiz personeller, yetiştikten sonra işten ayrılabilmektedir. Bu gibi durumlara karşı önlemlerinizi almalısınız. Oto ekspertiz açmadan önce mutlaka kafanızdaki ekibi önceden oluşturmalısınız.

Oto ekspertiz firması nasıl pazarlama ve reklam yapmalı?

Oto ekspertiz işletmeleri, broşür ve katalog çalışması yapabilirler. Mutlaka işletmelerini görünür kılmalıdır. Dikkat çekici ve güven verici bir görsel ve dekorasyon olmalıdır. Hangimiz ışıltılı, dikkat çekici bir dükkana bakmaz ki? Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun. İşletmenizi cazip ve ilgi çekici bir şekilde dekore etmelisiniz. İşletmenizin temiz, şık ve ilgi çekici olması, elinizi güçlendirecektir. 

Oto ekspertiz dükkanınızı ilk açtıktan sonra gerekli tanıtıcı tabela, görsel ve tasarımları eksiksiz bir şekilde yaptırmalısınız. Reklam harcamalarından kaçınmamalısınız. Bütçeniz ve sermayeniz oranında en harika görünümü işletmenizi kazandırmalısınız. 

Oto ekspertiz işletmelerinin koca koca tabelaları neden yaptırdığını tahmin ediyorsunuzdur.

Oto ekspertiz açma maliyeti 2022 ne kadar?

Oto ekspertiz açma maliyeti, makine ve ekipmanlar ile dekorasyon harcamalarından oluşmaktadır. Konseptinize göre ortalama maliyetiniz değişkenlik gösterecektir. Günümüzde oto ekspertiz dükkanı açabilmek için en az 300.000 TL sermayeye ihtiyaç duyulacaktır. 

Yapacağınız dekorasyon harcamaları, tadilat, reklam harcamaları vb. giderler gibi maliyet kalemleri söz konusu olacağından minimum tutar olarak bu sermayeyi düşünebilirsiniz. 

Oto ekspertiz dükkanı açmak için gerekli evraklar nelerdir?

Oto ekspertiz dükkanı açabilmek için herhangi bir işletme nasıl açılıyorsa o şartlara tabi olursunuz. Farklı bir prosedür işlemez. İlk olarak, bir muhasebeci ile anlaşmanızı öneriyoruz. Muhasebeciniz sizin adınıza iş yeri adresi belliyse vergi kaydınızı yapacaktır. Ardından esnaf ve sanatkarlar odası ile ilgili oda kaydınızı yapacaktır. Belediyeden çalışma izin ve ruhsatı aldıktan sonra faal olarak işinizin başına geçebilirsiniz.

Oto ekspertiz devlet desteği var mı?

Oto ekspertiz devlet desteği, KOSGEB tarafından verilebilmektedir. İlinizde bulunan KOSGEB İl Müdürlüğü’nü ziyaret ederek oto ekspertiz devlet desteği imkanından yararlanabilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu