Krediler

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur 2020?

Ölüm, hayatın en acı gerçeklerinden birisidir. Ölümün herkesin başına geleceğinden hiç şüphe yoktur, diyebiliriz. Kredi ya da kredi kartı kullandıktan sonra da banka müşterileri, hayatını pek tabi kaybedebilmektedir. Bu duruma sıklıkla rastlamaktayız. Peki ama böyle bir durumda, ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur 2020? Ölen kişinin kredi borcu silinir mi? Kredi çeken kişi vefat ederse ne olur?

Bu yazımızda, tüm bu sorulara en doğru ve net cevabı vermeye çalışacağız. Ayrıca, yazımız içerisinde bulamadığınız herhangi bir husus olması durumunda bize yorum bölümünden sorularınızı her zaman iletebilirsiniz. En kısa süre içerisinde editörlerimiz, sorularınıza yanıt verecektir.

Tavsiye Makale: Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sicili Etkiler mi?

Ölen kişinin kredi kartı borcu olur 2020 yılında?

Kredi kartı kullanıcısı eğer ölürse ve kredi kartı borcu söz konusu ise ölen kişinin hayat sigortasının olup olmadığına bakılacaktır. Bu konuda ölen kişinin hayat sigortasının olup olmaması sorunun cevabını doğrudan etkilemektedir.

Eğer ölen kişi için hayat sigortası yapılmışsa, bu durumda, kredi kartı borcunu sigorta şirketi karşılayacaktır. Hayat sigortası söz konusu değilse, ölen kişinin kredi kartı borcu yasal mirasçılarına geçecektir. Yasal mirasçıları, ölen kişinin mirasını reddetmezlerse, bu durumda vefat eden kişinin borcunu yasal mirasçılar ödemek zorundadır. Eğer miras reddedilirse, yasal mirasçılar vefat eden kişinin borcunu ödemek zorunda kalmazlar. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor ki, miras reddedilirse, yasal mirasçılar ölen kişinin mal varlığı üzerine hiç bir hak iddia edemezler.

Tavsiye Makale: Konut Kredisi Faiz Oranları Düştü!

Ölen kişinin kredi borcu ne olur 2020?

Eğer ölen kişinin kredi borcu varsa burada da hayat sigortasına bakılır. Hayat sigortasını artık birçok banka, zorunlu olarak yaptırmaktadır. Ancak bazı istisnai durumlarda hayat sigortası olmayabiliyor.

Ölen kişinin kredisi için hayat sigortası yapılmışsa bu durumda, sigorta şirketi borcun tamamını bankaya ödemektedir. Hayat sigortası yoksa ölen kişinin kredi borcu, yasal mirasçılarına geçmektedir. Miras reddedilirse ölen kişinin kredi borcunu ödemeyebilirler. Miras kabul edilirse, ölen kişinin bu durumda kredi borcu bankaya yasal mirasçıları tarafından ödenir.

Bu hususta bazı önemli noktaları da vurgulamak istiyorum. Bazı durumlarda, hayat sigortası olsa bile sigorta şirketi ölen kişinin borcunu ödemekten kaçınabilmektedir. Bu gibi durumlara örnek vermek gerekirse, intihar ve şüpheli ölümleri ifade edebiliriz.

Hayat sigortası, tüm borç için yapılmaktadır. Hayat sigortası olan bir kişi vefat ederse tüm kredi borcunu ödemek durumunda kalmaktadır. Örneğin, 120 ay vadeli bir konut kredisinin 20 ayı, ölen kişi tarafından ödense dahi sigorta şirketi 120 aylık borcu ilgili kişilere ödemek durumunda kalabiliyor. Bu konunun da takipçisi olabilirsiniz. Bunun için hayat sigortası sözleşmesini dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyorum.

Tavsiye Makale: Kredi Sicil Affı Çıkacak mı?

Ölen kişinin kredi borcu silinir mi?

Bankalar, bazı durumlarda vefat eden kişinin kredi ya da kredi kartı borcunu silebilmektedir. Bunun için ölen kişinin doğal afet sonucu ölmesi gerekiyor. Sel, deprem veya diğer doğal afet olayları neticesinde bankalar, ölen kişinin kredi veya kredi kartı borcunu silebilmektedir.

Ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur ile ilgili soru ve görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Tavsiye Makale: Emekliye Faizsiz Kredi İmkanı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı