Meslek Fikirleri

Noter Nasıl Olunur 2021? Kimler Noter Olabilir?

Noter nasıl olunur sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Noter mi olmak istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

A’dan Z’ye noter olma şartları 2021 yılında nedir, anlatıyoruz. Aynı zamanda noter ne kadar kazanır 2021, kimler noter olabilir, noter maaşı ne kadar, noterlik başvurusu nasıl yapılır vb. soruların yanıtını da yazımızda bulabilirsiniz.

Noter Nasıl Olunur?

Noterlik ve noter nedir?

Noterlik bir meslektir. Noter ise noterlik mesleğini icra eden kişiye verilen addır. Noter, mevzuatta tanımlanmış iş ve işlemleri yasal olarak kayıt altına alır. Bu sayede kişiler veya tüzel kişiler arasındaki anlaşmazlıkların önüne geçilir. Aynı zamanda kişiler arası çeşitli resmi anlaşmalar da noter huzurunda yapılmaktadır. Satış ve devir işlemleri ile çeşitli sözleşmeler mutlaka noter huzurunda yapılmalıdır.

Kripto Paralarla İlgileniyor musun? Hot Coin Fiyat Tahmini yazımızı inceleyebilirsin.

Noter nasıl olunur 2021?

En çok kazanç elde eden ilk beş meslek arasında yer alan noterlik mesleği, herkesin ilgisini çekmektedir. Aylık kazançları oldukça iyi olan bu mesleği yapabilmek için çeşitli şartlar aranmaktadır. Noter olma şartları sağlanması halinde noterlik başvurusu yapılabilmektedir. Bu kısımda, sizlere noter nasıl olunur sorusunun cevabı vereceğiz.

Noter Olma Şartları Nelerdir?

Noter olma şartları 2021

Noter olmak için öncelikle hukuk fakültesi mezunu olmak gerekmektedir. Ancak hukuk fakültesi mezunları noter olabilmektedir. Eğer üniversite tercihi yapacaksanız ve noter olmak istiyorum diyorsanız, mutlaka tercihiniz hukuk fakültesi olmalıdır. Noter olmak için hangi fakülteden mezun olmak gerekir sorusunun cevabı kesinlikle hukuk fakültesidir.

Hukuk fakültesi mezunu olsanız dahi aşağıdaki şartları taşımıyorsanız, noter olamazsınız. Hem hukuk fakültesi mezunu olmanız hem de aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir.

Kazançlı Yatırım Aracı: Devlet Tahvili Nedir, Nasıl Alınır?

Kimler noter olabilir?

 • Noter olmak için yaş sınırı bulunmaktadır. 23 yaşını doldurmuş olmak ve 50 yaşını geçmemiş olmanız gerekiyor.
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesine göre devlet memurluğuna atanmaya engel bir mahkûmiyetinizin bulunmaması gerekiyor.
 • Kesinleşmiş bir ceza veya disiplin kararı sonucunda hakim, savcı, memur yahut avukat olmak niteliğini kaybetmiş olmamanız gerekiyor.
 • Noterlik mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışları çevresince bilinmiş olmamak gerekiyor.
 • Noterlikle ve noter stajyerliği ile birleşmeyen bir işle uğraşmamak gerekiyor.
 • Mahkeme kararı ile kısıtlanmış olmamak gerekiyor.
 • İflas edilmişse ise itibarı iade edilmiş olmak gerekiyor.
 • Hakkınızda aciz vesikası verilmiş ise bunu kaldırmış bulunmak şart.
 • Noterlik görevini devamlı ve gereği gibi yapmaya engel vücut veya akılca malul olmamak gerekiyor.
 • Staj yapılacak yerde ikametgahınızın bulunması gerekiyor.

Eğer avukatlık unvanı aldıysanız ya da adli veya askeri hakimlik yaptıysanız, staj yapmadan noter olabilirsiniz. Avukat olup noter olmak istiyorsanız en az 5 yıl avukatlık yapmış ve 40 yaşını doldurmuş olma şartı bulunmaktadır.

Harika Bir Meslek Fikri: Kaymakam Nasıl Olunur?

Noter belgesi nasıl alınır?

Noter belgesi başvurusu, Adalet Bakanlığı resmi sitesinden online olarak yapılmaktadır. Noter belgesi başvurusu için bazı belgeler talep edilmektedir. Noter belgesi almak, hemen noter olacağınız anlamına gelmiyor. Noter belgesi alındıktan sonra sıraya girersiniz. Yıllarca beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Noter Kaç Para Kazanır?

Noter başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

 • Diploma (Hukuk Fakültesi diploması olmak zorunda)
 • İmzalı dilekçe
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Avukatlık belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Cep telefonu numarası beyannamesi
 • Sağlık durum belgesi
 • Disiplin suçu işlenmediğini gösterir belge

Noter ne kadar kazanır 2021?

Noter kaç para kazanır sorusunun cevabını merak edenler mutlaka vardır. En çok kazanç elde eden mesleklerden birisi de noterliktir. Bu nedenle, çok fazla noter belgesi başvurusu yapılmaktadır. Ülkemizde aylık 100.000 TL üzeri net kazanç elde eden noter sayısı azımsanmayacak düzeydedir. Hal böyle olunca noter başvuruları inanılmaz bir düzeye çıkmıştır. Çok fazla başvuru sebebiyle yeni mezun adayların noter olma şansı yok denecek kadar azdır. Binlerce noter adayı sırada beklemektedir. Her yıl ise ancak 100-150 noter ataması yapılabilmektedir. Bu nedenle, noter olmak için uzun yıllar beklemek gerekiyor.

Kazançlı İş Fikri: Makale Yazarak Para Kazanma

Nasıl noter olunur? ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu