İş Fikirleri

Mobilya Mağazası Açmak ve Maliyeti 2021 Nedir?

Mobilya mağazası açmak iş fikrine dair tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Sizler için bu sektörde faaliyet gösteren mobilya mağazası sahipleri ile görüştük ve elde ettiğimiz verileri ve tavsiyeleri sizlerle paylaştık.

Yazımızda mobilya mağazası açmak karlı mı, mobilya mağazası açma maliyeti 2021 yılında ne kadar, mağaza açmak için gerekli olan belgeler nelerdir, tüm bu soruların yanıtlarını fazlasıyla bulabileceksiniz.

Mobilya mağazası açmak karlı mı?

Günümüzde mobilya mağazası açarak karlı bir işletme yapısı oluşturmak çok kolay değildir. Bunun temel nedeni ise başlangıç giderlerinden ziyade işletme giderleridir. Her ne kadar mobilya mağazası açmak karlı olsa da yatırımcıların işletme giderlerini göz önünde bulundurması gerekiyor. Eğer mobilya mağazası açmak istiyorum, diyorsanız bu giderleri gözardı edemezsiniz.

Mobilya perakende sektöründe kar marjı %100’lere kadar çıkabilse de artık eskisi gibi günde bir mobilya takımı satarak ayakta kalabilmek kolay değildir. Bu nedenle, hem mobilya mağaza açma maliyeti hem de açtıktan sonraki işletme giderlerini çok iyi analiz etmek gerekiyor. Maliyet planınızı, doğru argümanlar ile yapmalısınız.

Bir sektörü karlı kılan temel husus, maliyetlerdir. Aylık işletme giderlerinizi kontrol edebilir bir seviyede tutarsanız, her sektörde ayakta durabilirsiniz. Hangi sektör olursa olsun, maliyetlerin olabildiğince az, gelirlerin de olabildiğince yüksek olduğu bir model oluşturmak gerekiyor. Mobilya sektöründe bu mümkün mü? En azından imkansız değil.

Kar marjı oldukça yüksek olan mobilya sektöründe giderlerin de yüksek olduğunu bir kez daha ifade etmeliyiz. İlk 1-2 sene boyunca aylık giderlerini kurtaran bir işletme yapınız dahi olsa bu durum, oldukça makul olacaktır.

Mobilya sektörüne özgü gider kalemlerine bir göz atalım.

 • En az 1.000 ile 2.000 metrekarelik bir alana sahip dükkana ihtiyacınız olacaktır. En az 200-300 metrekare olmalı diyenlere çok fazla aldırış etmeyin, çünkü 200-300 metrekarelik alana sığdıracağınız mobilya çeşitleri ne kadar olabilir ki?
 • Bir depoya ihtiyacınız olacaktır.
 • Bir adet nakliye aracına ihtiyacınız olacaktır. (Kiralamayın, mümkünse satın almanızı öneririm.)
 • En az 5 personele ihtiyacınız olacaktır. Bunlar satış, muhasebe ve taşıma personelleri olacaktır.

Bu giderleriniz, temel giderler olacaktır. Bu giderlerin haricinde daha farklı aylık giderler de karşınıza çıkacaktır. (Yemek, benzin, elektrik, su, yakıt vb.)

Yukarıda anlattıklarım neticesinde aylık ortalama giderleriniz 40.000 TL ile 50.000 TL arasında farklılık gösterecektir. Bu maliyetleri, düşürebilme şansınız elbette olabilir ancak çok büyük farklılıklar göstermeyecektir. Aylık kira giderim düşsün deyip de alakasız bir mağaza kiralamanızı asla önermem. Sırf maliyetlerim düşük olsun diye tecrübesiz bir personel ekibi oluşturmamalısınız.

Tüm bu maliyet hesapları, sektörü toz pembe görmemek adına oldukça önemlidir. Kar marjı %100’lere çıkan bu sektörde günü kurtarabilmek için günlük ortalama 2 ya da 3 parça büyük mobilya ürünleri satmalısınız.

2018 ve 2019 yıllarında başlayan ve 2021 yılında da devam eden Türkiye ekonomisinin durgunluğunu da göz önüne almalısınız.

Aynı zamanda dikkat etmeniz gereken şu hususlar da önemli:

 • Yeterli sermaye (Sizi en az 1-2 yıl idare edebilmeli)
 • Mesleki tecrübe
 • Doğru lokasyon
 • Ürün çeşitliliği
 • Mağaza görselliği
 • Yeterli reklam ve tanıtım çalışmaları
 • Profesyonel ekip

Tüm bu unsurların bir araya gelmesi halinde başarılı bir mobilya mağazası açabilmeniz mümkün hale gelebilecektir. Her ne kadar karamsar bir yaklaşım sergilesem de yukarıda unsurları bir araya getirebildiğiniz müddetçe başarı ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır.

Harika bir iş fikri: Düğün salonu açmak karlı mı?

Mobilya dükkanı açma maliyeti 2021 yılında ne kadar?

Mobilya dükkanı açma maliyeti konusunda net konuşmamak gerekiyor. Çünkü ne tür bir mobilya mağazası açacağınızı bilmiyoruz.

Ancak ortalama bir mobilya mağaza açma maliyetinin 500.000 TL ile 1.500.000 TL arasında değişebileceğini ifade edebiliriz. Tam dekorasyonlu, görsel açıdan yeterli, ürün çeşitliliği olan lüks bir mobilya mağazası açabilmeniz için gerekli sermaye tutarı 1.000.000 TL’yi geçecektir. Bu tür bir mobilya mağazasının totem tabelası dahi 100.000 TL’yi bulabilmektedir.

Mobilya mağazası açarken bilinmesi gerekenler nelerdir?

 • Mümkünse mağazanızı şehir merkezinde 2 katlı olacak şekilde açmaya çalışın. İşlek bölgelerin her zaman daha fazla müşteri getireceği, herkes tarafından bilinmektedir.
 • Mağazanızı açmadan önce mutlaka bir reklam ve tanıtım planınız olmalı. Totem tabela, ışıklı led tabela, broşür ve kataloglarınızın eksiksiz olmalı çok önemli.
 • Mağazanızın görselliği yani dekorasyonu çok önemli. Dekorasyona önem vermekten kaçınmayın.
 • Fiyat politikanızı bir stratejiye çevirebilirsiniz. Daha az karla daha çok ürün satmanız sizin için önemli bir avantajdır.
 • Özel siparişlere her zaman önem verin.
 • Teslimat konusu, müşterilerin en fazla şikayet ettiği konulardan birisidir. Teslimat ve kurulum hizmetinizin kusursuz olması, müşteri memnuniyetinizi oldukça artıracaktır.
 • Mevcut stok durumunuz dengeli olmalıdır. Çok riski ürünlerin stoğunu yapmamaya çalışın.
 • Çalışan ekibiniz oldukça profesyonel olmalı. Güler yüzlü hizmet anlayışı geliştirin.
 • Müşterilerinizi olabildiğinizce işletmenizde tutmaya çalışın. Bu durum, satış ihtimalinizi kuvvetlendirecektir. Bol ikramlı bir yönetim tarzınız olsun.

KOSGEB mobilya mağazası desteği var mı?

Evet, mağazanızı açmadan önce mutlaka KOSGEB İl Müdürlüğü ile görüşün. Destek detayları için KOSGEB girişimcilik desteği isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Damacana su kar marjı ne kadar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu