Girişimci Rehberi

Misyon ve Vizyon Ne Demek? Örnekleri Nelerdir?

Girişimcilik dünyasında misyon ve vizyon belirlemek oldukça elzemdir. Çünkü misyon ve vizyon ile işletmeler, şimdiki ve gelecekteki projeksiyonlarını belirlemektedir. İşletmeler, uzun vadeli bir kültür oluşturabilmek adına misyon ve vizyonlarını belirlemekte, şimdiki ve gelecekteki pozisyonlarını işaret etmektedir. Bu kavramlar doğrultusunda uzun vadeli hedefler de bir nevi ortaya konulur. Peki ama misyon ve vizyon ne demek? Misyon ve vizyon arasındaki fark nedir? Etkili bir misyon ve vizyon nasıl oluşturulur? Misyon ve vizyon örnekleri nelerdir? İşte tüm bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle misyon ve vizyon ne demek, bu sorunun yanıtını vermekle başlayalım.

Misyon ve vizyon ne demek?

Misyon, İngilizce kökenli bir kelimedir. İngilizce’de ”Mission” olarak geçer ve görev anlamına gelir. Misyon, bir işletmenin varoluş sebebidir ve şuan ve şimdi ile alakalıdır. Geleceğe dair bir projeksiyon vermez. Misyon belirlenirken mevcut durum dikkate alınır. Misyonda geleceğe dair bir hedef yer almaz.

Vizyon ise gelecekle ilgilidir. Gelecekte ulaşılmak istenen en üst noktayı gösterir ve işaret eder. Misyon doğrultusunda vizyon, bir işletmenin gelecekte varmak istediği noktayı gösterir. Vizyon belirlenirken öngörüde bulunulur. Geleceğin sembolü olarak karşımıza çıkar.

Peki ama misyon ve vizyon arasındaki fark nedir?

Vizyon ve misyon arasındaki en belirgin fark şudur: Vizyon, gelecekteki en uç noktayı ve hedefi gösterirken, misyon ise mevcut durumda ve şuanda vizyona ne şekilde ve nasıl ulaşılacağını işaret eder. Bu belirgin farkı misyon ve vizyon örneklerinde daha net görmüş olacaksınız.

Şirketler, kurum kültürü oluştururken mutlaka vizyon ve misyonlarını belirlemek zorundadır. Şirket bünyesinde çalışanlar ise misyon ve vizyon doğrultusunda hareket etmek zorundadır. Edinmiş oldukları misyon ile kurum vizyonuna hizmet ederler. Bu doğrultuda, uzun vadede belirlenen misyon ve vizyon ile bu doğrultuda hizmet edilerek bir kurum kültürü ve alışkanlığı oluşturulur.

Misyon ve vizyon örnekleri nelerdir?

Kurum ve işletmelerin misyon ve vizyon örneklerine ilgili kurumların internet sayfalarını da ziyaret ederek inceleyebilirsiniz. Biz burada öne çıkan bazı kurum ve işletmelerin misyon ve vizyonlarını sizlerle paylaşacağız.

Misyon ve vizyon, sabit kavramlar değildir. Zamanla kurum ve işletmeler, misyon ve vizyonlarını değişen koşullara adapte edebilir ve güncelleyebilirler. Bu nedenle, sabit ve asla değiştirilemez kavramlar değilerdir.

Akbank’ın vizyon ve misyonu

Vizyon: Türkiye’yi geleceğe taşıyan öncü banka olmak.

Misyon: Yenilikçi finansal çözümlerimiz ve güvenilirliğimiz ile tüm paydaşlarımız için kalıcı ve yüksek değer yaratmak.

Açıklama: Dikkat ederseniz, Akbank’ın vizyonu geleceğe dönüktür ve ortada bir hedef vardır. Misyonuna baktığımızda ise mevcut durumda hangi görev ile hareket edilmesi gerektiği ve vizyona nasıl ulaşılacağı belirtilmiş. Akbank, tüm paydaşları için kalıcı ve yüksek değer yaratmak istemekte ve bununla öncü bir banka olma hedefinde.

Türk Kızılay’ın vizyon ve misyonu

Vizyon: Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olmak

Misyon: Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak.

Açıklama: Misyona dikkat ederseniz, hep şimdiyi işaret vardır. Yardım sağlamak, kan temini gerçekleştirmek vb. faaliyetler hep mevcut durumda yapması gereken görevlerdir. Vizyonda ise bir hedef söz konusudur.

T.C. Merkez Bankası’nın vizyon ve misyonu

Vizyon: Bağımsızlık, güvenilirlik, etkili organizasyon, yetkin insan kaynağı, yenilikçi yaklaşım, etkin iletişim ve üstün teknolojik altyapı anlayışıyla dünyanın önde gelen merkez bankaları arasında yer almaktır.

Misyon: Fiyat istikrarını sağlayarak ve finansal istikrarı destekleyerek toplumsal refaha katkıda bulunmaktır.

Atasay’ın vizyon ve misyonu

Vizyon: 2023 yılında Dünya takı sektörüne yön veren ilk 10 şirket arasında yer alacağız.

Misyon:

  • Tarihi mirasımızdan esinlenerek, kurumsal geleneklerimizi koruyarak tasarım ve üretim gücümüzü kullanarak sektörde ilklerin markası olmaya devam ediyoruz.
  • Uygun fiyat ve yenilikçi anlayışımızla müşterilerimizin kendilerini mutlu ve özel hissetmelerini sağlamayı esas alıyoruz.
  • Dünya’nın her yerinde, her kültür ve yaşa özel bir Atasay ürünü sunmak için çalışıyoruz.
  • Paylaşmayı esas alıyor, kazanıyor ve kazandırıyoruz.

Açıklama: Dikkat ederseniz, Atasay, misyonu hep ne yaptıklarıyla ilişkilendirmiş. Şimdiki zamanı esas almış. Vizyonda ise gelecek ve bir hedef var.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Merak ettiğiniz kurumların veya şirketlerin vizyon ve misyonlarına internet sayfalarından her zaman ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları ise aşağıda yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı