İş Fikirleri

Midye Dükkanı Açmak

Hızlı ve ayaküstü tüketilen midye, ülkemizde oldukça popüler ve talep gören bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Hal böyle olunca girişimciler de midye dükkanı açmayı araştırmaktadır. Mevcut duruma göre dilerseniz seyyar olarak dilerseniz dükkan açarak girişimde bulunabilirsiniz. En karlı iş fikirlerinden birisi olan midye dükkanı açmak ile ilgili bu yazımızda birçok püf noktaya ve detaya değinmiş olacağız. Yazımızı inceleyerek midye dükkanı açmak iş fikri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kazançlı & Düşük Sermayeli İş Fikri: Balıkçı Dükkanı Açmak

Midye dükkanı açmak karlı mı?

Kar marjına baktığımızda, midyeci açmanın oldukça mantıklı ve karlı bir iş fikri olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Midye kar marjının %300 ile %400 arasında değiştiğini ifade etmek yanlış olmayacaktır. Burada kazancınızı belirleyen husus, ne kadar sayıda midye satışı yapacak olmanızdır. Yüksek miktarlarda midye satışı yapmanız durumunda çok karlı bir iş fikrini hayata geçirmiş olacaksınız.

  • Bir kg toptan midye yaklaşık 15 TL’dir. Bir kg midyede ise yaklaşık 45 adet midye vardır. 1 adet midyenin maliyeti, ortalama 0,30 TL’dir.
  • Günümüzde 1 adet midye perakende fiyatı, midyenin boyutuna göre değişebilmekte olup 1 TL ile 1,5 TL arasında değişmektedir.

İşlek ve hedef kitleye uygun bir bölgede midye standı veya dükkanı açmanız durumunda oldukça kazançlı bir girişimde bulunmuş olursunuz. Günlük ortalama 1.000 adet midye satışı yapmanız durumunda brüt karınız aylık 30.000 TL civarında olacaktır.

Midyeci Ahmet’in günlük midye satışı 60.000 adettir.

Stant mı, dükkan mı açmalı?

Her ikisinin de avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Midyeci Ahmet röportajında doğrudan doğru bir yere midye dükkanı açılmasını önermektedir. Ancak bunun için mutlaka belirli bir sermayeye gerek olduğunu ifade etmektedir.

Stant açılmasının avantajı, neredeyse sıfır sermaye ile işe başlanabilecek olması ve giderlerinizin hiç olmamasıdır. Bölgenin en işlek yerine en ufak bir gider yapmadan standınızı açabilirsiniz. Dezavantajı ise sürekli resmi mercilerle yüzleşmeniz ve sizi sürekli rahatsız etmeleridir. Uzun vadede sıkıntılı bir süreç her zaman sizi bekler.

Dükkan açmanın avantajı ise resmi merciler, sizi asla rahatsız edemez. Yeriniz ve konumunuz belli olup kemik müşteri oluşturabilirsiniz. Dezavantajı ise belirli bir sermaye gerektirmesidir. Eğer yeterli sermayeye sahipseniz, marka midyecilerden birisinin bayiliğini alarak da faaliyet gösterebilirsiniz. Bunun için yüklü sermaye ihtiyacınız olacaktır.

Buraya Midyeci Ahmet’in bayilik şartlarını içeren sayfasını bırakıyorum: https://www.midyeciahmet.com/index.php/franchise/

Tavsiye Karlı İş Fikri: Tantuni Dükkanı Açmak Karlı mı?

Midye dükkanı açma maliyeti 2021 ne kadardır?

Midye stantı açacaksanız, sermayeye ihtiyacınız olmayacaktır. 1.000 TL ile bu işe başlamak mümkün olacaktır.

Midye dükkanı açacaksanız, en az 100.000 TL sermaye ihtiyacınız olacaktır. Dekorasyon, ekipman vb. giderleriniz için bu sermaye gereklidir.

Kazançlı, Düşük Sermayeli İş Fikri: Tekel Bayi Açmak

Midyeci olmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir?

  • Midye, lezzet işidir. Mutlaka en kaliteli ve en taze midyeleri satmak zorunda olduğunuzu hissedin. Başarı için, kemik müşteriler için, sirkülasyonunuz için bu şarttır.
  • Lezzetli ve taze midye için midye tedariğinizi çok doğru bir şekilde yapmalısınız. Doğru çiftliklerle çalışmalısınız. Gerekirse kar marjınız düşük olsun ama sirkülasyonunuz lezzet nedeniyle çok yüksek olacaktır.
  • Stant açacaksanız, doğru konumlarda satışınızı gerçekleştirin. Resmi mercilerle sürekli yüz yüze geleceksiniz.
  • Dükkan açmanız durumunda hedef kitlenize uygun bir dükkan lokasyonu tercih etmelisiniz. Alkol ve gece hayatının yoğun olduğu bir bölge doğru olacaktır.

Kazançlı İş Fikri: Köpek Çiftliği Kurmak

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu