İş Fikirleri

Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsi Nedir, Ne Değildir?

Mavi yumurtlayan tavuk cinsi nedir? Bu cins, ülkemizde neden bu kadar popüler oldu? Mavi yumurtlayan tavuk fiyatları ve mavi yumurta fiyatları 2019 yılında ne kadar? Mavi yumurtlayan tavuk çiftliği kurmak mantıklı mı? Mavi yumurta tavuğu özellikleri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız, sizin için hazırlamış olduğumuz bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Son yıllarda hem mavi yumurtlayan tavuk cinsi hem de mavi yumurta oldukça merak edilen ve araştırılan konular arasına girmeyi başardı. Konu popüler olunca ve haberler arka arkaya gelince vatandaşlarımız da mavi yumurta hakkında merak ettiklerini internet ortamında araştırmaya başladı. Biz de sizler için konuyu etraflıca araştırmaya karar verdik ve dopdolu bir içerik hazırladık.

Şimdi dilerseniz, araştırma bulgularımızı sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Mavi yumurtlayan tavuk cinsi nedir?

Mavi yumurtlayan tavuk cinsi, Amerikan kökenli Ameraucana ve Araucana cinsi tavuklardır. Her iki tavuk ırkı da mavi yumurta tavuğudur. Araucana cinsinde kuyruk bulunurken Ameraucana cinsinde kuyruk bulunmamaktadır. Bu iki cinsi, diğer tavuk cinslerinden ayıran en önemli unsur ise bu tavukların açık mavi renkte yumurta yumurtlamalarıdır.

Mavi yumurta tavuğu olarak bilinen bu cinsin özelliklerine değinelim.

 • Ortalama ağırlıkları 2,5 kg civarındadır.
 • Orta hızda büyümektedirler.
 • Bazen gurk olabilmektedir. Mavi yumurtlayan tavukların bazen gurk olabileceklerini ifade etmek gerekiyor.
 • Tüy renkleri; siyah, mavi, kahverengi, kırmızı ve beyaz renklidir.
 • Yılda ortalama 170 ile 200 arasında yumurta verimi bulunmaktadır.
 • Ömürleri 8-10 yıl arasında olabilmektedir.
 • En verimli oldukları dönem ilk 18 ay olmaktadır.

Genel itibariyle özellikler dikkate alındığında mavi yumurtlayan tavuk cinsini diğer cinslerden ayıran çok farklı bir özelliği bulunmamaktadır. Tek farkın yumurta rengi olduğunu söylememiz gerekiyor.

Mavi yumurta nedir? Faydaları nelerdir?

Mavi yumurta, rengi ve görünümü itibariyle diğer yumurtalardan farklıdır. Görünüm itibariyle oldukça farklı ve ilgici çekici bir yumurta türüdür. Ülkemizde de zaman içerisinde oldukça yaygınlaşan ve ilgiyle takip edilen mavi yumurtanın faydalarından da bahsetmemiz gerekiyor.

Mavi yumurtanın faydaları hususunda uzmanlar ikiye ayrılmış durumdadır. Bazı uzmanlar, mavi yumurtanın faydaları konusunda diğer yumurtalardan bir farkının olmadığı görüşündedir. Bazı uzmanlar ise mavi yumurtanın besin değerleri açısından diğer yumurtalara göre oldukça zengin olduğunu ifade etmektedir. Mavi yumurtanın besin değerleri, en az diğer yumurtaların besin değerleri kadardır. Eksiği yok fazlası dersek yanlış bir ifade kullanmamış oluruz.

 • En yüksek besin değerlerine sahip yumurta grubu içerisinde yer alır.
 • Enerji ve protein değerleri, diğer yumurtalara göre biraz daha yüksektir.
 • A, E, D ve B vitaminlerine sahiptir.
 • Yağ ve kolestrol oranı daha düşüktür.
 • Kalsiyum ve demir açısında zengin bir içeriğe sahiptir.
 • Yumurta sarısı, diğer yumurtalara göre daha büyüktür.
 • Göz ve kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.

Mavi yumurtanın faydaları konusunu abartmamak gerekiyor. Ancak bu ve benzeri faydaları, pazarlama için kullanabilmek mümkündür. Rengi ve görünümü itibariyle diğer yumurtalardan farklı olan mavi yumurtanın çocuklar için yumurta tüketimini artırabileceğini de eklememiz gerekiyor.

Mutlaka OKUMALISIN: Romanov koyun yetiştiriciliği karlı mı?

Mavi yumurtlayan tavuk fiyatları 2019 yılında nedir?

Mavi yumurtlayan tavuk fiyatları 2019 yılında 150 TL ile 1.500 TL arasında değişebilmektedir. Bu tavuk fiyatlarının bu denli yüksek olmasının nedeni ise tedariğinin az, talebin ise yüksek olmasıdır.

Mavi yumurta fiyatları nedir?

Mavi yumurta fiyatları ise 2019 yılında 5 TL ile 10 TL arasında değişmektedir. Normal yumurta fiyatları 50 kuruş iken mavi yumurta fiyatlarının bu denli yüksek olmasında bu yumurtaya olan talep neden olmaktadır.

Mavi yumurtlayan tavuk çiftliği karlı mıdır?

Mavi yumurta tavuğu çiftliği açmayı düşünüyorsanız, pazarı çok ama çok iyi araştırmalısınız. Gerek mavi yumurtlayan tavuk gerekse mavi yumurta için talep söz konusu olacaktır. Ancak siz yine de piyasada nasıl bir durum var, işin geleceği hangi durumda bu gibi konuları detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Kulaktan dolma bilgilerle sektöre girerseniz, büyük zararlar edebilirsiniz.

Mutlaka OKUMALISIN! Tavuk çiftliği kurma maliyeti ne kadar?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı