Para Kazanma Yolları

Makale Yazarak Para Kazanma 2022 Rehberi

Eğer yazı ya da makale yazmaktan hoşlanıyorsanız makale yazarak para kazanma yolunda şanslısınız, diyebilirim. Günümüzde içerik, oldukça değerli bir pozisyona yükseldi. Kaliteli içerikler, bilgilendirici makaleler birçok platform tarafından talep görmektedir. Eğer herhangi bir konu hakkında araştırmayı yapmayı seviyor ve yapmış olduğunuz araştırmaları derli toplu bir şekilde makale ile ifade etmekten hoşlanıyorsanız, siz de makale yazarak para kazanma konusunda güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Yazımızda makale yazarak para kazanma konusunda yapmanız ve dikkat etmeniz gereken hususları sizlere anlatmaya çalışacağız. Bu konudaki yönlendirmelerimizi en doğru şekilde sizlerle paylaşacağız. Makale yazarak para kazanmak istiyorum diyorsanız, bu rehberimizi baştan sona incelemenizi ve tavsiyelerimizi dikkate almanızı vurgulamak istiyorum.

Mutlaka OKUMALISIN! Anket doldurarak para kazanma

Makale yazarak para kazanma karlı mı?

Makale yazarak para kazanmak istiyorum deyip ne kadar para kazanabileceğinizi eminim merak ediyorsunuzdur.

İlk olarak bu konuda ne kadar para kazanabileceğinizi belirleyecek iki farklı kriter söz konusu olacaktır:

 1. Aylık üretebileceğiniz makale sayısı ve kelime adedi
 2. Makalenizin kalitesi
 3. İlk iki kritere göre belirleyeceğiniz makale başına ücret

Günlük ve aylık bazda üretebileceğiniz sınırsız sayıda makale söz konusu olmayacaktır. Yazacağınız makalenin ne kadar sürede üretileceği de yapacağınız araştırmalara, konuya, sizden talep edilen uzunluğa vb. kriterlere göre de değişecektir.

Makaleleriniz için belirleyeceğiniz ücret de ne kadar para kazanabileceğinizi doğrudan etkileyecek bir kriter olacaktır. Piyasa şartlarına göre ücretinizi belirlemek zorunda kalacak olsanız da az sayıda müşteri ve yüksek kaliteli makale ilkesiyle güzel kazançlar elde edebilmeniz de mümkündür. Şunu ifade etmek doğru olacaktır: Makale kaliteniz ne kadar yüksek olursa makale başına belirleyeceğiniz ücret de o derece yüksek olacaktır. Bir diğer kriter de makalenin kelime bazlı uzunluğudur. Hem kaliteli ve hem de uzun yazılar için yüksek ücretler talep edebilmeniz mümkün olacaktır.

Bu konuda ortalama değerleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bu verilerin ortalama değerler olduğunu, standart ve kesin değerler olmadığını ifade etmek gerekiyor.

 • 2022 yılı itibariyle çok kaliteli, tam özgün ve konusu uzmanlık gerektiren makalelerde 100 kelime için 10 TL ücret talep edilebilmektedir.
 • 2022 yılı itibariyle kaliteli ve tam özgün makalelerde 100 kelime için 5-7 TL ücret talep edilebilmektedir.
 • 2022 yılı itibariyle standart özgün makalelerde 100 kelime için 3 TL ücret talep edilebilmektedir.

Müsaitlik durumunuza ve makale konusundaki uzmanlığınıza göre değişmekle birlikte bir kişi, günlük 2.000 ile 5.000 kelime arasında makale üretebilmektedir.

Buna göre düzenli olarak çok yüksek kalitede, özgün günlük 2.000 kelimelik makale ya da makaleler üretebilmeniz durumunda aylık 3.000 TL gelir elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

Mutlaka OKUMALISIN! Yatırımsız para kazandıran oyunlar

Makale yazarak para kazanma işi nasıl yapılır?

Yazacağınız makalelerin satışını iki farklı şekilde yapabilirsiniz.

 • Uzmanlık alanınız varsa bu alanda en çok aratılan konular için önceden makalelerinizi hazırlayabilir, online satış platformlarında satışa çıkarabilirsiniz.
 • Özel sipariş ile makalele konularını alır ve bu konulara göre belirtilen süre içerisinde siparişlerinizi hazırlayarak teslim edebilirsiniz.

Hazırlayacağınız makaleleri, R10 ve çeşitli makale satış sitelerinde kolaylıkla satışa çıkarabilirsiniz. Bu makale satış sitelerini sizlere doğrudan ifade etmek istemiyorum. Bu siteleri sizin araştırmanızı ve son kararı sizin vermenizi istiyorum.

R10 üyeliğiniz yoksa mutlaka R10’a üye olmanızı öneriyorum. R10, Gerek özel siparişlerinizi gerekse hazır makalelerinizi rahatlıkla satabileceğiniz bir webmaster forumudur. R10’a üye olabilmeniz için adınıza kayıtlı bir siteniz ya da davetiye kodunuzun olması gerekmektedir.

R10’da makale satışı yapan kişilerin ilanlarını BURADAN inceleyebilirsiniz. Burada yer alan ilanlar gibi siz de ilan verebilir, siparişlerinizi almaya başlayabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak konusunda kendinizi tanıtmanın en etkili yolu, referans makaleleriniz olacaktır. Müşterileriniz sizden daha önce yazmış olduğunuz makale örneklerini isteyecektir. Buna hazırlık yapmalı ve müşterilerinize sunacağınız eşsiz, kaliteli makaleleriniz üzerinde çalışmaya başlamalısınız.

Makale yazarak para kazanma konusunda tavsiyeler 2022 nelerdir?

 • Bu işi ek iş olarak da yapabilir, sadece bu işe de odaklanarak geçiminizi sağlayabilirsiniz.
 • Bu işe %100 odaklanmak istiyorsanız, kendinizi ve çalışmalarınızı anlatan bir internet sayfası kurabilirsiniz. Bu sayede müşterilerinize internet sayfanızı incelemelerini tavsiye edebilir, kendinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde tanıtabilirsiniz.
 • Makale siparişi alabileceğiniz ya da hazır makalelerinizi satabileceğiniz birçok internet sayfası bulunmaktadır. Bu sayfaları sizlere önermiyorum. Bu platformlar, sizin üzerinizden hem komisyon alırlar hem de ücretinizi alma konusunda çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Müşterilerinizi özellikle R10’da bulmaya çalışın.
 • Müşterileriniz az olsun, öz olsun. Herkes için çalışmayın. Seçici davranın.
 • Her konuda yazmamaya özen gösterin. Kendinize bir uzmanlık alanı belirleyin ve bu uzmanlık alanına yoğunlaşın.
 • Makalelerinizi hazırlarken maksimum özeni gösterin. Kopya ya da yeniden yazılan içerikten uzak durun. Makalenizi geniş araştırmalar sonucunda özenle hazırlayın.
 • Çok fazla makale üreteceğim diye acele ile makale hazırlamayın.
 • Noktalama işaretlerine, dil bilgisi kurallarına kusursuz bir şekilde uymaya çalışın.
 • Makale yazmaktan hoşlanmıyorsanız, bu işi yapmayın.
Mutlaka OKUMALISIN! Evde ek iş yapmak istiyorum diyenlere öneriler

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu