Devlet Destekleri

Lise Stajyer Maaşı 2020 Ne Zaman Yatar?

Lise stajyer maaşı, özellikle staj yapan veya stajyer adayı olan lise öğrencilerinin merakla araştırdığı konuların başında gelmektedir. 2020 yılında asgari ücretin 2.324 TL olmasıyla birlikte lise stajyer maaşı 2020 da yükselmiştir. Aynı zamanda hali hazırda lise stajyer maaşı alan öğrenciler, maaşların ne zaman yatacağını da merak etmektedir.

Bu yazımızda, lise stajyer maaşı ne kadar, ne zaman yatar vb. soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz. Şimdi dilerseniz, konumuzun detaylarına geçelim.

Lise stajyer maaşı 2020 yılında ne kadar oldu?

Lise stajyer maaşı tutarı, net asgari ücrete bağlıdır. Buna göre; lise stajyer maaşı, net asgari ücretin en az %30’u kadar olmalıdır.

2020 yılında AGİ (asgari geçim indirimi) dahil asgari ücret tutarı 2.324 TL olmuştur. 220,68 TL olan asgari geçim indirimini 2.324 TL’den düşmemiz gerekiyor. Buna göre lise stajyer maaşının en az 631,206 TL olması gerektiğini ifade edebiliriz.

Lise stajyer maaşları 2020 ne zaman yatıyor?

Lise stajyer maaşı ne zaman yatıyor sorusunun cevabını merak eden birçok öğrenci arkadaşımızın olduğunu biliyorum. Bu nedenle, bu soruya da açıklık getirmek istedim.

İlk olarak, maaşın ne zaman yatacağını belirleyen en önemli kriter, lise öğrencisinin nerede staj yaptığıdır. Stajyer maaşının ne zaman yatacağı konusunu, kamu ve özel sektör şeklinde ikiye ayırmak gerekiyor.

  • Eğer lise öğrencisi, stajını kamu sektöründe yapıyorsa maaşı, her ayın 15’i ile 20’si arasında yatacaktır.
  • Eğer lise öğrencisi, stajını özel sektörde yapıyorsa maaşı, her ayın 10’una kadar yatmak zorundadır. Zorundadır diyorum çünkü işletmenin devlet desteği alabilmesi için bu tarih önemlidir.

Son olarak bir konuya daha açıklık getirmek istiyorum. Staj döneminde çalışılan dönemlerin emeklilik için herhangi bir önemi yoktur. Staj döneminde SGK prim günleri, emeklilik için geçerli değildir.

Mutlaka Okumalısın! 50.000 TL KOSGEB nitelikli eleman desteği

Stajyer öğrenci maaşı 2020 devlet desteği ne kadar?

Bu bölüm, özellikle işletmeleri ilgilendiriyor. Çünkü işletmeler, lise öğrencileri için verdikleri maaşın bir kısmını devletten geri alabilmektedir. Ancak şunu vurgulamakta fayda var: Lise stajyer maaşlarını işletmeler ödemektedir.

Eğer işletmede 20’den fazla SGK’lı çalışan varsa işletmeler, lise stajyer maaşlarının 1/3’ünü devletten geri alabilmektedir.

Eğer işletmede 20’den az SGK’lı çalışan varsa bu durumda işletmeler, lise stajyer maaşlarının 2/3’ünü devletten geri alabilmektedir.

Mevzuata göre, işletmeler devlet desteği alabilmeleri için her ayın 10’una kadar maaşları banka üzerinden ödemek zorundadır. Her ayın 25’ine kadar da maaşların ödendiğini gösteren dekontları, öğrencinin okula göndermelidir.

Tavsiye makale: 18 yaş altı banka ve kredi kartı veren bankalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı