İş Fikirleri

Kuru Temizleme Dükkanı Açmak: Maliyeti 2021

Kuru temizleme dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, bu makalemizi inceleyerek üç aşağı beş yukarı kuru temizleme dükkanı açmak ile ilgili genel bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Yazımızda kuru temizleme dükkanı açma maliyeti nedir? Karlı bir iş fikri mi? Kuru temizleme aylık kazanç nedir? Kuru temizleme işi nasıl öğrenilir? Kuru temizleme için gerekli makineler nelerdir? Tüm bu soruların en güncel ve doğru cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Kuru temizleme nedir?

Kuru temizleme, kumaş dokularını yıpratmadan temizleme işlemidir. Bu sayede, temizlenen ürünler uzun vadede kullanılır ve zarar görmez. Kuru temizleme, yanıcı olmayan solventler ile yapılmaktadır. İlgili ürünler, kimyasal maddeler ile temizlenir.

Kuru temizleme işlemi; lekelere müdahale etme, yıkama, kurutma ve ütüleme işlemlerinden oluşmaktadır.

Kuru temizleme dükkanı açmak mantıklı mı?

Kuru temizleme işi, günümüz dünyasında en karlı iş fikirlerinin başında geliyor. Ancak doğru bir şekilde kuru temizleme işini kurgulamanız şart. Özellikle işletme konumunu belirlerken çok dikkatli ve özenli karar almanız gerekiyor. Çalışan ailelerin yer aldığı ve işlek olan sokak ve caddeleri göz önünde bulundurmalısınız.

Kuru temizleme sektörü, bir nevi hizmet sektörüdür. Bu nedenle, müşteri memnuniyetine önem vermek zorundasınız. Ayrıca kuru temizleme işini de çok iyi bilmeniz gerekiyor. Temizleme işi, bilgi gerektirmektedir. Birçok kimyasal temizleyici ürünle işiniz olacaktır. Kuru temizleme işinde deneyim sahibi değilseniz, müşteri memnuniyeti konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Kuru temizleme işi nasıl öğrenilir? diyorsanız, mutlaka bu işi yerinde öğrenmelisiniz, diyebilirim. Kuru temizleme işi yapan firmaların birinde çalışarak deneyim sahibi olduktan sonra işletmenizi açmayı düşünebilirsiniz.

Kuru temizleme işinde kar marjı %100’lere kadar çıkabilmektedir. Sektörün kar oranı oldukça iyidir. Bu nedenle, işletmenizi kurduktan ve müşteri kitlenizi oluşturduktan sonra güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Kuru temizleme aylık kazancı, işletmenizin yaşına, hizmetinizin kalitesine ve işletmenizin konumuna göre değişebilmektedir. İşletmenizin ilk yıllarında aylık kazancınız düşük olabilir. Bu durum, müşteri portföyünüzün tam olarak oturmadığı içindir. Zaman ilerledikçe hizmet kalitenize göre müşteri portföyünüz genişleyecek ve aylık kazancınız da artış gösterecektir. Kuru temizleme işi yapanların aylık kazançları 15.000 TL ile 60.000 TL arasında farklılık göstermektedir. Aylık kazancınızın ne olacağını kesin olarak ifade etmek pek mümkün değildir. Birçok değişken ve faktör aylık kazancınızı olumlu ya da olumsuz etkileyecektir. Sizin odaklanmanız gereken hususlar şunlar olmalıdır:

  • Hizmetinizin kalitesi
  • İşletmenizin konumu, işlekliği
  • Müşteri portföyü

Bu üç unsur, sizi orta ve uzun vadede başarıya götürecek olan kriterler olacaktır.

Tavsiye İş Fikri: Halı Yıkama Dükkanı Açmak

Kuru temizleme dükkanı açma maliyeti 2021 ne kadar?

Kuru temizleme dükkanı açma maliyeti, işletmenizin kapasitesi ve konseptine göre değişecektir. Kuru temizleme işi yapacaksanız ve işletmenizi ufak bir dükkan olarak açmayı düşünüyorsanız, en az 150.000 TL sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Orta çaplı ve kapasiteli bir kuru temizleme dükkanı için ihtiyacınız olacak sermaye tutarı ise en az 400.000 TL’dir. Burada önemli olan hususun tercih edeceğiniz kuru temizleme makinelerinin özellikleri ve kapasitesi olacaktır. Birbirinden farklı kapasite ve markalarda kuru temizleme makinelerinin olduğunu ifade etmemiz gerekiyor.

Kuru temizleme dükkanı açmak için gerekli makineler nelerdir?

  • Tam otomatik kuru temizleme makinesi: Fiyat diye sormayın. Marka, model, kapasite vb. unsurlara göre fiyatlar değişiyor. Kaliteli modelleri almanızı öneririm.
  • Ütü ve masası: İşinize uygun A kalite ürünleri tercih etmenizi öneririm.
  • Leke masası ve leke çıkarma makinesi
  • Elbise askı ve aparatları

Kuru temizleme işinizi yaparken temel ihtiyaç duyacağınız makine ve donanımlar yukarıda sıraladıklarımız olacaktır.

Giderleriniz bunlarla sınırlı kalmayacaktır. İşletme kuruluş giderleri, dekorasyon, araç ve diğer beklenmeyen giderleriniz de söz konusu olacaktır. Bu işi yapacaksınız servis aracınız da olmalıdır. Bazı durumlarda evden alıp eve teslim yapmanız gerekecektir. Bu durum, hizmet kalitenizi de bir tık artıracaktır. Bu nedenle, Doblo tarzı bir aracınız mutlaka olmalıdır.

Farklı Bir İş Fikri: Akaryakıt İstasyonu Ne Kadar Kazandırır?

Kuru temizleme dükkanı dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Aşağıda örnek kuru temizleme dükkan dekorasyonuna dair görselleri sizinle paylaşıyoruz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu