Krediler

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri ve Teknikleri 2020

Bu yazımızda kredi notu yükseltme yöntemleri ve tekniklerini size detaylı bir şekilde anlatıyoruz. Yazımızı inceleyerek kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu yükseltme hilesi var mı, kredi notu yükseltme nasıl olur, tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre insanlar için kredi notunu söylemenin kilolarını söylemekten daha gücendirici olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun sebebi ise özellikle son 20 yıldır hiç olmadığımız kadar bankalara bağlı olmamızdır. Tatilden evliliğe, konuttan araç almaya kadar tüm ihtiyaçlarımızı çoğu kez bankalardan aldığımız krediler ile gidermek durumundayız.

İşte bu yazımızda kredi çekerken bankaların ilk olarak baktıkları kredi notunu hızlı ve etkili şekilde nasıl artırabileceğimizi inceleyeceğiz. Eğer belirteceğimiz adımları takip ederseniz 30 ile 60 günde kredi notunuzda iyileşme olabilecektir.

1.Kredi notunuzun doğru olduğundan emin olun ve limitlerinizi kontrol edin.

Findeks Kredi notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarına yönelik olarak hazırlanmış risk raporunun özeti niteliğindedir. Detaylı rapor bilgilerine bakılarak kişinin ödeme yapma alışkanlığı ile ilgili bilgi edinilir, kişinin taahhüt etmiş olduğu ödemeyi yapıp yapmayacağı konusunda fikir vermektedir.

Kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, Ücretli ve Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme isimli yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Findeks Kredi Notu, 1 ile 1900 değerleri arasında değişmektedir. 1 en riskli puan iken, 1900 en az riskli puandır.

Kredi NotuDeğerlendirme
0 – 799Çok Riskli
800 – 1299Orta Riskli
1300 – 1499Düşük Riskli
1500 – 1699İyi
1700 – 1900Çok İyi

Ülkemizdeki bankalar, müşterileri kredi verirken kredi notunun en az 1.500’ün üzerinde olmasını istemektedir. Bu nedenle, kredi notunuzu 1.500’ün üzerinde olması sağlamalısınız.

2.Kredi notunu etkileyen bileşenler hakkında bilgi sahibi olun.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na göre Kredi notunu etkileyen çok çeşitli etmenler vardır bunlar:

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları (%35) : Ödenmemiş yahut gecikmiş borçlarınız varsa, bankalar sizi güvensiz bulacakları için kredi çekerken riskli gruba dahil edilmeniz olasıdır. Bu sebeple kredi borçlarınızı zamanında ödemeniz hatta vadesi gelmeden dahi ödeme yapmanız kredi notunuzun artmasına yardımcı olur.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%35): Mevcut borçlarınızın olması halinde bankalar yeni kredi vermeden önce bu borç durumuna bakarlar. Yeni krediye ihtiyacınız varsa mümkünse eski küçük meblağlı borçlarınızı kapatmanız (bu kredi olabileceği gibi kredi kartı borcu da olabilir) sizin lehinize olacaktır.

Yeni Kredi Ürün Açılışları (%11): Eğer daha önceden kredi, kredili mevduat hesabı (bankamatik kartında eksiye düşme) yahut kredi kartı kullanmadıysanız banka sizin geçmişiniz hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığından sizi risk grubunda görebilir. Bunu aşmak için öğrenci dahi olsanız ya da yeni işe başlamışsanız bile mümkün olduğu kadar yüksek limitli bir kredi kartı edinmeniz uzmanlarca önerilmektedir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (%10): Eğer ödemeleriniz düzenli ise kredi kullanım sıklığınız size pozitif yönde; hiç kredili ürün kullanmıyorsanız ya da az kredili ürün kullanıyorsanız, kredi notunuz bu durumda negatif yönde etkilenecektir. Bunu bertaraf etmek için daha önceden de belirttiğimiz gibi mevcut kredilerinizi zamanında ödemeniz ve ihtiyacınız olmasa dahi bir kredi kartı edinmeniz notunuzun yukarıya çıkmasına yardımcı olabilecektir.

Diğer Etkenler (%9): Bu etkenin içine ise sık kredi veya kredi not başvurusu gibi etmenler girmektedir. Bu sebeple eğer bir bankadan kredi konusunda reddedilmişseniz hemen bir başka bankaya kredi başvurusunda bulunmamak lehiniz olacaktır.

3.Hiçbir Kredi Kartınızı Kapatmayın.

Bir kredi kartı kartınızı iptal etmek, kullanılabilir kredinizin düşmesine sebep olur. Bundan dolayı tüm kredi kartlarınızı aktif tutun. Bunun en iyi yolu da kredi kartınıza düzenli bir ödeme (fatura) talimatı vermektir.

4.Kredi Kullanım Oranınızı Düzeltin.

Sürekli olarak her ay kredi kartı bakiyeniz, toplam kredi limitinizin %30’undan fazlaysa, borcunuzu vade tarihine kadar her ay tamamen ödemiş olsanız bile notunuz zarar görür. Bunun sebebi ise ekstre bakiyenizin bankalardan tarafından Kredi Kayıt Bürosuna rapor edilmesidir. Bu sebeple örneğin 1.000 TL kredi kartı limitiniz varsa bunun zorunlu olmadıkça en çok 300 TL’lik kısmını kullanın bu 300 TL’yi aşarsanız aşan kısmı vadeden önce ödemek lehinize olacaktır.

Ayrıca Borç / gelir oranınız da krediniz için büyük bir rol oynar ve bankaların genellikle her ay ödemenizi yapıp yapamayacağınızı belirlemek için borç-gelir oranını kullanacaklarını bilmelisiniz.

5.Sağlam bir kredi geçmişi oluşturun

Eğer kredi notunuz kötüyse ve lekeli bir finansal geçmişiniz varsa kredi kullanma fikrinden vazgeçmeyin. Bunun yerine, kendi finansmanınızı başarılı bir şekilde ele alabilmeniz ve durumunuza en uygun kredi onarım planını bulabilmeniz için hesaplarınız ve notlarınız konusunda sorumluluk alın ve eğitimli kalın.

Zayıf bir kredi puanını geliştirmek biraz uğraştırsa da buna tamamen değecektir. Krediler, ipotekler ve yeni kredi kartları için sürekli onaylanma endişesi hayatınızın geri kalanında yapmak istediğiniz bir şey olmaktan çıkarın.

Belirttiğimiz ipuçlarını takip etmek yalnızca paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda geleceğinizde iyi bir kredi puanı elde etmek için gereken değerli becerileri de öğretecektir.

Kredi notu yükseltme teknikleri konusunda aklınıza takılan soru ve hususları bize her zaman danışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı