Krediler

Ücretli ve Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri 2020

Kredi notumu öğrenmek istiyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Bu yazımızda sizlere ücretli ve ücretsiz olmak üzere kredi notu öğrenme methodlarından bahsedeceğiz. Ancak yazımızın en başında ifade edelim: Ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemi yok denecek kadar az olup uğraştırıcıdır. Genel anlamda kredi skorunuzu öğrenmek isterseniz, ücret ödemek durumunda kalırsınız. Ücretler oldukça azdır. Bu nedenle, bir an evvel kredi puanınızı öğrenmek adına ücretli yöntemlere yoğunlaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Şimdi dilerseniz kredi notu nasıl öğrenilir, bu sorunun en güncel ve en etkili yollarına tek tek göz atmaya başlayalım.

Mutlaka OKUMALISIN! Bankalar kredi vermiyor, ne yapmalıyım?

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim?

İlk olarak kredi skoru/kredi notu/kredi puanı nedir, bunu açıklayalım. Kredi skoru, bir kişinin kredi veya kredi kartı borç geçmişine, borç ödeme alışkanlıklarına ve diğer risk faktörlerine bakılarak ortaya çıkarılan bir puanlama sistemidir. Bankalar, kredi veya kredi kartı başvurularında ilk olarak başvuru yapan kişinin kredi notuna bakmakta ve bu puana göre değerlendirme yapmaktadır. Kredi notunuz düşük değilse ve başvuru şartlarını taşıyorsanız, kredi başvurunuz olumlu sonuçlanır. Kredi notunuz düşükse ve kredi başvurunuz reddedilirse kredi notunuz daha da düşecektir. Bu nedenle, kredi başvurusu yapacak olan kişiler, başvuru öncesinde kredi notumu nasıl öğrenebilirim sorusuna cevap aramaktadır.

Kredi notunuzu öğrenebilmenizin birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemlerden birçoğunun ücretli olduğunu ifade edebiliriz. Kredi notunuzu öğrenebilmeniz için en fazla 10 TL-15 TL gibi bir ücret ödersiniz.

Mutlaka OKUMALISIN! Kredi sicil affı ne zaman çıkacak?

Ücretli kredi puanı öğrenme yöntemleri

Aşağıdaki yöntemler, ücret karşılığında kredi puanınızı öğrenebileceğiniz methodlardır. Bu methodlardan herhangi birisini tercih edebilirsiniz.

Findeks kredi notu öğrenme 2020

En bilindik ve güvenilir yöntemlerinde başında Findeks kredi notu öğrenme yöntemi gelmektedir. 2020 yılı itibariyle 7 TL ücret karşılığında kredi notunuzu T.C kimlik numaranız ve cep telefonu bilginizle kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken Findeks’in resmi internet sayfasını ziyaret ederek ilgili başvuru formunu doldurmaktır.

Findeks kredi notu bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Bankalar üzerinden kredi notu öğrenme 2020

Bankalar, müşterilerine ücret karşılığında kredi skoru öğrenme hizmeti sunmaktadır. Hangi bankanın internet bankacılığını kullanıyorsanız, ilgili bankanın internet bankacılığına giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz. Ücretler, bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Mutlaka OKUMALISIN! Kredi notu yükseltme teknikleri

Ücretsiz kredi notu öğrenme yöntemleri

Son günlerde e-Devlet kredi notu sorgulama ve öğrenme konusunda bir kafa karışıklığı yaşandı. Şunu hemen ifade edelim ki e-Devlet üzerinden kredi notunuzu öğrenemezsiniz. Sadece ayda bir defa olmak üzere e-Devlet üzerinden Risk Merkezi Raporu Başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu raporda ise kredi puanınızı öğrenme şansınız bulunmamaktadır. Bu raporda sadece şu bilgilere ulaşabilirsiniz:

  • Banka ve finansal kuruluşlardan kullanılan bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitleri
  • Vadelerine göre borç bilgileri ve ödenmemiş olan faiz, komisyon bilgileri
  • Mevcut bütün borçları 
  • Varsa ödenmemiş olan faiz, komisyon tutarı bilgileri topladığındaki tüm borç tutarı 
  • Son 10 yılda banka ve finansal kuruluşlar tarafından yasal takibe düşmüş açık veya kapalı durumdaki tüm borçları

Risk Merkezi Raporu için tıklayınız.

Ücretsiz kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız, bunu sadece banka şubelerini ziyaret ederek yapabilirsiniz. Kredi başvurusu yapmayı düşündüğünüz herhangi bir bankanın şubesine giderek kredi notunuzu öğrenmek ve kredi başvurusunda bulunmak istediğinizi belirterek yapabilirsiniz. Bu yöntem, ücretsiz olsa da zaman alıcı bir yöntemdir. Bu yöntem haricinde ücretsiz kredi puanınızı öğrenme imkanınız bulunmamaktadır.

Ayrıca BKM Express kullanarak Findeks Kredi Notu ve Risk Raporunu sadece bir 1 TL ‘ye öğrenebilirsiniz. BKM Express’e kayıt olmak ücretsiz olup sadece hamili olduğunuz herhangi bir kartı (kredi, banka ya da ön ödemeli kart) ekletmeniz yeterlidir.

7 TL – 10 TL gibi bir ücret karşılığında hızlı bir şekilde kredi puanınızı sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz.

Mutlaka OKUMALISIN! Kredi notu ne kadar sürede yükselir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı