Krediler

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir ve Güncellenir 2020?

Günümüzde kredi ve kredi kartı başvurularında en çok dikkate alınan unsur kredi notu olmaktadır. Bankalar, müşterilerinin kredi ve kredi kartı başvurularını değerlendirirken kredi puanını baz almakta ve bu puana göre değerlendirmelerini yapmaktadır. Kredi notunuzu daima kontrol altında tutmalı ve kredi notunuzun düşmesine izin vermemelisiniz. Aksi takdirde gelecekte yapacağınız kredi ve kredi kartı başvurularınız olumsuz değerlendirilir ve ihtiyaç duyacağınız nakdi bulmakta zorlanırsınız.

Herhangi bir bankaya kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmuş ve ret cevabı almış olabilirsiniz. Bu durumda iseniz ve aciliyetiniz yoksa kredi notunuzu yükseltmeye odaklanmalısınız.

Peki ama kredi notu ne kadar sürede yükselir? Kredi notu ne zaman güncellenir?

Kredi notunuzu yükseltmek için gerekli davranışları göstermeniz durumunda kredi notunuzun yükselmesi çok fazla sürmez ve ve puanınız hemen yükseliş eğilimine girer. Yazımızda kredi notu ne kadar sürede yükselir, kredi notu ne zaman güncellenir vb. soruların yanıtlarını detaylarıyla bulabilirsiniz.

Kredi notu ne zaman yükselir?

Kredi notunuz durduk yere yükselmez. Kredi notunuzun yükselebilmesi için kredi ve kredi kartı borç ödeme alışkanlıklarınızın doğru olması gerekmektedir. Aynı zamanda mevcut borç durumunuzun ve kredi kullanım yoğunluğunuzun gelirinizle dengeli ve orantılı olması gerekmektedir. Eğer kredi notunuz düşükse kredi ve kredi kartı borçlarınızı kesinlikle ve her zaman düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir. Çok fazla kredi kullanımı ve kredi borcu söz konusuysa bu durumda borçlarınız, gelirinizle orantılı olana kadar bu düzenli borç ödemelerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Kredi notunuzu bilmiyorsanız, ilk olarak kredi notuzu öğrenmelisiniz. Kredi notu öğrenme isimli makalemizde kredi puanınızı nasıl öğrenebileceğinizi okuyabilirsiniz.

Kredi puanınızı, aşağıdaki tabloda bankaların nasıl değerlendireceğini görebilirsiniz.

Kredi NotuDeğerlendirme
0 – 799Çok Riskli
800 – 1299Orta Riskli
1300 – 1499Düşük Riskli
1500 – 1699İyi
1700 – 1900Çok İyi

Bankalar, kredi notu iyi ve çok iyi olanlara kredi vermektedir. Bu nedenle, kredi puanınızın en az 1.500 olması gerektiğini ifade edebiliriz. Eğer kredi notunuz, 1.500’ün altındaysa bu durumda kredi notunuzu yükseltmek için mevcut borç durumunuzu ve borç ödeme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve buna uygun hareket etmelisiniz.

Kredi notu ne kadar sürede yükselir sorusunun cevabı, kredi notunuzun ne olduğu ile doğrudan bağlantılıdır.

  • Kredi notunuz 1.300 ile 1.499 arasında ise 2-3 ayda kredi notunuz istenilen seviyeye gelecektir.
  • Kredi notunuz 800 ile 1.299 arasında ise 4-6 ayda kredi notunuz istenilen seviyeye gelecektir.
  • Kredi notunuz 0 ile 799 arasında ise 6-12 ayda kredi notunuz istenilen seviyeye ulaşacaktır.

Kredi puanınız düşük olduğu için kredi kullanamıyorsanız, doğru davranışları sergilemeli ve sabırla beklemelisiniz.

Kredi veya kredi kartı borçlarınızdan dolayı icra takibine girmişseniz ve kara listedeyseniz, bu durumda 5 yıl herhangi bir kredi veya kredi kartı başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Kredi notu ne zaman güncellenir?

Kredi notu, finansal kuruluşların Kredi Kayıt Bürosu’na bildirim yapmasından sonra güncellenebilmektedir. KKB’ye yapılan bildirimler sonrası belirli periyotlarda kredi puanı yenilenmektedir. Bu periyotlar genelikle ayda bir olmaktadır. Ancak bazı durumlarda gecikmeler de yaşanmaktadır. Bu gecikmeler nedeniyle kredi notu güncellemelerinin 45 güne kadar çıktığı gözlemlenmiştir.

Size tavsiyem şudur: Kredi notunuz ile ilgili sorgulamalarınızı 2 ayda bir yapmanızdır. Bu durumda daha sağlıklı sonuçlar alırsınız. Ancak önemli olanın borçlarınızı KESİNLİKLE zamanında ödemek olduğunuzu bilmelisiniz. Borç ödeme günlerinizi, 1 gün dahi olsa kaçırmamalısınız. Aksi durumda kredi notunuz daha da düşecektir. Sürekli zamanında yapacağınız borç ödemeleriniz ve dolayısıyla borçlarınızın azalması, kredi notuzu yükselişe geçirecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı