Krediler

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Kredi Notunu Etkiler mi?

Günümüz dünyasında plastik para olarak bilinen ve kullanılan kredi kartları, en önemli ödeme aracı haline geldi. Şöyle bir baktığımızda hemen hemen herkesin cüzdanında en az bir kredi kartının olduğunu görüyoruz. Birçoğumuzda birden fazla, farklı bankalara ait kredi kartları dahi var.

Kredi kartlarını kullandıkça her hesap kesim döneminde karşımızda kredi kartı borçlarının çıktığını söyleyebiliriz. Hesapsız ve gelişi güzel kullanılan kredi kartları sonucunda karşımızda devasa kredi kartı borçlarının çıktığını ifade etmemiz gerekiyor. Bu devasa kredi kartı borçlarının ise asgarisini ödemek zorunda kalabiliyoruz. Peki ama kredi kartının asgarisini ödemek kredi notunu etkiler mi? Zararı nedir? Kredi kartının asgarisini ödemezsem ne olur? Kredi kartının asgarisini ödemek ne işe yarar? Kredi kartı asgari ödeme sicili bozar mı? Sadece asgari tutar ödemek nedir? İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Kredi kartının asgarisini ödemek kredi notunu etkiler mi 2020?

Kredi kartının asgarisini ödemek kredi notunu olumsuz etkilemez. Bunu öncelikle belirtmek gerekiyor. Eğer kredi kartınızın dönem borcu asgarisini öderseniz, bu durum kredi sicilinizi olumsuz olarak etkilemez. Ödediğiniz asgari tutar için faiz işlemez ancak geri kalan dönem borcunuz için akdi faiz işlemeye devam eder.

Tavsiye Makale: Kredi notu yükseltme yöntemleri

Kredi kartı asgari ödeme borçtan düşer mi?

Kredi kartı asgari ödeme yapılırsa bu tutar borçtan düşülür. Ödenen tutar için herhangi bir faiz işletilmez. Geri kalan ve ödenmesi gereken borç için ise akdi faiz işletilir.

Mutlaka Okumalısın! Ücretsiz kredi notu öğrenme 

Kredi kartının asgarisi ödenmezse ne olur?

Kredi kartınızın dönem borcunun asgarisini ödemezseniz ya da altında bir tutar öderseniz, bu durumda kredi notunuz olumsuz etkilenecek ve kredi puanınız düşecektir. Bu durum, ilerleyen dönemlerde kredi kartı ve kredi alırken karşınıza çıkacak ve bankacılık işlemlerinizde çeşitli zorluklarla karşılaşacaksınızdır.

Bir yıl içerisinde üst üste 3 kez kredi kartınızın asgarisini ödememeniz durumunda ise kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Bu durumda, borcunuzun tamamını ödeyinceye kadar kredi kartınız kullanıma açılmayacaktır.

Kredi kartınızın asgarisini ödemede zorlanıyorsanız ve kredi notunuzun olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız, mutlaka kredi kartı borcunuzu taksitlendirme işlemi için başvuru yapmanızı öneriyorum.

Mutlaka Okumalısın! Kart aidatı olmayan kredi kartları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı