Devlet Destekleri

KOSGEB Girişimcilik Desteği 2022 Nasıl Alınır?

Ülkemizde yeni işletme açmayı düşünenlerin mutlaka okuması gereken KOSGEB girişimcilik desteği isimli yazımızda bu desteğe dair tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Eski bir KOSGEB uzmanı tarafından ele alınan bu yazımız sayesinde desteğin size göre olup olmadığını tam anlamıyla öğrenebilir, desteğe nasıl başvuru yapılacağını, ne kadar destek alabileceğinizi, resmi prosedürleri tüm detayları ile inceleme fırsatı bulabileceksiniz. Şimdi dilerseniz, desteği anlatmaya başlayalım.

KOSGEB girişimcilik desteği nedir?

KOSGEB girişimcilik desteği, KOSGEB tarafından yeni işletme açacak olan girişimci adaylarına sunulan bir destek programıdır.

Destek, iki alt programdan oluşmaktadır.

 • Geleneksel girişimci programı
 • İleri girişimci programı

Bir girişimci, şartları sağlaması halinde bu programlardan sadece birisinden faydalanabilir. Bu programlardan tamamen birbirinden farklıdır. Destek miktarları, destek oranları, desteklenecek kalemler vb. konularda farklılık söz konusudur.

İleri girişimci programından yararlanabilmek için mutlaka BURADA belirlenen sektörlerden birisinde işletme açılması gerekmektedir. Aksi takdirde, eğer sektör KOSGEB tarafından destekleniyorsa geleneksel girişimci programından yararlanabilirsiniz.

Tavsiye Makale: Kaymakam Nasıl Olunur?

KOSGEB girişimcilik desteği: Geleneksel girişimci programı

Geleneksel girişimci programı, kuruluş ve performans desteği olmak üzere iki destekten oluşur.

Kuruluş desteği

Kuruluş desteği kapsamında geri ödemesiz olarak, gerçek kişi
statüsünde kurulmuş olan işletmeye 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeye 10.000 TL destek sağlanır.

Sermaye şirketinden kasıt limited, anonim ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler kastedilmektedir.

Performans desteği

Performans desteği, işletmenin vergi mükellefiyetinin devam etmesi
ve istihdam sayısına göre belirlenecek olup; destek tutarı hesaplanırken ilgili dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu nezdinde 4(a) kapsamındaki tüm personelin tahakkuk eden prim gün sayılarının toplamı dikkate alınmaktadır.

Performans desteği, program başlangıç tarihinden itibaren 1.yıl birinci
performans dönemi ve 2.yıl ikinci performans dönemi olmak üzere, performans dönemleri sonunda işletmeye geri ödemesiz olarak sağlanır. Her performans dönemi bir yılı kapsar.

Yeni performans desteğini alabilmeniz için yukarıda belirtilen süreleri beklemeniz gerekir. Kısaca, istihdam performansınıza bakılır. Her bir performans dönemi sonunda, işletmenin ilgili dönemde gerçekleştirdiği
toplam prim gün sayısına göre;

Birinci performans dönemi için

 • 180-539 olan işletmeye 5.000 TL,
 • 540-1079 olan işletmeye 10.000 TL,
 • 1080 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

İkinci performans dönemi için

 • 360-1079 olan işletmeye 5.000 TL,
 • 1080-1439 olan işletmeye 15.000 TL,
 • 1440 ve üstü olan işletmeye 20.000 TL

olmak üzere en fazla 40.000TL’ye kadar destek sağlanır. Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenir.

KOSGEB girişimcilik desteği: İleri girişimci programı

İleri Girişimci Programında işletmelerin kuruluşuna, performansına, makine, teçhizat ve yazılım giderleri ile mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğuna yönelik hizmet alımlarına destek sağlanmaktadır.

İleri girişimci programı, geleneksel girişimci programına göre çok daha kapsamlıdır. Yukarıda bahsettiğimiz üzere sadece belirli sektörlerde işletme açacak olan girişimciler, bu programdan yararlanabilir.

Kuruluş desteği

Aynı geleneksel girişimci programındaki gibidir.

Performans desteği

Aynı geleneksel girişimci programındaki gibidir.

Makine, teçhizat ve yazılım desteği

Makine, teçhizat ve yazılım desteği kapsamında, işletmenin desteklenen faaliyet konusu ile ilgili olarak, işletme kuruluş tarihinden programın 1.
yılının sonuna kadar satın alınan makine ve teçhizat giderleri ile yazılım lisans bedeli veya zaman sınırlı lisans kullanım bedeli için geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 100.000 TL’dir.

Ancak, işletmenin orta yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 200.000 TL, yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 300.000 TL’dir.

Yukarıda verdiğimiz listede sektörünüzün düşük, orta veya yüksek düzey olup olmadığını görebilirsiniz.

Makine, teçhizat ve yazılım desteği için destek oranı %75’tir. Yani harcamanızın tamamına destek olunmaz. KDV hariç, %75’ini geri alabilirsiniz.

Desteklenecek makine-teçhizat yeni veya en fazla 3 yaşında olabilir.

Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği

Mentörlük, danışmanlık ve işletme koçluğu desteği kapsamındaki danışmanlık ve işletme koçluğu giderleri için geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 10.000 TL’dir.

Destek oranı %75’tir.

KOSGEB girişimcilik desteği için kimler başvuru yapabilir?

Herkes, bu destekten faydalanamamaktadır.

Destekten faydalanmak için iki temel şartı sağlamak gerekiyor.

Birinci şart: İş fikri konusu, yani sektör, KOSGEB tarafından desteklenebilir sektörlerden birisi olmalıdır. KOSGEB, desteklediği sektörleri bir liste halinde yayımlamış durumda. KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birisinde işletme açılmalıdır.

Listeye buradan ulaşabilirsin.

Not: KOSGEB’in birçok sektörü desteklediğini vurgulayalım. Çok az sektörü desteklemiyor.

İkinci şart: Bu destekten yararlanmak için İŞLETME RESMİ OLARAK AÇILMADAN ÖNCE KOSGEB girişimcilik eğitimi alınmalı ve tamamlanmalıdır. Eğitim tamamlanmadan işletme açıldıysa bu destekten yararlanamazsınız. Bu nedenle, işletme açılmadan önce eğitime katılım şart. İşletmenin açılması demek; gerçek kişiler için vergi levhasının çıkması, şirketler için ise ticaret siciline kayıt demektir.

Eğitime nasıl katılacağınızı öğrenmek için KOSGEB girişimcilik belgesi nasıl alınır? isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Girişimcinin, işletmesinin kuruluş tarihinden 3 yıl öncesinden programa
başvurduğu tarihe kadar, başvuruda bulunduğu işletme dışında;

 • gerçek kişi statüsünde bir firmasının olmaması,
 • tüzel kişi statüsünde kurulmuş herhangi bir firmada %30 ve üzeri ortaklığının bulunmaması gereklidir.

KOSGEB girişimcilik desteği başvurusu nasıl yapılır?

Eğer işletme açmadan önce KOSGEB eğitimi aldıysanız ve sektörünüz KOSGEB tarafından destekleniyorsa KOSGEB girişimcilik desteğine başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Şimdi adımları sıralayalım.

 1. İlk olarak artık işletmenizi resmi ve fiziki olarak kurmalısınız.
 2. Daha sonra işletmenizi KOSGEB veri tabanına kayıt etmelisiniz.
 3. Kayıt işleminiz, onaylandıktan sonra KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvurunuzu yapmalısınız.
 4. Başvurunuzu onayladıktan sonra Kurul’a davet edileceksiniz.
 5. Kurul başvurunuzu onaylarsa destek süreciniz artık başlamış demektir.

Süreçle ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi uzmanımıza her zaman yöneltebilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu