Krediler

Konut Kredisi Faiz Oranları 2020 Düştü mü?

Ülkemizde konut satışlarının büyük bir kısmı banka kredisi sayesinde yapılabilmektedir. Konut satış tutarının tamamını kredisiz bir şekilde karşılayan kişi sayısının oldukça az olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, konut satın alırken konut kredisi faiz oranları alıcılar tarafından iyi bir şekilde araştırılmakta ve nihai karar, bu araştırmalar sonucunda verilmektedir. Biz de bu araştırmalara destek olmak adına gerek açıklamalarımızla gerekse bankaların güncel konut kredisi faiz oranları 2020 hakkındaki bilgi paylaşımlarımızla sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Konut satın alırken konut kredisi faiz oranları hakkında iyi bir şekilde kıyaslama yapmanız ve bu kıyaslama sonucu nihai kararınızı vermeniz gerekiyor. Bu gibi kararları alırken ne çok aceleci ne de çok yavaş davranın. Ayrıca dünya ve ülke ekonomisini de yakından takip etmeniz gerekiyor. Çünkü bankaların ev kredisi faiz oranlarını belirleyen en önemli husus ekonominin durumudur. Ekonominin mevcut durumu ve gidişatı, konut kredisi faiz oranları düştü mü ya da düşecek mi gibi soruların cevabını bizlere verir.

Şimdi dilerseniz, öncelikle bankaların konut kredisi faiz oranlarını sizinle paylaşayım, daha sonra bankalar arası bir kıyaslama yapalım ve akabinde genel bir değerlendirme ile konumuzu bitirelim.

Bankaların konut kredisi faiz oranları 2020 ne kadar?

Bu bölümde sizlere ülkemizde öne çıkan bankaların güncel ev kredisi faiz oranları bilgilerini paylaşacağım. Bu kısım, her ayın sonunda güncellenecektir. Çünkü bankalar, ekonominin mevcut durumuna göre faiz oranlarını güncellemektedir. Bu konuda sizlere yanlış bilgi vermemek adına son dakika güncelleme işlemleri; ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında olmak üzere düzenli olarak yapılmaya çalışılacaktır.

Güncelleme tarihi: 15 OCAK 2020

Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı: %0,99

Ziraat Bankası, konut kredisi faiz oranları bakımından uzun yıllardan en uygun konut kredisi veren banka olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer bankalara kıyasla uzun senelerdir en düşük ev kredisi faiz oranı teklifi, Ziraat Bankası tarafından müşterilerine yapılmaktadır.

2020 yılı itibariyle Ziraat bankası konut kredisi aylık faiz oranı, %0,99’tur.

Halk Bankası konut kredisi faiz oranı: %0,99

Halk Bankası da aynı Ziraat Bankası gibi en düşük konut kredisi faiz oranlarına sahip bankalardan bir tanesidir. Kamu bankası olması nedeniyle konut satışlarının daha kolay yapılabilmesi adına bu imkanı, müşterilerine Halk Bankası sunmaktadır.

2020 yılı itibariyle Halk Bankası konut kredisi aylık faiz oranı, %0,99’tur.

Yapı Kredi konut kredisi faiz oranı: %1,09

Yapı Kredi Bankası da müşterilerine ev kredisi vermektedir. Özel banka olması nedeniyle yüksek kar ile kredi satan Yapı Kredi, ülkemizin en güvenilir ve kurumsal bankalarının başında gelmektedir.

2020 yılı itibariyle Yapı Kredi konut kredisi aylık faiz oranı, %1,09’tur.

ING Bank konut kredisi faiz oranı: %0,98

ING Bank da müşterilerine konut kredisi vermektedir. Diğer bankalara kıyasla faiz oranları bir tık düşük olabilmektedir. ING Bank, ülkemizdeki güvenilir ve kurumsal bankalar arasındaki yerini her zaman korumaya devam etmektedir.

2020 yılı itibariyle ING Bank konut kredisi aylık faiz oranı, %0,98’tir.

Garanti Bankası konut kredisi faiz oranı: %0,99

Garanti Bankası, ülkemizin en yüksek kara sahip bankaları arasındadır. Oldukça etkin hizmet kalitesi bulunmaktadır. Banka, müşterilerine konut kredisi verebilmektedir.

2020 yılı itibariyle Garanti Bankası konut kredisi aylık faiz oranı, %0,99’tur.

Konut kredisi faiz oranları 2020 düştü mü?

Öncelikle kıyaslama yapmamız için bir tarih aralığı belirlememiz gerekiyor. Aksi takdirde, elimizdeki verileri yanlış yorumlarız.

2018 yılı mayıs ayına kadar ev kredi faiz oranları aylık %1,15 düzeyindeydi. Yaz aylarında döviz kurunun artması sonucu Merkez Bankası tarafından politika faizi %24’lere kadar yükselmiştir. Bunun sonucunda ise 2018 yılı Temmuz ayı sonrası konut kredisi faiz oranları aylık %2’lere kadar yükselmiştir.

2020 yılı itibariyle ise aylık faiz oranı %0,99’lara kadar düşmüştür. Bunun sonucunda konut kredisi faiz oranlarının 2018 yılı yaz aylarına göre oldukça düştüğünü gözlemlemekteyiz.

Tavsiye Makale: Faizler düşecek mi?

Konut kredisi faiz oranları yükselebilir mi?

Elbette, yükselebilir. Çünkü ekonominin gidişatı iyi değil. İşsizlik ve enflasyon verileri hiç iç açıcı değil. Bunun sonucunda yeni kur ataklarını görebiliriz. Döviz kuru artışı, doğrudan faiz oranlarını olumsuz olarak etkiler. Bu sonucunda, konut kredisi faiz oranlarının tekrar yükselebileceğini ifade edebiliriz.

Ülke ekonomisi açısından yapısal kararlar alınırsa ve gerekli düzenleme ve tedbirler faaliyete girerse, konut kredisi faiz oranları daha da düşebilir. İfade ettiğim gibi bu konuda net konuşmak pek mümkün değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı