İş Fikirleri

Kokoreç Dükkanı Açmak: Maliyeti 2022 & Ruhsatı

Kokoreç dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, bu yazımız tam size göre diyebiliriz. Yazımızda kokoreç dükkanı açmak ile ilgili birçok sorunun yanıtını bulabileceksiniz. Kokoreç maliyetinin düşük, kokoreç satış fiyatının ise yüksek olduğu düşünüldüğünde kokoreç dükkanı açmanın oldukça karlı bir iş fikri olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkündür. Peki ama kokoreç dükkanı açma maliyeti ne kadar? Kokoreç dükkanı açmak için gerekli resmi evraklar ve belgeler nelerdir? Kokoreç dükkanı ruhsatı nasıl alınır? Kokoreç dükkanı bayilik almalı mıyım? Tüm bu soruların en doğru ve mantıklı yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kokoreç dükkanı açmak karlı mı?

Kokoreç dükkanı açmak, doğru bir iş modeli ile hareket edilmesi halinde oldukça karlı bir iş fikri olarak karşımızda durmaktadır. Bunun temel nedeni ise kokorecin oldukça uygun fiyatla satın alınabilmesi ve yüksek fiyatla satışının gerçekleştirilebilmesidir.

2021 yılı itibariyle bir şiş kokoreç, yaklaşık 2,5-3 kg kokoreç ile yapılmaktadır. 1 kg kokorecin toptan satış fiyatı ise ortalama 50 TL’dir. Kısaca 1 şiş kokorecin maliyeti yaklaşık 150 TL olmaktadır.

1 şiş kokoreçten 25 yarım ekmek kokoreç çıkmaktadır. 2021 yılı itibariyle yarım ekmek kokoreç fiyatları 20 TL ile 30 TL arasında değişebilmektedir. Bu da şu demek oluyor: 1 şiş kokoreçten en az 500 TL ciro elde edebilmek mümkündür. Sonuç olarak, 1 şiş kokoreçten en az 350 TL kazanç elde edilebilmektedir.

Kokoreç kar marjı, gerçekten çok yüksek diyebiliriz. Burada önemli olan husus, sürüm olmaktadır. Eğer çok lezzetli kokoreç hizmeti sunarsanız, satış hızınıza göre aylık çok güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Tavsiye İş Fikri: Tantuni Dükkanı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Kokoreç dükkanı ruhsatı nasıl alınır?

Kokoreç dükkanı, üç farklı şekilde açılabilmektedir. Bunlardan hangisini tercih edecekseniz, o doğrultuda hareket etmeniz gerekiyor.

  • Seyyar kokoreç dükkanı açmak
  • Bayilik almadan, yeni bir marka ile kokoreç dükkanı açmak
  • Bayilik alarak kokoreç dükkanı açmak

Seyyar kokoreç dükkanı açmanız durumunda herhangi bir ruhsat almanıza gerek yoktur. Seyyar olarak kokoreç satışı, genellikle satışa uygun motorlu araçlarla yapılmaktadır.

Bayilik almadan, kendinize ait bir marka üzerinden de dükkan açarak kokoreç satışı yapabilirsiniz. Bu durumda, belediyeden çalışma izin ve ruhsatı almanız gerekmektedir. Bu ruhsatı, hangi dükkanı açarsanız açın, mutlaka almanız gerekir.

Bayilik alarak kokoreç dükkanı açmanız durumunda ise bayiliğini alacağınız markanın konseptini kullanırsınız. Bu durumda da yine bağlı bulunan belediyeden çalışma izin ve ruhsatı almanız gerekecektir.

Belediyeden çalışma izin ve ruhsatı almak çok zor bir süreç değildir. Eğer baca vb. hususlar olacaksa, dükkanınızın bulunduğu apartman sakinlerinden de izin almanız gerekecektir.

Tavsiye İş Fikri: Midye Dükkanı Açmak Maliyeti & Kazancı

Kokoreç dükkanı açmak için gerekli evraklar nelerdir?

Öncelikle bir muhasebeci ile anlaşmanızı öneririm. Eğer işleteceğiniz iş yeri belirlendiyse muhasebeciniz sizin adınıza vergi kayıt işlemlerini başlatacaktır. Ardından esnaf ve sanatkarlar odası ve ilgili odalara kayıt işlemlerini tamamlayacaktır. Diğer işlemler için şahıs işletmesi açma aşamaları isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kokoreç dükkanı açma maliyeti 2022 ne kadar?

Kokoreç dükkanı açma maliyeti 2022 yılında dükkan konseptine, bayilik alıp almamanıza göre değişkenlik gösterecektir. Seyyar kokoreç dükkanı açmanız durumunda ise bambaşka bir maliyetten bahsetmek gerekebilir.

Seyyar kokoreç dükkanı açmanız durumunda eğer aracınız varsa 10.000 TL sermaye ile rahatlıkla satış yapabilirsiniz.

Bayilik almadan kendi markanız ile dükkan açmanız durumunda 70.000 TL sermaye yeterli olacaktır.

Bayilik alarak kokoreç dükkanı açmanız durumunda ise 100.000 TL – 500.000 TL arası sermaye yeterli olacaktır.

Kokoreç Bayilik Veren Firmalar isimli yazımızı inceleyerek bayilik veren markaları öğrenebilirsiniz.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu