İş Fikirleri

Keçi Çiftliği Kurma Maliyeti 2021 (Tüm Detaylar)

Keçi çiftliği kurmak istiyorum, diyorsanız yazımızda gerekli birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Sizin için keçi çiftliklerini gezdik, konuyla ilgili röportaj videolarını izledik, yatırımcılarla birebir görüştük ve kamu kurum ve kuruluşlarının bu sektöre verdiği devlet destekleri ve faizsiz kredi imkanlarını araştırdık.

Keçi çiftliği, uğraş gerektiren bir iş fikridir. Ortalama kapasiteli bir keçi çiftliğini kurmak ise yüksek sermaye gerektirir. Tüm bunları bertaraf eden husus ise yüksek kazanç sağlamasıdır. Doğru bir şekilde yatırımınızı kurgular ve uygularsanız, keçi çiftliği kurarak çok güzel kazançlar elde edebilmeniz mümkündür. Doğru bir planlama yapabilmeniz için işi hem teorik olarak hem de yerinde çok iyi araştırmalısınız.

Teorik kısmı için sizler için bu içeriği hazırladık. Burası, kağıt üzerinde yer alan kısmıdır. Uygulama ile %100 benzerlik göstermez. Bir de uygulama ve tecrübe kısmı vardır. Yatırım öncesi konuyla ilgili ne kadar bilgi sahibisiniz, ne kadar tecrübeniz var, bu husus tamamen size bağlıdır.

Yazımızda keçi çiftliği kurma maliyeti 2021 ne kadar, keçi çiftliği kurmak karlı mıdır, keçi çiftliği yetiştiriciliği nasıl yapılır, ne satabilirim, verimli keçi ırkları hangileridir, keçi fiyatları nedir, devlet desteği var mıdır ve daha birçok sorunun yanıtına yer verdik.

Farklı bir iş fikri: Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti

Keçi yetiştiriciliği nasıl yapılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

Keçi çiftliği kurmak istiyorsanız, kesinlikle bu sektöre dair yeterince bilgi ve tecrübe sahibi olmanızı öneriyoruz. Yeterli bilgi ve tecrübe seviyeniz, size yatırımınızda daha az hata yapmanızı sağlar.

Keçi yetiştiriciliğinde zamanınızın çok büyük bir kısmını bu işe vereceğinizden emin olabilirsiniz. Bu nedenle, hayvancılığı ve hayvanları sevmeniz gerekiyor. İşinizi severek yapmanız, başarınızdaki en önemli faktör olacaktır.

Bu işte başarısız olanların ortak özellikleri, hayvancılığı sevmemeleri ve işi bilmemeleridir. Ne kadar yetkin personelle çalışırsanız çalışın, sizin işi çok iyi bilmeniz gerekiyor. Ayrıca arz-talep dengesini bölgenizde iyi analiz etmelisiniz. Bazı bölgelerde üretim çok fazla ancak talep oldukça düşük olabiliyor!

Keçi yetiştiriciliği yapmadan önce et için mi, yoksa süt için mi keçi çiftliği kuracağınızı belirlemelisiniz. Ülkemizde çoğunlukla keçi sütü için çiftliklerin kurulduğunu görmekteyiz.

Hayvan satım alımlarınızı da belirlediğiniz bu amaca göre yapabilirsiniz. Şimdi dilerseniz, keçi ırkları hakkında bilgi verelim. Bu ırkların bazıları et için bazıları ise süt için bakılmaktadır.

Keçi ırkları

Verimliliği Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanmış, keçi ırkları hakkında bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Not: Hayvan seçimi, çok önemlidir. Bu nedenle, bu konuda ince eleyip sıkı dokumalısınız!

Tiftik Keçisi

Adından da belli olduğu üzere tiftiği için yetiştiriciliği yapılmaktadır. Et ve tiftik açısından verimliliği oldukça yüksektir. Tiftik üretimi, erkeklerde 4 kg ile 6 kg arasında değişmektedir. Dişilerde ise bu üretim, 3 kg ile 4 kg arasındadır. Tiftik keçisinde süt verimliliği oldukça çok düşüktür.

Kıl Keçisi

Kara keçi olarak bilinir. İklim şartlarına oldukça dayanıklı olduğunu ifade edebiliriz. Soğuk ve sıcak iklimlere dayanıklıdır. Kıl keçisi; et, süt ve kıl açısından verimli bir ırktır. Ancak süt için düşünmemek gerekir. Laktasyon süresi, 183 gündür.

Norduz Keçisi

Kış aylarında ağıl içerisinde, yaz aylarında ise meralarda beslenmektedir. Eti yerine sütü ve kılı için yetiştirilmektedir. Laktasyon süresi 185 gün ile 226 gün arasındadır. 140 kg ile 350 kg arasında süt verimi vardır. Her keçiden bir oğlak doğmakta olup ikiz olasılığı %30 civarındadır.

Kilis Keçisi

Et, kıl ve süt için yetiştirilmektedir. 227 günlük laktasyon süresi bulunmaktadır. İyi bakılmaları halinde 500 kg’ye göre süt verimi söz konusu olabilmektedir. Kıl verimleri de yeterli düzeydedir.

Saanen Keçisi

Süt verimi harika olan bir ırktır. Ayrıca doğurgan bir ırktır. 280 gün laktasyon süresi bulunmaktadır. Günlük 3 kg ile 6 kg arasında değişen bir süt verimi vardır. Eti için yetiştirilmemektedir.

Süt için keçi yetiştiriciliği yapan yatırımcıların tamamına yakını bu ırkı tercih etmektedir. Ancak saf saanen keçisi bulmak oldukça zordur. Bu nedenle, saf saanen keçisi için bu ırkı, ithal etmenizi öneriyorum. Hollanda vb. ülkelere ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz. Aksi takdirde, melez saanen keçisinden beklediğiniz verimi alamayabilirsiniz.

Boer Keçisi

Eti için yetiştiriciliği yapılmaktadır. En iyi ıslah edilen etçi bir keçi ırkıdır. İkiz doğurma oranı çok yüksektir. Karkas kalitesi ve büyüme hızı muazzamdır. Yetişkin canlı ağırlıkları, diğer ırklara göre oldukça fazladır.

Önerimiz:

 • Süt için saf saanen keçisi
 • Et için bor keçisi

Farklı bir iş fikri: Salma tavukçuluk çok kazandırıyor!

Keçi yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 • Hayvan seçimi ve alımına çok dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Hayvan sayısı, karlılık için önemlidir. En az 100-150 hayvan ile başlamanız uzmanlarca önerilmektedir.
 • Ürettiğiniz sütü dilerseniz satabilir, dilerseniz de peynir yapabilirsiniz.
 • Yatırım yapmadan önce mutlaka keçi eti ve sütü talebini iyi analiz etmelisiniz. Satış yapmayı düşündüğünüz kişi ve kurumlarla görüşmenizi öneririm.
 • Önceki yıllarda keçi sütü ve eti tedariği konusunda sıkıntılar varken günümüzde talep konusunda bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle, talep analizini mutlaka yapmanızı öneririm.
 • Hijyen şartları çok önemlidir.
 • Barakalar altında barındırmak yerine daha modern bir tesis kurulumunu düşünmelisiniz. Hayvan sağlığı açısından bu husus oldukça önemlidir.
 • Kesinlikle alanında uzman bir veteriner ile çalışmalı ve danışmanlık almalısınız.
 • Hayvancılıkta artık makineleşmeye gitmek gerekiyor. Çünkü personel sorunları çok fazla yaşanıyor. Eğer personel konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız, tesisinizi makineler üzerine kurmalısınız. Örneğin, makineler aracılığıyla el değmeden süt sağımını gerçekleştirip tanklara çekebilirsiniz. Makine parkurunuzu kurmanızı tavsiye ederim.
 • Tesisiniz tam olmalıdır. Gerekli ekipmanlar kurulmalıdır. Suluk ve yemlikler, havalandırma sistemleri, aydınlatma, sürü yönetim sistemleri vb. donanımlarınız olsun. İşi profesyonelce yapmanızı öneririm.

Mutlaka İncelemelisin! Romanov koyunu yetiştiriciliği karlı mı?

Keçi çiftliği kurmak karlı mıdır?

Keçi çiftliği kurmak oldukça karlı bir iş fikridir. Ancak tam donanımlı bir tesis için yüksek sermaye gerektirmektedir.

Keçi çiftliği kurarak keçi sütü elde edebilir ve süt satışı yapabilirsiniz. Sütü işleyerek peynir üretimi yaparak da satışı mümkün olabilmektedir. Keçilerin oldukça hızlı büyüdükleri ve çoğaldıklarını ifade edelim. Bu da karlılığı artıran en önemli faktörlerin başında gelmektedir.

Kar marjı oldukça yüksektir. Bu nedenle, yatırım 3-4 yıl içerisinde kendisini amorti edebilmektedir. Bu süre kapasiteye bağlı olarak değişmektedir.

Keçiler, koyunlara göre daha fazla yem tüketmektedir. Bu nedenle, çayır ve mera alanlarına yakın tesisin kurulması da karlılığı yükseltecektir. Bir keçinin yıllık yem maliyetinin 650 TL seviyesinde olduğunu ifade edebiliriz.

Saanen keçi ırkının günlük 3 kg ile 6 kg arasında süt verimi düşünüldüğünde, bu üretimine karşılık satış yapılması halinde çok ciddi kazançlar elde edilmektedir.

Ancak plansız yatırımlar sonucu keçi sütü üretip satışını yapamayan çiftliklerin de olduğu söylemeliyiz.

2016 yılında tarım ve hayvancılık dünyasından Ali Ekber Yıldırım’ın da yazısını dikkate almak gerekiyor. Ali Ekber Yıldırım, 2016 yılında keçi sütünde kriz yaşandığını açık bir dille ifade etmiştir.

Ali Ekber Yıldırım’ın İşte O Yazısı

Keçi çiftliği kurma maliyeti 2021 ne kadardır?

Keçi çiftliği kurma maliyeti, ne tür bir çiftlik kurulacağına ve kapasiteye göre değişmektedir. Çiftliğinizi Avrupa standartlarında olan bir çiftlik olarak mı kuracaksınız, yoksa sıradan ve ortalama bir çiftlik olarak mı kuracaksınız? Maliyet hesaplanırken keçi kapasiteniz de oldukça önemlidir.

2021 yılı itibariyle tam donanımlı, en az 150 kapasiteli bir keçi çiftliği kurma maliyeti 1.000.000 TL ile 2.500.000 TL arasında değişmektedir. Bu maliyetlere arazi, bina, hayvanlar, makine-teçhizat ve donanımları ile gerekli izin ve ruhsatlar dahildir.

Saanen keçi fiyatları, 2021 yılı itibariyle 1.000 TL ile 2.600 TL arasında değişmektedir. Özellikle damızlık gebe keçilerin 2.500 TL civarında satıldığını ifade edebiliriz. Saf saanen keçi satın almanızı her zaman öneriyorum.

Keçi çiftliği açarken devletin sunmuş olduğu destek fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Hem hibe hem de sıfır faizli kredi alma şansınız var! Tüm detaylar için şu bağlantıya tıklayabilirsin: https://parahayali.com/keci-ciftligi-devlet-destegi/

Keçi çiftliği kurmak devlet desteği var mı?

Ülkemizde keçi çiftliklerinin kurulumu teşvik edilmektedir. Keçi çiftliği kuracaksanız, iki temel destek var.

 • TKDK keçi çiftliği desteği (1.000.000 TL ve geri ödemesiz)
 • Ziraat Bankası 0 faizli kredi desteği (5.000.000 TL’ye kadar)

Yatırımcıların her iki destekten de faydalandıklarını ifade edebiliriz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu