Devlet Destekleri

Saanen Keçi Çiftliği Devlet Desteği 2022 Detayları

Keçi çiftliği iş fikri, aklınıza yatmış olabilir ve bu iş fikriniz için gerekli olan sermayenin tamamına sahip olmayabilirsiniz. Keçi çiftliği için gerekli sermayenin tamamına sahip olsanız dahi risklerinizi en az düzeye indirebilmek adına keçi çiftliği devlet desteği alarak yatırımınıza daha emin adımlarla başlamanızı öneririm.

Bu içeriğimizde, ülkemizde keçi çiftliği kurmak isteyenler için yararlanabilecekleri devlet desteklerinden ve kredi programlarından bahsettik. Eğer bu iş fikrini hayata geçirmekte kararlı iseniz, mutlaka içeriğimizde bahsettiğimiz devlet desteklerinden yararlanmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle TKDK keçi çiftliği desteği ve Ziraat Bankası keçi çiftliği kredisi, yatırımcılar için çok yararlı programlar olarak öne çıkıyor.

Keçi çiftliği devlet desteği 2022 programları nelerdir?

Ülkemizde keçi çiftliği devlet hibe desteklerini 4 farklı program olarak inceleyebiliriz.

 • TKDK keçi çiftliği hibe desteği
 • Tarım ve Orman Bakanlığı keçi desteklemeleri
 • Genç çiftçi keçi çiftliği hibesi
 • Ziraat Bankası keçi çiftliği kredisi (Faizsiz kredi imkanı)

Bu dört temel program, keçi çiftliği kurmuş ya da kuracak olan yatırımcılar için çok önemli hibe ve kredi kaynakları olarak değerlendirilmektedir. Sermayesi yeterli olmayan veya risklerini en az düzeye indirmek isteyen yatırımcıların dört programı da dikkatli bir şekilde incelemelerini tavsiye ediyoruz.

Şimdi dilerseniz, bu dört programın detaylarına tek tek geçelim.

Karlı İş Fikri: Ambalaj Dükkanı Açmak

TKDK keçi çiftliği hibe desteği 2022

TKDK, keçi çiftliği kurmuş ya da kuracak olanlar için 500.000 EURO‘ya kadar hibe desteği vermektedir. Ancak doğrudan canlı hayvan alımına hibe desteği yoktur. Makine ekipman giderleri, bina yapım-tadilat işleri ve hizmet alımları desteklenmektedir.

Keçi çiftliğiniz için aşağıdaki giderleri yapabilirsiniz:

 • Kapalı, açık ve yarı açık ahırların/ağılların inşası, genişletilmesi ve
  modernizasyonu,
 • Süt sağım ve depolama odaları, depo binaları, makine garajları ile sınırlı olmak kaydıyla diğer tarımsal binaların inşası ve/veya yenilenmesi,
 • Silaj makinesi ve ekipmanı, çiftlikte hayvan yemi hazırlama, muamele, dağıtma ve depolama sistemleri,
 • Sağım odası tesisatı, süt soğutma ve depolama ekipmanları ile çiftlik içi süt nakil ekipmanları,
 • Kendi sağım sistemlerini temizlemek için su kullanan çiftlikler için, atık ve atıksu işleme tesisleri harcamaları,
 • Gübre muamele, işleme ve depolamaya yönelik yatırımlar,
 • Hayvanlara yönelik ekipman ve tesisler (örneğin tartma, dezenfeksiyon),
 • Sulama sistemleri,
 • Bilişim teknolojileri ve yazılım da dahil olmak üzere, özel teknolojik ekipmanın satın alınması (sürü yönetimi, süt kaydı, genel çiftlik yönetimi).

Destek oranı, %60’tır. Harcamaların %18’lik KDV ve %40’lık payı, çiftlik sahibi tarafından karşılamaktadır. Bu nedenle, hayvan alımı hariç proje giderinizin %50’si kadar sermayenizin olması büyük önem arz etmektedir.

Keçi çiftlikleri, TKDK tarafından her ilde desteklenmemektedir. Aşağıdaki görsel yer alan illerde keçi çiftliği kurmanız durumunda destekten yararlanabilirsiniz.

Peki ama kimler bu desteğe başvuru yapabilir?

 • Bu desteğe hem yeni çiftçiler hem de mevcut çiftlik sahipleri başvuru yapabilmektedir.
 • Başvuru yapacak çiftlik sahibi, 65 yaşından büyük olmamalıdır.
 • Başvuru yapabilmek için vergi kaydı şarttır.
 • Yatırım sonunda çiftlik kapasitesi; en az 50, en fazla 500 süt veren keçi şeklinde olmalıdır. Et için başvuru yapacak olan çiftlik kapasitesi ise en az 100, en fazla 500 keçi olmalıdır.

TKDK hibesinden faydalanabilmeniz için başvuru ilanına çıkılmış olması ve başvuru süresi içerisinde proje başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

Bakanlık keçi desteklemeleri 2022

Bu desteğin tam adı anaç koyun ve keçi desteklemeleridir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından keçi başına yıllık olarak verilmektedir.

2019 yılında keçi başına verilen destek ödemesi 25 TL idi. 2021 yılında keçi başına verilen destek tutarı artırılacaktır.

Destekleme verilecek keçilerin dişi olması ve 15-90 ay yaş aralığında olmaları gerekmektedir.

Her yıl başvurular, üye olunan il damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliklerine yapılmaktadır.

Genç çiftçi keçi hibe desteği 2022

Kırsal alanda keçi çiftliği düşünen girişimciler, genç çiftçi hibe desteği programına başvuru yapmaktaydı. 2017 ve 2018 yılında verilen bu destek, 2019 yılında verilmemiştir. 2021 yılında ise verilip verilmeyeceği henüz netleşmemiştir.

Destek tutarı, 30.000 TL olup girişimcinin 41 yaşından büyük olmama şartı aranmaktadır. Hibe ile doğrudan canlı hayvan alımı yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası keçi çiftliği kredisi 2022

Ziraat Bankası, keçi çiftliği için faizsiz kredi imkanı tanımaktadır.

Kredi üst limiti, 5.000.000 TL olup yatırım dönemi için %100 faiz desteği, işletme dönemi için ise %75 faiz desteği verilmektedir.

Bu şu anlama geliyor: Eğer yeni bir keçi çiftliği açacaksanız, Ziraat Bankası’ndan faizsiz kredi kullanabiliyorsunuz. Eğer işletmeniz var ise kullanacağınız kredi için %75 faiz desteği alabiliyorsunuz.

Faizsiz keçi çiftliği kredisi alabilme şartları ise şunlardır:

 • Keçilerin kayıt sistemine kayıtlı olması gerekir.
 • Keçiler, 9-24 ay yaşında olmalıdır.
 • Çiftçi kayıt sistemine kayıt olunmalıdır.
 • İpotek, kefil ve teminat gösterilmelidir.
 • Devlete herhangi bir vergi borcunun olmaması gerekir.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu