İş Fikirleri

Kasap Dükkanı Açmak: Maliyeti ve Aylık Geliri

Kasap dükkanı açmak, az sermaye ile güzel kazançlar elde edebileceğiniz sektörlerden birisidir. Ancak her işte olduğu gibi kasap dükkanı açmak için de bazı gerekenleri yerine getirmiş olmak gerekiyor. Örneğin, hijyen şartları oldukça kötü olan bir kasap dükkanının çok fazla aylık gelir getireceğini söylemek yanlış olmaz mı? Ya da işlek olmayan bir sokakta açılan bir kasap dükkanı ne kadar başarılı olabilir? Bu yazımızda sadece kasap dükkanı açmak maliyeti nedir, kasap dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir, kasap dükkanı aylık geliri gibi soru ve konuları ele almayacağız. Aynı zamanda başarılı ve sürdürülebilir bir kasap dükkanı açmak için neler yapılması gerekiliyor, bu konuya ağırlıklı olarak değineceğiz.

Kasap dükkanı açmak karlı mı?

Kasap dükkanı açmak oldukça karlı bir iş fikridir. Düşük sermaye ile açabileceğiniz kasap dükkanı ile aylık yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Fakat her kasap dükkanı için standart bir aylık gelir ifade etmek yanlış olacaktır. Açacağınız kasap dükkanının yeri, konsepti, ürün çeşitliliği ve daha birçok faktör aylık gelirinizi doğrudan etkileyecektir.

İşlek bir bölgede ürün çeşitliliği yeterli olan bir kasap dükkanı aylık geliri 50.000 TL civarında olacaktır. Fakat ortalama, standart bir kasap dükkanı, çok büyük hatalar yapılmadıkça aylık 20.000 TL net kazancın da altına düşmeyecektir.

Aylık kazancınızın yanında aylık giderleriniz de olacaktır. En az 4 ya da 5 kişi istihdam etmeniz gerekebilir. İşyeri kirası, personel ücretleri, elektrik, su ve benzeri giderleriniz de olacağından aylık net kazancınız bu giderlerinizin ne kadar olacağına bağlıdır. Giderler düşüldüğünde bir kasap dükkanının ortalama aylık net karı 10.000 TL’nin altında olmayacaktır.

Çok büyük hatalar derken şu hususları vurgulamakta fayda var:

 • Kasaplık konusunda yeterince tecrübe sahibi olmalısınız.
 • Lokasyon çok ama çok önemli. Kasap dükkanı açacağınız yerin uygun olması gerekiyor.
 • Ürün kalitesi konusunda asla taviz vermemelisiniz.
 • Hijyen şartlarına kusursuz bir şekilde uyum göstermelisiniz.
 • Müşteri ilişkileriniz güçlü ve tatminkar seviyede olmalıdır.

Bu gibi tavsiyeleri gözardı etme şansınız yok. Bu konularda hata yapılmadıkça açacağınız kasap dükkanının karlı olmaması imkansız yakın bir ihtimaldir.

Tavsiye makale: Tavuk çiftliği kurma maliyeti

Kasap dükkanı açmak maliyeti nedir?

Kasap açmanın maliyeti ile ilgili tek bir maliyet hesabı yapmak doğru olmayacaktır. Açacağınız kasap dükkanının konseptine göre maliyet hesabı da değişecektir. Buradaki maliyet hesabı, sabit maliyetleri ifade etmektedir. Aylık maliyetlerinizin konusu burada gözardı edilecektir.

Bir kasap dükkanı için gerekenleri göz önünde bulundurmak gerekiyor:

 • Tadilat, bakım ve onarım: Kiralayacağınız ya da satın alacağınız dükkanı bir kasap dükkanı haline getirmeniz gerekiyor. Özellikle yapacağınız iş gereği hijyenik bir ortam sağlamalısınız. Bu sebeple fayans döşemeleri, gerekli ekipman için uygun yerlerin hazırlanması, aydınlatma vb. tadilat işlemleri için masrafınız olacaktır. Tüm bunlar için 5.000 TL ile 10.000 TL arasında masrafınız çıkabilir.
 • Gerekli ekipman, teçhizat ve makineler: Kasap dükkanı için yeterli buzdolabı, raf, reyon vb. ekipmanların satın alınması şarttır. Bu ekipmanların satın alımı için en az 40.000 TL’lik bir harcama söz konusu olacaktır.
 • Ürünler: Satış işlemi için yeteri kadar ürün ile dükkanınızı doldurmanız gerekmektedir. Ürünlerinizin taze ve sağlıklı olması işiniz için olmazsa olmazdır. Toptan satın almalarınızı bu kriterleri göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Ne tür ürünlerin satışını yapmanıza bağlı olarak bu maliyet kaleminiz değişkenlik gösterecektir. En az 10.000 TL’lik bir alım yapmanız ilk aşamada söz konusu olabilir.
 • İşletme kuruluş harcamaları: Muhasebeci, vergi kaydı, oda kaydı, fatura basımı, noter masrafları, pos cihazı vb. kuruluş masraflarınız söz konusu olacaktır. İşletmenizin kuruluşu için yaklaşık 5.000 TL maliyetiniz olacaktır.

İlk aşamada kasap açmanın maliyeti 70.000 TL civarında olacaktır.

Tavsiye makale: Salma tavukçuluk rehberi

Kasap dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Kasap dükkanı açma konusunda kararlıysanız ve dükkanı açacak yeri belirlediyseniz, öncelikle iyi bir muhasebeci ile anlaşmalısınız. Güvenilir bir muhasebeci ile anlaşmanız sizin hata yapmanızı engelleyecektir. Bu nedenle, işinin ehli, deneyimli bir muhasebeci ile anlaşmanızı öneriyorum.

Muhasebeciniz sizin adınıza işletme kuruluş işlemlerini başlatacaktır. Ve bu işlemler esnasında sizden bazı belgeler talep edecektir. Bu belgeler, şunlardır:

 • İmza sirküleri
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Kira kontratı veya tapu fotokopisi
 • Kimlik kartı sureti

Bu belgelerin haricinde farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Ancak bu belgeleri önceden hazırlamakta fayda var.

İşletmenizi hukuki statüsünü ilk aşamada şahıs işletmesi olarak belirlemeniz sizin açınızdan avantajlı olacaktır. Şahıs işletmelerinin hem kurulması hem de yönetilmesi daha kolaydır.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu