İş Fikirleri

Kargo Şubesi Açmak Karlı mı 2022? Ne Kadar Kazandırır?

Karlı bir iş fikrine ihtiyacın mı var? Sermayem var ama hangi sektörde faaliyet göstereceğini bilmiyor musun? Bu yazımızda sizlere harika bir iş fikrini anlatıyoruz: Kargo şubesi açmak! Yazımızda, kargo şubesi açmak karlı mı? Kargo şubesi ne kadar kazandırır? Kargo şubesi açma maliyeti 2021 ne kadar? Kargo bayiliği nasıl alınır? Kargo şubesi açma şartları nelerdir? Ve daha birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüz dünyasında kargo faaliyetlerinin önemi çok büyük diyebiliriz. Bu önemin temel nedeni ise internet üzerinden yapılan ve yaygın hale gelen online alışverişler olmuştur. Günümüzde neredeyse her ürünün internetten satışı yapılabilmektedir. E-ticaretin giderek yaygınlaşması, kargo faaliyetlerini doğrudan artıran en önemli faktör olmuştur. Öyle ki mevcut kargo firmaları ve şubeleri, bu talebi karşılamakta yetersiz kalabilmektedir. Hala ülkemizin bazı ilçelerinde herhangi bir kargo şirketinin şubesi dahi bulunmamaktadır. Hal böyleyken yatırımcılar da ilgisini, kargo bayiliklerine ve kargo şubelerine çevirdi. Birçok girişimci, ülkemizde faaliyet gösteren kargo şirketlerinin bayilik şartlarını merak etmekte ve kargo sektörünün getirisi konusunda araştırmalar yapmaktadır. Biz de bu konuda sizi doğrudan bilgilendirebileceğimiz bir makale kaleme aldık.

Karlı İş Fikri Önerisi: Oto Ekspertiz Açmak

Kargo şubesi açmak karlı mı?

Ülkemizde en karlı yatırımlardan birisi de kargo şubesi açmaktır. Ülkemizdeki birçok kargo şubesi, aylık 100.000 TL üzeri kazanç elde edebilmektedir. Kargo şubesi ne kadar kazandırır? sorusunun cevabını merak eden birçok girişimci olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, doğru bir ekip ve iş modeli ile aylık kazancın 100.000 TL altına kolay kolay düşmeyeceğini bilmelisiniz. Bu kazancı elde edebilmenin bir takım faktörlere bağlı olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Kargo işi, bir süreç işidir. Takip işidir. Sistem işidir. Ekip işidir. Titizlik gerektirir. Çok fazla olmasa da belli oranda sermaye gerektirir. (Yazımızın ilerleyen kısımlarından ne kadar sermaye gerektiğini açıklayacağız.) Kargo sektöründe püf noktalara dikkat edilmesi halinde kazanç elde etmek oldukça kolaydır. Kazanç kolay olsa da iş sürecinin stresli olduğu da söylemek gerekiyor. Ancak aylık kazanç düşünüldüğünde bu strese değer bir iş fikri olduğunu söyleyebiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=w5pBeTjpa_g

Kargo şubesi bayiliği alarak büyük avantaj elde edilmektedir. Hazır kurulu sistemin bir parçası oluyorsunuz. Ülkemizde faaliyet gösteren ve şubeleşmiş kargo şirketlerinden birisinden bayilik alarak marka gücünü de kullanmış oluyorsunuz. Bu nedenle, bakir bölgelerde şubeleşememiş kargo şirketlerinden birisine başvuru yaparak bayilik almak oldukça mantıklı bir girişim olacaktır.

Tavsiye İş Fikri: Oto Galeri Açmak

Kargo şubesi açma maliyeti 2022 ne kadar?

Bayilik almadan zaten bu işi yapabilmek mümkün değil. Ülkemizde marka gücü olan ve bilindik bir kargo şirketine bayilik başvurusu yapmalısınız. Bayilik alabilmek için kargo şirketleri franchise ücreti almaktadır. Bu ücretler, kargo şirketine göre değişebilmektedir. Yine yapılacak yatırımın büyüklüğüne, işletme konumuna vb. unsurlara göre franchise ücretlerinden farklılıklar olabilmektedir.

Ülkemizde bir kargo şubesi açma maliyeti, 300.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişebilmektedir. Bu maliyeti; kargo araçları, franchise ücreti, dekorasyon, makine ve ekipmanlar oluşturmaktadır. Açacağınız şubenin işlem hacmi ve buna uygun harcamalar doğrudan maliyetlerinizi etkileyecektir. En az 10 araçlık bir filo oluşturmanız durumunda zaten en az 800.000 TL araç maliyetiniz olacaktır. Her şube için bu kadar araç ihtiyacı olmasa da bazı projelerde bu sayıda araç ihtiyacı olabilmektedir.

Kargo şubesi açarken bayilik alınan kargo şirketinden çeşitli destekler alınabilmektedir. Kurulum desteği, personel desteği, araç desteği vb. destekler söz konusu olabilmektedir.

Tavsiye İş Fikri: Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Kargo bayiliği nasıl alınır?

Kargo bayiliği alabileceğiniz belli başlı kargo şirketleri bulunmaktadır.

 • Yurt İçi Kargo
 • Aras Kargo
 • UPS Kargo
 • Sürat Kargo
 • MNG Kargo

Öncelikle hangi bölgede kargo şubesi açmak istiyorsanız, o bölgede yukarıda yer alan kargo şirketlerinin şubesi olup olmadığını araştırmalısınız. Eğer açacağınız bölgede hali hazırda yukarıda yer alan şirketlerin şubesi varsa o bölgede şube açabilmeniz mümkün olmaz. Bu nedenle, lokasyonunuz belliyse hem nüfus hem de şube araştırmasını iyi yapmalısınız.

Araştırmalarınızı tamamladıktan sonra kargo şirketinizi belirlemelisiniz. Ardından ilgili kargo şirketine bayilik başvurusunu elektronik ortamda yapmalısınız. Kargo şirketlerinin şube açma şartları değişebilmektedir. Bayilik başvurusu yapmadan önce kargo şubesi açma şartları konusunu gözardı etmemelisiniz.

Tüm kargo şirketlerinin yerine getirilmesini istediği şartları açıklayalım.

Mutlaka Okumalısın! Rent a Car Açmak

Kargo şubesi açma şartları 2022 nelerdir?

 • Sektörel deneyim sahibi olmalısınız.
 • Tercihen lisans mezunlarının şube açmaları desteklenmektedir. Lise mezunlarının da başvuruları da kabul edilebilmektedir.
 • Belirli sermayeye sahip olunması gerekmektedir.
 • Başvuru formunun eksiksiz ve tam bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Girişimcinin çözüm odaklı ve esnek çalışma saatlerine uyumlu olması beklenmektedir.
 • Markaya zarar verecek iş ve işlemlerden kaçınılması beklenilmektedir.
 • Şube konumunun uygun olması gerekmektedir.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu