Girişimci RehberiKrediler

İş Kurma ve İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar 2021

İşyeri açmak için yeterli sermayeye sahip olmayanlara özel olarak hazırladığımız bu içeriğimizde işyeri açma kredisi veren bankalar 2021 bilgisini sizlerle paylaşacağız.

İçeriğimizde cevabını bulabileceğiniz sorular şunlardır:

 • İşyeri açma kredisi nedir?
 • İşyeri açma kredisi şartları nelerdir? Nasıl alınır? Gerekli belgeler nelerdir?
 • Faizsiz iş kurma kredisi gerçekten var mı?
 • İşyeri açma kredisi faiz oranları nedir?
 • İşyeri açma kredisi veren bankalar 2021 yılında hangileridir?

Tüm soruların ve daha fazlasının yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

İşyeri açma kredisi nedir?

İşyeri açma kredisi, özel ve kamu bankaları tarafından yeni işyeri açacak olanlara verilen bir kredi türüdür.

Genellikle bankalar, yeni işyeri kuracak olanlara girişimci kredisi verme konusunda çekingendirler. Çünkü herhangi bir ticari geçmişi olmayan işletmeye verilen krediler, bankalar için daha yüksek risk barındırır. Yeni açılacak olan işletmenin geleceğini göremediklerinden verilen kredinin geri ödemelerinin yapılıp yapılamayacağını kestirememektedir. Ancak hiçbir banka, işyeri kurma kredisi vermez demek de yanlış olacaktır. Özellikle kamu bankalarının riskleri gözardı ettiklerini ve girişimcilere kredi kullandırdıkları bilinmektedir.

Kamu veya özel bankalar farketmeksizin işyeri açma kredisi verirken bazı şartların yerine getirilmesini istemekte ve belge talep edebilmektedir. Şimdi dilerseniz, bu bilgiler hakkında paylaşım yapalım.

İşyeri açma kredisi şartları nelerdir?

Yeni işletme açacak olanlar, bankalardan kredi talebinde bulunduğunda genellikle ”6 ay faaliyet gösteriyor olmak” şartıyla karşılaşmaktadır. Bu durum, Halk Bank hariç diğer tüm bankalar tarafından talep edilen bir şart olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Peki ama henüz işletme dahi açılmamışken neden böyle bir şart aranıyor?

Yukarıda da ifade ettiğim üzere risk nedeniyle bankalar, açılan ve faal olan işletmelere kredi vermektedir.

Eğer işletme açılmadan önce kredi kullanmak istiyorsanız, sadece Halk Bank’a başvuru yaparak işyeri açma kredisi kullanabilirsiniz. Diğer bankalar, sizi aktif ve faal gördükten sonra kredi kullandırabilmektedir.

”İstediğim işletmeyi kurabilmem için sermayem yetersiz, mutlaka kredi kullanmam lazım.” diyorsanız, bu durumda bankalara sadece ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu da kurumsal başvuru olmayacak, bireysel kredi başvurusu anlamına gelmektedir.

İhtiyaç kredi çekebilmek için ise aylık düzenli gelirinizin olması gerekmektedir. Aylık düzenli geliriniz yoksa çekeceğiniz krediye karşılık ipotek, teminat ya da kefil gösterme zorunluluğunuz olacaktır. Aksi takdirde, işletme kurabilmeniz için kredi kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Faizsiz iş kurma kredisi var mı?

Devlet destekli kredilerde dahi faizsiz iş kurma kredisi söz konusu değildir. KOSGEB işletme kurma kredisi, düşük faizli bir kredidir. Bu krediyi alabilmeniz için işletmenizi, KOSGEB hibe desteği ile kurmanız ve daha sonrasında düşük faizli kredi programına başvuru yapmanız gerekmektedir. Yine esnaf kefalet kredisinin yıllık faizi %5 ile %6’dır.

Ülkemizde faizsiz iş kurma kredisi bulabilmeniz imkansızdır.

Tavsiye Makaleler:

KOSGEB hibe desteği (50.000 TL)

KOSGEB iş yeri kurma kredisi (50.000 TL)

Esnaf kefalet kredisi (200.000 TL)

İşyeri kurma kredisi faiz oranları nedir?

İş yeri kurma kredisi faiz oranları, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile benzerlik göstermektedir.

Aylık faiz oranlarının bankadan bankaya değişmekle birlikte %1,25 ile % 1,95 arasında değişkenlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Bu nedenle, yukarıda ilgili yazılarını paylaştığım esnaf kefalet kredisi ile KOSGEB iş yeri kurma kredisi daha cazip olmaktadır.

İş yeri açma kredisi veren bankalar 2021 yılında hangileridir?

Eğer işletmenizi açtıysanız ve vergi levhasında yer alan işe başlangıç tarihinden itibaren 6 ay geçtiyse, iş yeri açma kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Aşağıdaki bankaların tamamı kurumsal işletmelere kredi verebilmektedir.

 • Halk Bank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bankası
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Burgan Bank
 • ING Bank
 • Akbank
 • Albaraka Türk
 • Türkiye İş Bankası

Yukarıdaki bankalar arasında en uygun faiz oranı teklifini kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bankası yapmaktadır. Esnaf kredisi denilince akla gelen ilk banka, her zaman Halk Bankası olmuştur.

Halk Bankası, hem KOSGEB hem de Esnaf Kefalet Kooperatifleri Birliği ile ortak çalışmaktadır.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu