Devlet Destekleri

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Yatar 2022?

İŞKUR, ülkemizde istihdam alanında destek ve hizmet veren bir kamu kuruluşudur. Bugünkü yazımızda İŞKUR’un işbaşı eğitim programını ele aldık. İşkur işbaşı eğitim programı 2022 yılında nasıl uygulanıyor, kimler faydalanabilir, İşkur işbaşı eğitim programı maaşı ne zaman yatar 2022 ve daha birçok sorunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Bu makalemizi inceledikten sonra gerek işverenler gerekse istihdam edilmek isteyenler, bu programa dahil olmak için gereken adımları atma konusunda hazırlık sahibi olacaklardır. Aynı zamanda eğitim programına dahil olan işçiler de işkur işbaşı eğitim programı maaşı ne zaman yatar sorusunun da cevabını bulabilirler. Sizlere sıkıcı, mevzuatsal bilgiler sunmayacağım. Bundan ziyade, konuyla alakalı işinize yarayacak bilgileri ön plana çıkarmaya çalışacağım.

İşkur işbaşı eğitim programı 2022 ile alakalı detaylı bilgilere ilinizde bulunan İŞKUR İl Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Mutlaka OKUMALISIN! KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

İşkur işbaşı eğitim programı nedir, ne değildir?

Öncelikle İşkur işbaşı eğitim programının ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Mevzuatsal tanımı şu şekildedir:

”İşbaşı eğitim programı, Kuruma kayıtlı işsizlerin yine Kuruma kayıtlı işyerlerinde, daha önceden edindikleri teorik bilgileri uygulama yaparak pekiştirmelerini veya mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak amacıyla işgücü piyasası araştırma sonuçları, iş ve meslek danışmanlarının işyeri ziyaretleri sırasında veya işsizlerle yapılan görüşmelerde tespit edilen ihtiyaçlar, işyerlerinden veya katılımcı adaylarından gelen talepler doğrultusunda bu Yönetmeliğin ilgili hükümlerinde belirlenen şartlara uyulmak kaydıyla düzenlenebilir.”

Bu tanımı basitleştirmek gerekirse programı şu şekilde özetlemek mümkündür:

İŞKUR’a kayıtlı işletmeler, İŞKUR’a kayıtlı işsizleri program kapsamında istihdam etmektedir. İstihdam edilen bu kişiler, mesleki tecrübe kazanmakta ve nitelikli personel haline gelebilmektedir. İşletmeler ise hem İŞKUR desteği alarak işgücü maliyetlerini azaltabilmekte hem de işletmeleri için deneyim sahibi personel yetiştirebilmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=A65QJiNO8m4

Peki ama İŞKUR işbaşı eğitim programı 2021 maaşları ne kadar ve bu maaşı kim ödüyor?

Bu program kapsamında istihdam edilen personellerin aşağıdaki giderleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. 2021 verileri şu şekildedir:

 • Katılımcı zaruri gideri (Günlük 108,68 TL, öğrenciler için 81,51, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34 TL)
 • Geleceğin meslekleri olarak belirlenecek mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara 100 TL zaruri gider ödenecektir.
 • Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanacaktır.
 • İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi
 • Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri

İşkur işbaşı eğitim programı şartları 2022 nelerdir?

İşkur işbaşı eğitim programı şartları konusunu ikiye ayırmak gerekiyor. Çünkü bu konuda iki farklı kesim bulunmaktadır: İşverenler ve personeller

Her iki kesimin de programa dahil olmak şartları birbirinden farklıdır. Şimdi dilerseniz, sırasıyla bu şartlara bir göz atalım.

İşverenler açısından program şartları:

 • En az 2 sigortalı çalışanın olması gerekmektedir.
 • Program kapsamında mevcut SGK’lı çalışan sayısının %30’u kadar personel istihdam edilebilmektedir.
 • Programa personel katılım sayısının %50’si kadar istihdam teminatı verilmesi gerekmektedir.
 • Personellerin program süresince istihdam edilmesi gerekmektedir.

Personeller açısından program şartları:

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak
 • 15 yaşını tamamlamış olmak
 • İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak
 • Emekli olmamak
 • Programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak
 • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Makale Tavsiyesi: Lise stajyer maaşı ne kadar oldu?

İşkur işbaşı eğitim programı süresi ne kadardır?

Program süresi, sektörlere göre farklılık göstermektedir. Program süresi;

 • Bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay
 • Diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olmaktadır.
 • Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay uygulanmaktadır.

Programlar, günde en az 5 saat en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilmektedir.

Tavsiye Makale: Sermayesiz Para Kazanma Yolları

İşkur işbaşı eğitim programı için gerekli evraklar nelerdir?

İşverenler, programa başvuru yapabilmek için aşağıdaki evrakları İŞKUR Müdürlüğü’ne ibraz etmelidir:

 • Program talep dilekçesi
 • İşveren taahhütnamesi
 • Ön talep formu
 • İşveren türüne göre; ticaret sicil gazetesi, vakıf senedi, dernek tüzüğü, birlik veya oda kaydı belgesi, dernek ve vakıflar için iktisadi işletmeye ait belgelerin aslı veya noter onaylı örnekleri
 • Son 3 aylık sigortalı hizmet listesi (katılımcının işverenin çalışanı olup olmadığının kontrolü amacıyla istenir)
 • İmza sirkülerinin aslı veya noter onaylı örneği

Başvurular, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine her zaman yapılabilmektedir.

İşkur işbaşı eğitim programı maaşı ne zaman yatar2021?

İnternet ortamında işkur işbaşı eğitim programı maaşı ne zaman yatar sorusu ile ilgili çok fazla sorunun araştırıldığını görüyoruz. Bu nedenle, bu konuda sizleri bilgilendirmek istiyorum.

İŞKUR maaşları, Halk Bankası’na yatırılmaktadır. Genel itibariyle, programla ilgili bilgi ve belgelerde herhangi bir eksiklik söz konusu değilse İŞKUR maaşları, her ayın 5’i ile 10’u arasında yatırılmaktadır.

Eğer program kapsamında bilgi ve belgelerde eksiklik söz konusu ise işbaşı eğitim programı maaşı ne zaman yatar sorusu ile ilgili belirtilen bu tarihlerde yatırılamamaktadır.

Tavsiye Makale: Youtube Para Kazanma Yöntemi

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. İşkur
  1 yıldır paramı vermedi…bankaya nezaman gitsem.hesabiniza para yatmadi dendi.e devletde bakdigimda adıma parça parça 12 bin 554 TL yatirildigi görülüyor.iskur.bizvrdik diyor.banka…sorun iskurda diyor..bu seferde işkur.sen hesabından birikmiş parayi nakit çekmişsin diyor..banka utanmasa.sahte evrak düzenleyip.beni yalancı durumuna dusurcek…,sesimizi duyan varmı bilmem ama bu iskurla halkbankasini dünyaya rezil edicem….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu