İş FikirleriMeslek FikirleriPara Kazanma Yolları

İnovasyon Örnekleri (15 Tane) En Yeni Fikirlerim

İnovasyon örnekleri yazımızda sizlere kendi yorum ve fikirlerimi de katarak en yeni ve güncel 15 tane inovasyon örneği verdim. Hepimizin bildiği üzere İnovasyon yenilik ve yeni fikirler üretmekde anlamına geliyor. Bir çok girişimci adayının merakla takip ettiği İnovasyon yeniliği hakkında gelin örneklere beraber bakalım.

İnovasyon Örnekleri (15 Tane) Örnek

İnovasyon yenilik ve yenileşme anlamına gelip meydana gelen herhangi bir soruna farklı bakış açısı ve yöntemlerle çözüm bulmayı ifade etmektedir. İnovasyon tek bir çeşitle kalmayı birçok türe ve amaca hizmet etmektedir. Dünya üzerinde ve ülkemizde inovasyon örnekleri olarak gösterilebilecek birçok çeşit yer almaktadır. Bunlardan bazıları ise diğerlerine göre daha fazla ilgi görmektedir.

İnovasyon Örnekleri 15 Adet

İnovasyon uygulamasından başarı sağlanabilmesi için birtakım şartların uygun olması gerekmektedir. Bunların en başında cesaret olmaktadır. Yeni fikirler ortaya çıkarmak ve bunu hayata geçirmek cesaretli olmak ile mümkündür. Bazen tek başına çalışmak herhangi bir anlam ifade etmeyebilir, bu gibi durumlarda ekip çalışması oldukça önemli olmaktadır. İşte sizler için derlediğim 15 tane inovasyon örnekleri;

Göz Kırpma Gözlüğü

Japonya’da Masunaga isimli bir firmanın geliştirmiş olduğu ve ürün inovasyonu için verilebilecek en iyi örneklerden biri göz kırpma gözlüğü olmaktadır. Çok fazla kitap okuyan ve gününün çoğunu bilgisayar başında oyun oynayanlar için geliştirilmiş gözlük, göz kuruluğunu engellemek için geliştirmiştir.

Göz Kırpma Gözlüğü

Gözlüğün içerisine yerleştirilmiş olan algılama aleti, göz 5 saniyeden fazla kırpma yapmadığı durumda bu durumu algılayarak gözlük camını buharlı hale getirmektedir. Göz sağlığını korumak için geliştirilen gözlükte göz kırpmanın ardından buhar kendiliğinden kaybolmaktadır.

Çocuklar İçin MR

Çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşan ve bu nedenle MR çektirmek durumunda kalan çocukların kıpırdamadan MR çekilebilmesi amacıyla geliştirilen uygulama en iyi ürün inovasyonu örnekleri arasında yer almaktadır. GE Healthcare tarafından geliştirilmiş olan MR cihazı çizgi film şeklinde tasarlanmasıyla oldukça dikkat çekicidir.

Çocuklar İçin MR

Geliştirilen uygulama çocukların MR çekimlerinin kıpırdamadan çekilmesini sağladığı gibi doğru sonuç almayı da mümkün kılmaktadır. Bu nedenle en faydalı uygulamalardan biridir.

E-Devlet Uygulaması

Hizmet inovasyonu için verilebilecek en iyi ve en kapsamlı uygulamalardan biri e devlet uygulaması olmaktadır. Uygulama aracılığı ile devlet dairelerine gitmeye gerek kalmadan birçok işlemi bulunulan yerden yapmak oldukça kolaydır. E devlet ile birçok işlemi tek bit uygulama üzerinden gerçekleştirmek mümkündür.

Getir Uygulaması

Yemekten temizlik ürününe birçok ürünü müşterinin kapısına kadar getiren Getir uygulaması, hizmet inovasyonu için verilebilecek en iyi örneklerden biri olmaktadır. Getir Bi Mutluluk sloganıyla hareket eden uygulama, müşterilerin tek bir tuşla uygulama üzerinden sipariş verebilmesini sağlamaktadır. Uygulama üzerinden verilen siparişler dakikalar içinde teslim edilmektedir.

Bunu İncelemelisin: İnovasyon Nedir?

Apple

En çok bilinen ve talep gören markaların başında Apple gelmektedir. Cep telefonu, bilgisayar ve dizi izleme gibi birçok alana hitap eden uygulama, bu alanda farklı pazarlarda yer almaktan çekinmemektedir. Marka kurucularının gerçekleştirdiği pazarlama stratejileri markanın pazarlama inovasyonu için en iyi örneklerden birisi olmasını sağlamaktadır.

L’oreal

Adını en çok duyulan ve en çok tercih edilen makyaj ve kozmetik markalarından biri olan L’oreal, pek çok makyaj ürününü kullanmadan uygulama üzerinden denemeyi sağlayan markalardan biridir. Makeup Genius uygulaması ile ünlü isimlerin kullanmış oldukları makyaj görüntüsünü kişiler kendi yüzlerine uygulayabilmektedirler.

Pazarlama inovasyonu için oldukça başarılı işler yürüten L’oreal, uygulamanın aktif hale getirilmesiyle daha fazla kazanç sağlayan markaların içinde yer almayı başarmıştır. Bunun yanında markayı kullanan hedef kitle sayısı da giderek artmıştır.

Akıllı Kapı Kilidi

Güvenlik alanında günümüzde oldukça fazla çalışma ve yenilik yapılmaktadır. Güvenlikle birlikte insan hayatını daha da kolaylaştıran uygulamalar sıklıkla tercih edilir olmaktadır. Bunlardan biri olan akıllı kapı kilidi uygulaması ile yerinizde kalkmadan oturduğunuz yerden kolayca kapı açmak mümkün olmaktadır.

Akıllı Kapı Kilidi

Ürün inovasyonu için en önemli örneklerden biri olan uygulama ile kapıyı uzaktan açmak mümkündür. Kapıyı kimin çaldığını bildikten sonra akıllı kapı kilidi ile kapıyı açmak güvenlik açısından son derece önemli olacaktır.

Kendi Kendine Karıştıran Kupa

Oldukça basit ve bir o kadar da kullanışlı ürünlerden biri içindekini kendi kendine karıştıran kupadır. İçeceğinizi ve içine katmak istedikleri kattıktan sonra tek yapılması gereken kupanın kulp kısmında yer alan tuşa basmaktır. Birçok kesim tarafında severek kullanılan ürün, ürün inovasyonu için en iyi örneklerden biridir.

Akıllı Cüzdan

Daha çok unutkanlık sorunu olanların ilgi duyduğu ve diğer kesimin de dikkatini çeken bir diğer uygulama akıllı cüzdan uygulamasıdır. Teknolojinin gelişiyor olması ve bunun insan hayatına yansıması da olumlu olarak sonuç vermektedir. Unutkanlığın yanı sıra çalınma riskine karşı da cüzdanda yer alan GPS özelliği devreye girmektedir.

Akıllı Cüzdan

Akıllı telefonlarla uyumlu olan cüzdanlar ile cüzdanınıza bir yerde unuttuğunuz zaman nerede olduğunu bulabilmeniz mümkün olmaktadır. Ürün inovasyonu için en iyi örneklerden biri olan akıllı cüzdan kablosuz bağlantı yardımıyla kolaylıkla kullanılabilmektedir.

E-Nabız

Hizmet inovasyonu için en doğru ve güvenli hizmetlerin başında e-nabız uygulaması gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan bu hizmetle birlikte sağlık merkezlerinde yapılan bütün tahlil ve raporlara tek tuşla ulaşmak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte uygulama üzerinden sağlık karşılaştırmaları yapılabilmekte acil herhangi bir durum için sağlık künyesi oluşturulabilmektedir.

Dünya üzerinden en kapsamlı ve en gelişmiş uygulamalardan biri olan e nabız uygulaması ile devlet birimlerinin de hizmet inovasyonu yapabildiği görülebilmektedir. Uygulama cep telefonu, bilgisayar ve tabletlere kolay bir şekilde indirilebilmektedir.

MHRS

MHRS yani Sağlık Bakanlığı Hastane Randevu Sistemi ile devlet hastanelerinden randevu almak oldukça kolaydır Alo 182 üzerinden müşteri temsilcisi ile görüşerek randevu alınabileceği gibi internet uygulaması üzerinden de kolay bir şekilde randevu alınabilmektedir.

Hizmet inovasyonu için verilecek örneklerden biri olan MHRS uygulaması, kişilerin bulundukları yerden kolaylıkla randevu almasını sağlayan bir hizmettir. Kişiler hastanede saatlerce sıra beklemeden randevu günü geldiğinde gidip muayene olabileceklerdir.

USB İle Şarj Edilebilir Piller

USB ile şarj edilebilir piller, ürün inovasyonu olarak gösterilebilecek en etkili örneklerden biridir. Özellikle sık sık seyahat edenler bu ürüne kolayca ulaşıp kullanabileceklerdir. Teknoloji marketlerde sıklıkla karşılaşılabilen bir ürün olmakla birlikte kolay kullanımı ve sağladığı avantajlarla birlikte yoğun talep gören ürünler arasında yer almaktadır.

Karışmayan Kulaklık

Kulaklığı sürekli karışan ve durumdan şikayetçi olanlar fermuar şeklinde tasarlanmış kulaklıklar ile bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebileceklerdir. Ürün inovasyonu için verilebilecek en güzel örneklerden biri olan karışmayan kulaklık seri üretimi geçmesiyle birlikte pek çok kesim tarafından yoğun talep gören ürünler arasında yer almaktadır.

Kuru Banklar

Dışarıda ve yol kenarındaki banklar yorulanlar için büyük avantaj olsa da özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında bankların ıslanıyor olması bu avantajı dezavantaja dönüştürmektedir. Son zamanlarda yeni geliştirilen ve bankaların köşelerine yerleştirilen kollar sayesinde kuru bankalara oturmak mümkün olmaktadır.

Kuru Banklar

Bankların yanında bulunan kolların çevrilmesi ile ıslak bank dönerek yerini kuru banka bırakıyor olacaktır. Böylece her mevsim kuru bankta keyifle oturulabilmektedir. İnsanlık için büyük bir hizmet olan kuru banklar aynı zamanda iyi bir inovasyon örneği olmaktadır.

Bi Taksi

Büyük şehirlerde yaşayanlar için en büyük sorunlardan biri taksi bulma sorunudur. Bu soruna çözüm bulmak için hizmete sunulan aynı zamanda hizmet inovasyonu anlamında verilecek ne güzel örneklerden biri Bi Taksi uygulamasıdır. Bi Taksi uygulaması üzerinden bulunulan yere taksi çağırmak mümkün olmaktadır. Uygulama kullanılmaya başlandığında ve taksi çağırıldığında uygulama en yakın taksiyi belirtilen adrese yönlendiriyor olacaktır. Bu hizmet inovasyonu taksiciler için oldu gibi müşteriler için de oldukça avantajlıdır.

Taksi ödemesi nakit olarak ya da kredi kartı ile ödenebilmektedir. Aynı zamanda ekran üzerinden şoförün adı ve puanı gibi birçok bilgiye de ulaşılabilmektedir. Son zamanlarda oldukça popüler olan ve girişimci 8. sınıf gençlerin özellikle araştırdığı İnovasyon örneklerine sizler için 15 tane fikir verdim. Ayrıca sizlere youtube de inovasyan örnekleri ile alakalı bir video bırakıyorum.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu