İş Fikirleri

İkinci El Dükkanı Açmak (Spotçu Dükkanı) Karlı mı?

İkinci el dükkanı açmak istiyorum diyorsanız, bu yazımız tam size göre! Spotçu dükkanı açmak istiyorum diyenler için hazırladığımız bu yazımızda aradığınız birçok sorunun cevabını bulabileceksiniz. 2. el eşya dükkanı açmak karlı mı? İkinci el dükkan açma maliyeti ne kadar? Spotçuluk işinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? İkinci el işi kazançlı mı? Ve daha birçok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Tavsiye makale: Market açmak ne kadar kazandırır?

İkinci el dükkanı açmak karlı mı?

İkinci el dükkanı açmak, en karlı iş fikirlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak ikinci el işinde karlılığı artıran unsurlara da dikkat etmek gerekiyor. Bu unsurlara dikkat edildiği takdirde aylık bazda dikkate değer kazançlar elde edilebilmektedir. Şimdi dilerseniz, bu unsurlara dikkat çekelim.

Uygun işletme lokasyonu

İkinci el işinde dükkanınızın konumunu çok iyi bir şekilde seçmelisiniz. İnsanların çok fazla uğradığı yerden ziyade ”Acaba ikinci el eşya satan spotçu nerede bulabilirim?” sorusunun cevabının olduğu yerde işletmenizi açmalısınız. Bu soruyu sorduklarında insanların aklına gelen yerde olmalısınız. Bu nedenle, işletmenizi genellikle spotçuların yoğun olduğu yerlerde açmanızı öneririm. Bu gibi bölgelerde rekabet sizi korkutmasın. Eşyalarınız sağlam ve uygun fiyatlı olduğu müddetçe kazanan siz olursunuz.

İşletmenizin fiziki ortamının uygun alan büyüklüğüne sahip olması gerekiyor. Özellikle ikinci el beyaz eşya satışı yapacaksanız, işletme büyüklüğünüzün en az 150 metrekare olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde, yer sıkıntısı yaşamanız olasıdır.

Bu nedenle, işletmenizi hem konum hem de fiziki alan büyüklüğüne dikkat ederek kiralamalı ya da satın almalısınız.

Eşya temizliği ve sağlığı

İkinci el işinde eşya temizliğine ve sağlığına azami dikkati göstermelisiniz. Bu durumda, diğer spotçulardan bir adım öne geçebilmeniz mümkündür. Bu nedenle satacağınız eşyaları satın alırken gerekli kontrolleri yapmalısınız. Bozuk, çalışmayan, tamiri ve temizlenmesi mümkün olmayan ürünleri satın almamalısınız. İkinci el dükkanınızda sergileyeceğiniz eşyaların temizliği ve sağlamlığı karlılığınızı artıracak bir ortam oluşturacaktır.

Dükkanınızda sergileyeceğiniz eşyaları satın aldıktan sonra olabildiğince temizlemeli, tamir gerektirecek bir durum söz konusu ise gerekli işlemi yapmalısınız. Spotçuluk düzen ve tertip isteyen bir iştir. Bu nedenle, satacağınız eşyaların doğru çalıştığından temizliğinden emin olmalısınız. Bu sayede, müşteri kitlenizi hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Doğru fiyatla eşya satın almak

Spotçu dükkanı açmak istiyorum diyorsanız ve bu iş fikrini hayata geçirecekseniz, en önemli hususun 2. el eşyaları uygun fiyatla satın almanız gerektiğini bilmelisiniz. Spotçuluk işinde kazanç elde etmenin en önemli kriteri, doğru fiyatlama yaparak 2. el eşyaları satın almanızdır. Yüksek fiyatla satın alacağınız eşyaları kar ile satmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle, satın alacağınız eşyaların sıfır model fiyatlarını doğru bir şekilde araştırmalısınız.

Burada önemli olan hususlardan birisi de ölücü olmamaktadır. 2. el eşyalara çok düşük fiyatla satın almaya çalışmak da işletmenize zarar verecektir. Bu nedenle, denge fiyatı çok ama çok önemlidir. Ne sizi zarara sokacak, eşyaları karla satmakta zorlanacağınız fiyat vermelisiniz ne de çok düşük fiyat teklifi yapmalısınız. İkinci el eşyaları dengeli bir fiyat politikasıyla satın almalı ve satışını yapmalısınız.

Belli bir alanda çalışmak

Spotçulukta her ikinci el eşyayı satmanızı önermiyorum. Örneğin, hem 2. el giyim hem de 2. el beyaz eşya satışı yapmamalısınız. Herhangi bir alanda uzmanlaşarak müşterilerin belirli bir alanda aradıkları eşyaların merkezi olmanızı öneriyorum.

Spotçular, genellikle 2.el ev eşyası satma konusuna yoğunlaşmaktadır. En karlı alan da budur.

Eşya çeşitliliği

Karlılığınız, sahip olacağınız eşya çeşitliliğine göre değişecektir. Müşterilerinizin aradıkları ürünleri temiz ve sağlam bir şekilde sunmanız durumunda cironuz önemli ölçüde artacaktır.

Tüm bu hususları dikkate aldığınızda ve doğru bir şekilde işletmenizi kurduğunuzda ikinci el eşya dükkanı açmak oldukça karlı bir iş fikridir. İkinci el dükkanı kar marjının %20 ile %50 arasında değiştiğini ifade edebiliriz. Hatta ve hatta bazı eşyalarda kar marjının %100’lere çıktığını dahi ifade edebiliriz.

Örneğin, 2.el bir klimayı 1.000 TL’ye aldığınızı düşünelim. Bu klimanın sıfır fiyatlarının ise 2.500 TL civarında olduğunu varsayalım. Bu durumda 1.500 TL’ye satın almış olduğunuz klimayı satabilirsiniz.

Tavsiye iş fikri: Gümüş dükkanı açmak kazandırır mı?

İkinci el dükkanı açma maliyeti ne kadar?

İkinci el eşya dükkanı açabilmeniz için hem nakliye aracına hem de personele ihtiyacınız olacaktır. Ağır ürünleri tek başına taşımanız mümkün değildir. Yine satın alacağınız eşyaları kendi nakliye aracınızla işletmenize getirip teslimatları da bu aracınızla yapacaksınız. Aynı zamanda işletmenizi açtıktan sonra 2. el eşyaları satın alabilmeniz için de belirli miktarda bir sermayeye sahip olmanız gerekiyor.

Bazı platformlarda düşük sermayeli iş fikirlerinden birisi olarak değerlendirilen spotçuluk iş fikri için belirli bir sermayeye ihtiyacınızın olduğunu ifade etmem gerekiyor.

Günümüz şartlarında ikinci el dükkanı açma maliyeti, her şey dahil bir şekilde 60.000 TL ile 100.000 TL arasında değişmektedir. Özellikle nakliye aracınız yoksa 2.el nakliye araçlarını düşünmelisiniz. Aksi takdirde sıfır nakliye araçları çok ama çok pahalı gelecektir. İkinci el dükkanı açma maliyeti, işletmenize ne kadar eşya koyacağınızla da ilgilidir. Ürün çeşitliliğinize göre spotçu açma maliyetlerinizi ayarlayabilirsiniz.

Tavsiye makale: Evde ek iş yapmak istiyorum diyenlere öneriler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu