İş Fikirleri

Huzur Evi Açmak: Şartlar & Devlet Desteği 2021

Huzur evi açmak, günümüz modern dünyası ve artan ihtiyaçlar doğrultusunda mantıklı ve karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Ancak huzur evi açmak, diğer iş fikirlerinden farklıdır. Çünkü huzur evi açılırken uyulması gereken bir takım mevzuatsal kurallar bulunmaktadır. A’dan Z’ye bu mevzuat hükümlerine uyarak huzur evi açabilirsiniz.

Huzur evi açmayı düşünen yatırımcılar, huzur evi açmak için devlet desteği 2021 yılında var mı sorusunun da cevabını aramaktadır. Bu sayede maliyetlerini bir nebze de olsa düşürmek istemektedir. Yazımızda hem huzur evi açmak için gereken şartları hem de huzur evi açmak için devlet desteği 2021 konusunu tüm yönleriyle ele alacağız.

Huzur evi açmak için gerekenler ve şartlar nelerdir?

Huzur evi açmak istiyorsanız, en az 4-5 defa göz gezdirmeniz gereken belge ÖZEL HUZUREVLERİ İLE HUZUREVİ YAŞLI BAKIM MERKEZLERİ YÖNETMELİĞİ olacaktır. Bu alanda yatırım yapacak olan kişilerin bu yönetmeliği A’dan Z’ye incelemeleri şarttır. Çünkü gereken şartlar ve prosedürlerin tamamı bu yönetmelikte yer almaktadır.

Bu yazımızda, sizlere bu yönetmelik üzerinden değerlendirmelerde ve açıklamalarda bulunacağız.

Adım adım gideceğiz.

Kimler huzur evi açabilir?

Huzur evi açacak ya da devir alacak olan kişilerde şu koşullar aranmaktadır:

 • En az ilköğretim veya ilkokul mezunu olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak
 • Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıdaki sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, bir yıl veya daha fazla hapis cezası veyahut affa uğramış olsalar bile Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlarla, basit veya nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak
 • Sosyal hizmet kuruluşlarından herhangi birisinin kurucusu iken ilgili yönetmeliklere aykırı faaliyetleri nedeniyle kuruluşu kapatılmamış olmak

Eğer yukarıdaki koşulları sağlıyorsanız, huzur evi açabilir ya da açılmış bir huzur evini devir alabilirsiniz.

Mutlaka Okumalısın! KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

Huzur evi açmak için açılış izni belgeleri nelerdir?

Huzur evi açmak için bir dosya hazırlamanız gerekiyor. Hazırladığınız bu dosyayı ise İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne teslim etmeniz şart. Hazırlayacağınız dosyada olması gereken belgeler şunlardır:

Kurucu ve sorumlu müdür için;

 • T.C. Kimlik Numarası beyanı
 • Öğrenim durumunu gösterir belgenin aslı veya idarece onaylı örneği
 • Adli sicil kaydının bulunmadığına ilişkin yazılı beyan
 • Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmadığına dair yazılı beyan
 • Sorumlu müdür ile kurucu arasında yapılacak iş sözleşmesi

Eğer en az 4 yıllık yüksek öğrenim mezunu iseniz hem kurucu hem de sorumlu müdür olabilirsiniz.

Kuruluş binası için;

 • Yapı kullanma izin belgesi ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinden alınacak statik rapor
 • Binanın tapu senedi veya kira sözleşmesi örneği
 • Yangın güvenliği yönünden itfaiye müdürlüğünden alınacak rapor
 • Kuruluşun özel bakım bölümü bulunması veya kuruluşun doğrudan bakım evi olarak hizmet vermesi durumunda il sağlık müdürlüğünden alınacak uygunluk raporu

Başvuru il müdürlüğüne yapılmış ise; hazırlanan tüm belgelerin belirlenen esaslara uygun olması halinde, kuruluşun hizmete açılması, il müdürlüğünün teklifi ve valiliğin onayı ile gerçekleşecektir.

Valilikten açılış onayı alınıp, açılış izin belgesi düzenlenen kuruluşa yaşlı kabulü yapılır ve kuruluş hizmete geçer.

Mevzuatın 3. bölümünde huzur evinde istihdam edilecek personellerin kimler olacağı ve gerekli şartlar anlatılmıştır. Sorumlu müdür, sosyal çalışmacı, psikolog, tabip, hemşire ya da sağlık memuru, yaşlı bakım elemanı, aşçı ve diğer personellerin nitelikleri de anlatılmıştır.

Huzur evi açmak için bina konumu ve gereklilikler nelerdir?

Huzur evi binasının girişi ve çıkışı, bağımsız olan bir binada olmalıdır. Binanın tamamında sadece yaşlılara özgü hizmet verilmesi şarttır. Bina, konum olarak şehir merkezinde olabileceği gibi şehir merkezine yakın bir konumda da olabilir. Yaşlıların gezip dolaşabilecekleri ve dinlenebilecekleri yeterli alana sahip bir bahçenin olmasına da dikkat edilmelidir.

Bina, trafik yönünden çok kalabalık bir konuma sahip olmamalıdır.

Binada asansör şarttır.

 Hemen yakınında yanıcı veya patlayıcı madde satılan ya da imal edilen binalarda huzur evinin açılmasına izin verilmemektedir.

Yine yangınla ilgili gereken tüm önlemlerin alınması gerekmektedir. Binayı, merkezi ısıtma sistemi ısıtmanız şarttır.

Huzur evi binasının bölümleri, tek tek yönetmelikte anlatılmıştır. Burada salon, mutfak, yatak odaları vb. bölümleri ayrıntılı bir şekilde anlatmadık. Bu bölümlerin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği yönetmelikte detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Yönetmelik için tıklayınız.

Huzur evi açmak karlı mı?

Huzur evi açmak, ne kadar zahmetli olsa da günümüz dünyasında oldukça karlı bir iş fikri modelidir. Eğer organizasyon ve yönetim konusunda kendinize güveniyorsanız, huzur evi açarak hatırı sayılır kazançlar elde edebilirsiniz.

Huzur evinde karlılığı, öncelikle maliyetleriniz belirleyecektir. Maliyetlerinizi ne kadar azaltırsanız, o derece karlılığınız artacaktır. Bu nedenle, huzur evi açmadan önce mutlaka bir fizibilite çalışması yaptırmalısınız.

Tavsiye iş fikri: Kreş açmak için gerekli şartlar

Huzur evi açma maliyeti ne kadar?

Açmayı düşündüğünüz huzur evinin kapasitesine göre maliyet hesaplaması değişkenlik gösterecektir. Bu nedenle, net bir maliyet hesaplaması mümkündür. Uygun bina bulmak, bu binayı satın mı alacaksınız yoksa kiralayacak mısınız vb. durumlar maliyet hesaplamasını etkileyecektir.

Mümkünse binanın mülkiyeti almanız, uzun vadede işletme giderlerinizi oldukça azaltacaktır.

Huzur evi açmak için devlet desteği 2021 var mı?

Evet, var. Eğer huzur evi yatırımı yapacaksanız, mutlaka ilinizde bulunan Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret etmelisiniz. Yatırım yapmadan önce mutlaka Yatırım Teşvik Belgesi almanızı öneriyoruz. Bu destek, teşviktir. Doğrudan herhangi bir kurumdan nakit desteği alamazsınız. Gelir vergisi, kredi faiz desteği, KDV, sigorta desteği vb. konularda muafiyet ve teşvik alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu