İş Fikirleri

Halı Saha Açma Maliyeti 2021 & Şartları

Ülkemizde spora olan ilgi ve alakanın düzenli bir şekilde arttığını ifade etsek herhalde yanlış olmaz. Bir de mevzu bahis olan spor dalı, futbol ise bu ilginin kat ve kat fazla olduğunu ifade edebiliriz. Futbolun hem izlenmesi hem de bir spor faaliyeti olarak icra edilmesi ülkemizde fazlasıyla karşılaştığımız bir durum. Bu nedenle, yatırımcılar için halı saha açmak iş fikri de merak uyandırıyor. Yazımızda halı saha açma maliyeti başta olmak üzere halı saha açmak iş fikri ile ilgili tüm detaylara ve merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizler için kapsamlı ve güncel bilgilerle dolu bir makale kaleme aldık.

Karlı İş Fikri: Seyahat Acentası Açmak

Halı saha açmak mantıklı bir iş fikri mi?

Halı saha işletmesi açmak, günümüz koşullarında oldukça mantıklı ve karlı bir iş fikri olarak karşımızda duruyor. Ancak bu durum, her açılan halı sahanın kazançlı bir işletme olacağı anlamına gelmiyor.

Halı saha işletmesi açarak kazanç elde etmek isteniyorsa, birtakım faktörlere dikkat etmek gerekiyor. Bu faktörlere bakacak olursak:

 • Konumu doğru uygun bir araziye sahip olmalısınız.
 • Yeterli sermayeye sahip olmalısınız.
 • İklim koşullarına uygun halı saha projesini hayata geçirmelisiniz.
 • Halı saha açmayı düşündüğünüz lokasyonun iş potansiyeli, yüksek olmalıdır.
 • Bölgede rakipleriniz, çok fazla olmamalıdır.

12 ayın 8 ayı kış olan bir bölgede açık halı saha işletmesi kurarsanız, iflas etmeniz haliyle kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle, birçok faktörü doğru bir şekilde düşünmeli ve ele almalısınız.

Tam kapasite çalışan halı saha işletmelerinin kazançları oldukça yüksek oluyor. Bu nedenle, halı saha işletmesi açmadan önce ”Açacağım halı saha işletmesi nasıl tam kapasite ile çalışır?” sorusunun muhtemel cevapları ve buna dair planlarınız hazır olmalıdır.

Ülkemizde 50.000’e yakın halı saha işletmesi faaliyet göstermektedir. Spora olan ilginin sürekli artması, halı sahaların haricinde futbol maçı yapılabilecek alanların kalmaması halı sahalara olan ilgiyi maksimize etti. Sektörün hala doyum noktasına ulaşmadığını, önemli lokasyonlarda hala halı saha işletmelerinin olmadığını da ifade edebiliriz. Önemli olan ilinizde ve bölgenizdeki bu lokasyonları keşfetmektir.

Karlı bir iş fikri arıyorsanız ve yeterli sermayeniz varsa halı saha açmak oldukça mantıklı bir iş fikri olacaktır.

Karlı İş Fikri: Halı Mağazası Açmak

Halı saha açma maliyeti 2021 yılında ne kadar?

Halı saha açma maliyeti, birçok kritere göre değişmektedir. Bu kriterlere ve girişimcinin halı saha projesine göre halı saha açmanın maliyeti değişkenlik gösterebilmektedir.

 • Açık veya kapalı halı saha tercihi
 • Suni çim halı saha tercihi
 • Granül seçimi
 • LED veya normal aydınlatma tercihi
 • Çelik ve demir konstrüksiyon seçimi
 • Zemin özellikleri
 • Branda, PVC panel, sac ve fibroser seçimi
 • Halı saha odaları ve duş alanları (Fiziki özellikler vb.)
 • Kafe alanı
 • Çevre düzenlemeleri

Yukarıdaki tüm bu kriterlere ilişkin seçimler, halı saha açma maliyetinizi doğrudan ve önemli ölçüde etkileyecektir. Ancak en önemli kriterin, açacağınız halı sahanın açık mı yoksa kapalı olacağıdır. Kapalı halı saha açma maliyeti, açık halı saha açma maliyetinin neredeyse 2 katıdır.

Bölgenizin iklim koşullarına tercihinizi doğru bir şekilde yapmalısınız. Genel itibariyle kapalı halı sahaların doluluk oranları, açık olanlara göre çok daha yüksek olduğunu ifade edebiliriz.

Yine halı saha sayısı ve halı sahaların ölçüleri de maliyetleri doğrudan etkileyecektir. İdeal halı saha ölçülerinin 28m x 48m ve 30m x 50m olduğunu söylemeliyiz. Minimum saha ölçülerinin ise 25m x 45m olması ticari anlamda doğru olacaktır.

Altyapı hariç olmak üzere ortalama halı saha metrekare maliyetleri şu şekilde ifade edebiliriz.

 • Açık hava halı saha metrekare maliyeti: 150 TL – 200 TL arası (2021 yılı)
 • Kapalı halı saha metrekare maliyeti: 300 TL – 400 TL arası (2021 yılı)

1 adet 1.500 metrekarelik bir halı sahanın alt yapı maliyetleri hariç olmak üzere ortalama 200.000 TL ile 450.000 TL arasında değişeceğini ifade edebiliriz.

2 adet halı sahası bulunan bir halı saha işletmesinin kurulum maliyetinin (arazi giderleri hariç) her şey dahil en az 1.000.000 TL olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Halı saha açmak, birçok sektöre nazaran yüksek sermaye gerektiren ancak oldukça karlı bir iş fikridir.

Tavsiye İş Fikri: Ambalaj Dükkanı Açmak

Halı saha açmak istiyorum, nasıl açılır?

Halı saha açmak istiyorum diyorsanız ve artık kararınızı verdiyseniz, belli prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

 • İlk olarak İlinizde bulunan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne başvurmalısınız. Başvuru formunu doldurmanız gerekiyor.
 • İl Müdürlüğü tarafından başvurunuz kabul edilirse, halı saha sicil kaydını yaptırmanız şarttır. Bunun için TFF Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapmalısınız.
 • Sicil kaydınız tamamlandıktan sonra bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yaparak çalışma izin ve ruhsatı almalısınız.

Bu süreçte işletmenizi yasal olarak kurmanız gerekiyor. Vergi kaydı, imza sirküleri vb. belgeler sizden talep edilecektir.

Halı saha açmadan önce göz önünde bulundurulması gerekenler nelerdir?

 • Halı saha açmak, yüksek sermaye gerektiren bir iştir. Arazi sorununuz olmayacaksa ve en az 1.000.000 TL sermayeniz varsa bu iş fikrini düşünebilirsiniz.
 • Halı saha için yer seçimi çok önemlidir. Gerek arazi yapısının gerekse açacağınız bölgenin hedef kitlenize olan uygunluğu çok önemlidir. Gerekli fizibilite çalışması yapılmadan böylesine bir iş fikrini hayata geçirmemelisiniz.
 • Halı saha işletmenizi mümkünse 1 adet açık, 1 adet kapalı olacak şekilde kurgulayın. Bu durumda, kötü iklim koşullarında geliriniz çok fazla olumsuz etkilenmeyecektir.
 • Doğru bir personel ekip ile çalışmalı ve hijyen kurallarına tam anlamıyla uyum sağlanmalıdır. Müşterilerinizin memnuniyeti için bu hususlar oldukça önemlidir.
 • İşletmenizi kurduktan sonra hızlı reklam stratejisi uygulamalısınız.
 • Halı sahalar haricinde soyunma kabinleri, kafeterya, oyun alanlarının bulunduğu kapalı alanlara ihtiyacınız olacaktır. Projenizde bu alanları asla gözardı etmemelisiniz.

Halı saha açmak iş fikriyle ilgili sürecin anlatıldığı aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Halı saha açmak için devlet desteği var mı?

Halı saha açmak için devlet desteği bulunmamaktadır. Herhangi bir devlet kurumu bu yatırımınız için doğrudan devlet desteği sağlayamamaktadır. Bu nedenle, halı saha açmak için kredi kullanabilirsiniz. Eğer kredi sicil notunuz yüksekse ve ipotek verme ve kefil gösterme durumunuz söz konusu olacaksa bankalardan işletme açma kredisi kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu