İş Fikirleri

Giyim Mağazası Açmak Karlı mı? Maliyeti ve Kar Marjı Nedir?

Giyim mağazası açmak istiyorum diyorsanız, bu yazımız tam size göre diyebilirim. Bu yazımızda, giyim mağazası açmak iş fikri ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Giyim mağazası açmak karlı mı? Giyim mağazası açma maliyeti 2021 yılında ne kadar? Giyim mağazası açmak için ne kadar sermaye gerekli? Giyim mağazası kar marjı nedir? Kazandırır mı, mantıklı mı? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Giyim mağazası açmak mantıklı mı?

Giyim mağazalarını ülkemizin dört bir tarafında görmüşsünüzdür. Büyük, küçük birçok giyim mağazası faaliyet göstermektedir. Peki ama bir girişimcinin giyim mağazası açması mantıklı olur mu? Bu soruya yanıtım, neden olmasın? Bir girişimi mantıklı kılan faktörleri bilmek gerekiyor. Sektör, bir girişimi doğrudan mantıklı kılmaz. Giyim mağazası açarak batan da var, büyük gelirler elde eden de var. Bir işletmeyi başarılı kılan faktörler iyi kavranırsa, iş fikri de bu doğrultuda mantıklı hale gelebiliyor. Bu nedenle, giyim mağazası açmak mantıklıdır ya da mantıksızdır demek çok yanlış bir ifade olacaktır. Her ne olursa olsun giyim mağazası açarken işinizi dijital ortamda pazarlamayı da gözardı etmemelisiniz. Günümüz dünyasında sosyal medya pazarlaması ve e-ticaret büyük önem kazanmıştır.

Giyim mağazası açmadan önce mutlaka dikkate alınması gereken hususlar vardır. Bu hususları gözden kaçırırsanız, girişiminizde başarısız olursunuz. Bu nedenle, çok vakit kaybetmeden bu faktörleri sizlere açıklamak istiyorum.

Giyim mağazası açmak için işletme yeri nasıl olmalıdır?

Cironuzu doğrudan etkileyecek olan faktör, işletmenizin konumu olacaktır. Bu nedenle, giyim mağazası açacağınız yeri çok ama çok iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Satacağınız ürün ile işletmenin konumu tutarlı olmalıdır. Yaşlı nüfusun yaşadığı bir yere bebek-çocuk giyim mağazası açarsanız, batarsınız. İşletme yerinin işlek, canlı ve hareketli olmasına özen göstermelisiniz. Bu gibi yerlerin kira gideri fazla olmaktadır. Ancak tahmini cironuzu hesaplayarak bu gibi işlek caddelerin birinde giyim mağazası düşünebilirsiniz. Burada kritik husus, gerçekten bu yerin iş yapacağını öngörebilmenizdir. Cironuz yüksek olacaksa kira giderinizin bir önemi olmayacaktır. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez, boşuna dememişler.

İnce eleyip sıkı dokumanız gereken husus kesinlikle işletmenizin lokasyonu olmalıdır. Rakiplerinizi iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Büyük giyim mağazaları varsa caddeniz üzerinde ya da yakın bir bölgede, bu mağazaların fiyat politikalarını iyi bir şekilde incelemelisiniz. Bir kot pantolonunu rakibiniz 100 TL’ye satıyorsa siz aynı pantolonu 150 TL’ye satamazsınız. Hele de marka değilseniz! Bu nedenle, kritik konu her şeyden önce işletmenizi açmayı düşündüğünüz yerdir.

Giyim mağazası açmak için ne kadar sermaye gerekir?

Giyim mağazası açarken dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de sermayedir. Yeterli sermaye sayesinde ürün çeşitliliği, dekorasyon ve benzeri hususları rahatlıkla atlatabilirsiniz. Bu nedenle, çok fazla borca girmeden kendi öz sermayenizle giyim mağazanızı açma konusunda finansman planınızı yapmalısınız. Ülkemizde hızlı bir şekilde kapanan işletmelerde kapanma sebebi genellikle yetersiz sermaye olmaktadır. Borç ve kredi çıkmazına girmeniz durumunda batmanız kaçınılmaz olacaktır.

Başarılı giyim mağazası açmak için ne yapmak gerekir?

Deneyim yani tecrübe ile doğru esnaflık da başarılı bir girişimde bulunmanızı doğrudan etkileyen faktörler olacaktır. Bu nedenle, giyim mağazası sektöründe tecrübeli olmanız çok önemlidir. Hangi ürünlerin satışının hızlı olacağı, işletmenizin doğru bir şekilde dekore edilmesi, toptan satışlar hakkında bilgilerin doğru analiz edilmesi sizin tecrübeli olmanıza bağlıdır. Bu nedenle, sektör hakkında hiç bir bilgi sahibi olmamanız dezavantajdır. Eğer yeteri tecrübeye sahip değilseniz, öncelikle sektör hakkında az da olsa deneyim kazanmaya çalışmalısınız.

Doğru esnaflık da müşteri portföyü oluşturabilmeniz adına oldukça önemlidir. Güler yüzlü, anlayışlı esnaf olmanız, sizi bir adım öne geçirecektir.

Harika bir devlet desteği: İŞKUR İşbaşı Eğitim Programı

Giyim mağazası açmak karlı mı?

Giyim mağazası açmak, diğer sektörlerde olduğu gibi elbette karlıdır. Ancak karlılığınızı yukarıda anlatmaya çalıştığım faktörler doğrudan etkileyecektir. Kötü bir yere açacağınız giyim mağazası, ne yaparsanız yapın karlı bir iş fikri olmayacaktır. Bu nedenle, işletmenizi doğru bir şekilde planlayarak açmalısınız.

İşletmeler, kar yapmazsa hayatta kalamaz. Hayatta kalan, faal olan giyim mağazalarını inceleyin. Bu işletmelerin ürünlerini ve lokasyonlarını analiz edin. Bu işletmelerin, rahatlıkla karlı işletmeler olduklarını söyleyebiliriz.

Tecrübe ve sermaye eksikliği, işletme yerinin kötü ve alakası olması, kötü esnaf olmanız sizi başarısız bir işletmeye götürecektir. Bu nedenle, karlı bir işletme için bu hususlara dikkat etmelisiniz.

2018, 2019 ve 2020 yılları ülkemizde ekonomik durgunluğun yaşandığı zamanlar olarak görebiliriz. Ancak bu durum, daimi ve kalıcı değildir. Durgunluk elbette geçecek ve piyasa canlanacaktır ancak işletme açarken bu unsuru da göz önünde bulundurmalısınız. Vatandaşlarımızın alım gücü, enflasyon nedeniyle düştü, bu da talep yetersizliğine neden oldu. Bu nedenle, bu hususu da dikkate alıp ekonomik verileri yakından takip etmenizi öneriyorum.

Peki ama giyim sektöründe kar marjları nedir? Bu sorunun cevabına geçelim şimdi.

Mutlaka OKUMALISIN! İstanbul’da toptan giyim nereden alınır?

Giyim mağazası kar marjı ne kadardır?

Giyim mağazası kar marjı, hangi alanda giyim mağazası açacağınıza bağlı olarak değişmektedir. Örneğin, çocuk giyim ile bayan giyim arasında fark vardır. Bu nedenle, alana göre kar marjlarından bahsetmek daha doğru olacaktır.

  • Çocuk giyimde kar marjı çok yüksektir. Hatta en yüksek alanlardan birisi diyebiliriz. %200’lere kadar kar marjı yükselebilmektedir.
  • Hamile giyim ise en yüksek kar marjına sahiptir. %300’lere kadar ürün başına kar marjı söz konusu olabilmektedir.
  • Bayan iç giyimde kar marjı %80 ile %150 arasında değişebilmektedir.
  • Tesettür giyimde kar marjı ise %60 ile %150 arasında değişkenlik göstermektedir. Ürün ve modele göre bu farklılık karşımıza çıkmaktadır.
  • Erkek ve bayan giyim, en yüksek müşteri potansiyeli olan alanlardır. Ancak kar marjı, diğer alanlara göre düşüktür. Bu alanda kar marjı %50 civarındadır.

Giyim mağazası açma maliyeti 2021 ne kadar?

Ne tür bir giyim mağazası açacağınız, maliyeti etkileyen en önemli konu olacaktır. Her mağazanın kurulma maliyeti farklıdır. İşletmenizin büyüklüğü, ürün çeşitliliğiniz, personel sayınız, dekorasyon kalitesi ve benzeri hususlar, giyim mağazası açma maliyeti konusunda size önemli doneler verecektir. Bu nedenle, ne tür bir işletme açacağınızı ve sermaye yapınızı bilmediğim için net bir maliyet hesabı yapamam. Ancak, genel itibariyle tahmini bir takım maliyet hesabı yapabiliriz.

Buna göre, ufak bir giyim mağazası açmayı düşünürseniz, en azından sermayenizin en az 100.000 TL olması gerektiğini söylemeliyim. Bu durumda, ürünlerinizi bakiye usulü almayı deneyebilirsiniz. Bu tutarı, tadilat, dekorasyon, işletme kuruluş ve kira harcamalarınız için kullanabilirsiniz.

Orta ve büyük giyim mağazaları için ise en az 1.000.000 TL sermaye yapınızın olması sizi rahatlatacaktır. Çünkü bu tür mağazalarda en az 4 ya da 5 personel istihdam etmek durumunda kalabilirsiniz. İşletmenin ilk yıllarında çok yüksek cirolar elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle, sermaye yapınız güçlü olması oldukça önemlidir.

Giyim mağazası için gerekli belge ve prosedürler nelerdir?

Öncelikle bu konuda iyi bir muhasebeci ile anlaşmanızı öneriyorum. Bu sayede, muhasebeciniz sizden yetki alarak işletme kuruluş sürecini tamamlar. Muhasebeci ile anlaşmadan önce işletme yerini belirlemenizde fayda vardır. Gerekli hukuki ve yasal prosedürleri, muhasebeciniz sizin adınıza yapacaktır.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu