İş Fikirleri

Gece Kulübü Açmak: Maliyeti, Şartları, Gerekli İzinler 2022

Gece kulübü açmak, yüksek sermaye gerektiren bunun doğal sonucu olarak yüksek kazanç sağlayan iş fikirleri arasında yer almaktadır. Eğlence sektörünün en gözde iş fikri olan gece kulübü açmak, zahmetli ve organizasyon bilgisi gerektiren bir iş kolu olarak karşımızda durmaktadır.

Gece kulübü ya da bar açmak iş fikrinin organizasyon bilgisi ve sosyal ilişkileri zayıf girişimcilerin başarabileceği bir iş fikri olmadığını vurgulamak gerekiyor. Her açıdan problem çözme yeteneğinize güveniyorsanız, sosyal çevreniz her açıdan genişse ve yüksek sermaye gücüne sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, oldukça karlı ve kazançlı bu iş fikrine odaklanabilirsiniz.

Öyle ki, büyükşehirlerde faaliyet gösteren gece kulüplerinin hafta sonları için günlük net kazançları, 100.000 TL’lere kadar ulaşabilmektedir. Kazanç mükemmel gibi gözükse de kusursuz bir hizmet ve eğlence kalitesi sunabilmek için harika bir ekibe, harika bir eğlence programlarına ve harika bir organizasyon bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle, sadece sermaye gücü, sosyal çevre gücü de yeterli olamayabilmemektedir. Gece kulübü ve eğlence kültürü açısından bilgi ve deneyime de ihtiyacınız olacaktır.

Gece Kulübü Açmak Karlı mıdır?

Gece kulübü açmak, doğru konsept ile açıldığında çok yüksek kazanç sağlamaktadır. Doğru mekan atmosferi, doğru personel ekibi ve doğru eğlence programları yapısı ile bu sektörde çok yüksek kazançlar elde edilmektedir.

Mekan olarak müşterilerinize kusursuz bir güvenlik hissiyatı oluşturmalısınız. Her konuda şeffaf ve açık olmalısınız. Son yıllarda mekan – müşteri çatışmaları ve kavgaları, insanları gece kulüplerinden uzaklaştırmaya başladı. Bu nedenle, hizmet almak isteyen, eğlenmek isteyen müşteriler, kendilerini güvende hissettikleri mekanları tercih etmeye başladı.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi sosyal çevre yönünden güçlü olabilmeyi şuna bağlamak gerekiyor: Gece dünyası hareketlidir. Her açıdan güçlü ve kuvvetli olmalısınız. Gece kulüpleri, yeraltı dünyasının sevdiği bir sektördür. Başa çıkabilmeyi biliyorsanız, iletişim becerileriniz ve maddi gücünüz yüksekse bu konuda avantajlısınız. Sektörün yüksek karlı olması, yeraltı dünyasının iştahını kabartabilmektedir.

Büyükşehirlerde oldukça popüler ve ilgi gören gece kulüplerinin günlük ortalama net kazançları, 5.000 TL ile 100.000 TL arasında değişmektedir. Ancak bu kazançları, en az 20 kişilik personel ekibi, harika bir mekan atmosferi ve kusursuz bir hizmet anlayışı ile elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Meyhane Açmak

Gece Kulübü Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Gece kulübü açma maliyeti, yüksektir. Hatta öyle ki, birçok fabrikanın kurulum maliyetinden dahi yüksek olabilmektedir. Mekan dekorasyonu ve tadilat işlemleri, ses sistemleri, masa ve sandalyeler, localar, mutfak ekipmanları, personel ekibinin oluşturulması, dış reklam tanıtım dizaynları vb. giderler söz konusu olmaktadır.

Maliyet kalemleri düşünüldüğünde tam teşekküllü bir gece kulübünü açabilmek için en az 1.000.000 TL sermayeye ihtiyaç duyulmaktadır. Mekan büyüklüğü, dekorasyonu ve ekipmanlara göre bu tutarlar, 5.000.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Gece kulübü gibi iş fikirleri için ortaklık yapısı önerilmektedir. Güvendiğiniz, güçlü ortaklar ile hareket edildiğinde sektörde başarı oranı artmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Tekel Bayi Açmak

Gece Kulübü Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Gece kulübü açmak için öncelikle mekanı belirlemelisiniz. Mekanın çalışma izin ve ruhsatı açısından doğru konumda olması gerekmektedir. Belirleyeceğiniz mekan ya da mekanları, ilgili belediyeye müracat ederek danışabilir, fikir alış verişinde bulunabilirsiniz. (Bu aşamada mutlaka çalışma izin ve ruhsatı konusunda olumlu görüş almalısınız.)

Mekan yeri konusunu netleştikten sonra gerekli dekorasyon, ekipman ve tadilat işlemlerini başlatabilirsiniz. Bu işlemler başlarken gece kulübünüz için personel ekibinizi oluşturmaya ve hazır hale getirmelisiniz. Garsonlar, barmenler, bodyguardlar, güvenlik personelleri, vale şirketi, DJ ekibi, istihdam edeceğiniz kadın gösteri ekipleriniz hazır olmalıdır.

Dekorasyon işlemleri tamamlandıktan sonra vergi kayıt işlemlerini başlatmalısınız. İmza sirküleri, kimlik kartı, ikametgah belgesi, işe başlama formu, fotoğraf vb. belgeler ile vergi dairesine başvurmalısınız.

Vergi levhanız çıktıktan sonra oda kayıt işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Oda kayıt işlemleri sonrası çalışma izin ve ruhsatı için bağlı bulunduğunuz belediyeye müracat ederek süreci sonlandırabilirsiniz.

Gece kulübü açma şartları düşünüldüğü kadar zor değildir. Burada belediye ile iletişiminiz çok önemlidir. Bu süreçte doğru bağlantıları kurarak gece kulübü açma şartları konusunda çok fazla sorun yaşamazsınız.

İlginizi Çekebilir: Tütüncü Dükkanı Açmak

Gece Kulübü Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Gece dünyası farklıdır. Yeraltı dünyasının, karışık ilişkilerin bir arada yürütülmesi ve iyi idare edilmesi gereken bir alandır. Buna hazırlıklı olmanız gerekir.
  • Gece kulübü ya da bar işletmeciliği, bir organizasyon işidir. Garsonu, barmeni, DJ’yi, eğlence kızları, güvenlik görevlileri derken kendinizi bir kaosun içinde bulursunuz. Bu konuda bilgi ve deneyiminizin olması gerekir.
  • Müşteri ile mekan ilişkileri, güven vermelidir. Sektörün müşteriler açısından en büyük gereksinimi güvendir. Son yıllarda gece kulüpleri önünde yaşanan cinayetler, güven konusunu bir kez daha gündeme getirmiştir.
  • Mekan atmosferi, eğlence dünyasının en önemli bileşenidir. Müşterilerin kendilerini güvende ve rahat hissetmeleri, eğlencenin dozunu daha da artırabilmektedir.
  • Rakipler iyi analiz edilmelidir. Eğlence programları çeşitli ve farklı olmalıdır. Her hafta aynı müziklerin çalındığı bir gece kulübüne kimse iki defa gitmez.
  • Dönem dönem ünlü kişiler ile programlar gerçekleştirmelisiniz.
  • Sosyal medya hesaplarınız üzerinden sürekli ve kesintisiz mekan tanıtımları ile ilgili paylaşımlar yaparak pazarlama stratejisi oluşturmalısınız.

Para Uzmani

Para Hayali; girişimci ve yatırımcılara yol gösteren bir bilgi platformudur. İş fikirleri, krediler, devlet destekleri ve girişimci rehberi ile okurlarına katma değer sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu